• <
SAR_2022

Hiszpania kieruje okręt wojenny na Morze Czarne; dopuszcza wysłanie swoich wojsk w rejon konfliktu

mj

20.01.2022 14:48
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Hiszpania kieruje okręt wojenny na Morze Czarne; dopuszcza wysłanie swoich wojsk w rejon konfliktu

Partnerzy portalu

Hiszpania kieruje okręt wojenny na Morze Czarne; dopuszcza wysłanie swoich wojsk w rejon konfliktu - GospodarkaMorska.pl

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w sytuacji fiaska rozmów NATO-Rosja w sprawie kryzysu na Ukrainie i zaatakowania tego kraju przez Moskwę, Madryt jest gotowy do wysłania swoich wojsk w rejon konfliktu wspólnie z państwami UE.

Centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza potwierdził też, że wysłał okręt marynarki wojennej na Morze Czarne.

Przebywający od wtorku z wizytą w Waszyngtonie szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Albares zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej, że w sytuacji niepowodzenia rozmów z Kremlem w sprawie Ukrainy Madryt nie wyklucza wysłania tam swoich wojsk.

Obecny na konferencji korespondent dziennika “El Mundo” relacjonuje, że Albares podczas spotkania z dziennikarzami został zapytany o to, czy w sytuacji inwazji rosyjskiej na Ukrainę Hiszpania wysłałaby tam swoje wojska.

“Hiszpania ma bardzo klarowne (stanowisko – PAP). Gdyby to było konieczne, działamy w ramach UE” - odpowiedział minister, cytowany przez “El Mundo” w tekście pt. “Hiszpania nie wyklucza wysłania wojsk na terytorium Ukrainy w sytuacji pogłębienia się kryzysu”.

Minister Albares dodał, że w sytuacji zaostrzenia się konfliktu Hiszpania “odpowiedziałaby wspólnie” z państwami UE na zagrożenie. Zaznaczył, że woli nie wyprzedzać faktów.

“Obecnie mamy scenariusz dialogu. Jednak jeśli zamieni się on w scenariusz kłótni, wtedy będziemy działać (w taki sposób - PAP), aby dać wspólną odpowiedź” - stwierdził.

Szef MSZ Hiszpanii podkreślił, że wysuwane w ostatnim czasie przez Rosję żądania są “niedopuszczalne”.

“Nie możemy wrócić do przeszłości, do stref wpływów oraz ograniczania suwerenności państw” - powiedział Albares.

Minister dodał, że obecne warunki rozmów z Rosją są trudne.

“Negocjacje nie oznaczają dialogu (…). Do niego potrzebna jest dobra wola, a nie narzucanie warunków niemożliwych do przyjęcia przez drugą stronę” - powiedział.

We wtorek minister obrony Margarita Robles poinformowała, że aby wzmocnić obecność Madrytu w ramach misji NATO na Morzu Czarnym “przyspieszone zostało” wyjście w morze patrolowca hiszpańskiej marynarki wojennej Meteoro.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.