• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dookoła Bałtyku z Witem Szychowskim

ac

03.03.2021 15:59 Źródło: mat.prasowe
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Dookoła Bałtyku z Witem Szychowskim
Dookoła Bałtyku z Witem Szychowskim - GospodarkaMorska.pl
fot. inf.prasowe

Cudze chwalicie – swoje poznajcie! Wulkan energii. Człowiek, który z wyuczonego zawodu uczynił prawdziwą pasję. Wit Szychowski, szerszej publiczności znany także jako Pan Tasak, przemierzył polskie Wybrzeże w poszukiwaniu tradycyjnych smaków naszych rodzimych, bałtyckich ryb. W ramach projektu „Naturalnie Bałtyckie” powstał kilku odcinkowy program podróżniczo-kulinarny, który swoją emisję w TVP2 będzie miał już w ten weekend. Widzowie przekonają się, jak wielki skarb kryje nasze polskie morze, dowiedzą się, dlaczego warto jeść ryby bałtyckie i poznają je zarówno w ich tradycyjnym, jak i nowoczesnym wydaniu.

Niepozorny, zawsze uśmiechnięty, nie rozstaje się ze swoją deskorolką. Sam o sobie mówi, że jest kucharzem, czasem szefem kuchni, kolekcjonerem emocji i podróżnikiem. Nad Bałtyk przyjechał w poszukiwaniu przygód, wyjątkowego smaku bałtyckich ryb oraz nowych doświadczeń. Kuchnia Wita, znanego z innowacyjnej, autorskiej kuchni polskiej, oparta jest na jakościowych, polskich, sezonowych produktach. Przyrządza zdrowe, proste dania. Odkurza stare, tradycyjne, zapomniane już receptury i nadaje im nowoczesnego sznytu.

Nietypowe, smakowe mariaże to jego wizytówka. Wit wyznaje zasadę: nóż, deska, ogień. Unika gotowych przypraw – woli tworzyć własne kompozycje, jak choćby esencja lubczykowa, pył z suszonej marchwi i kani czy sos z siemienia lnianego.

Wit razem z ekipą programu „Dookoła Bałtyku” odwiedzi m.in. Gdańsk, Gdynię, Łebę, Hel, Ustkę, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Dziwnów czy Świnoujście. A wszystko to w poszukiwaniu smaków bałtyckich ryb. Porozmawia z „lokalsami” o historii i tradycjach regionu, ich ulubionych, przekazywanych z pokolenia na pokolenia przepisach i sposobie spędzania wolnego czasu.

W poszukiwaniu kulinarnych inspiracji, odwiedzi ciekawe miejsca, w których przeszłość miesza się ze współczesnością. Trafi do restauracji, która inspiracje do przepisów czerpie z książek Güntera Grassa, odwiedzi Muzeum Śledzia i Stawek Upiorów w Ustce, pozna przesądy rybaków z kutra w Łebie, spotka się także z mieszkańcami skansenu Słowian i Wikingów. W każdym odcinku skosztuje tradycyjnego dania, aby następnie zaproponować je we własnym, autorskim, nieoczywistym wydaniu. Łączy na pozór niepasujące do siebie składniki, tworząc w ten sposób kuchnię, która na długo zapada w pamięć. Wystarczy wspomnieć łososia z kiszoną kapustą, sosem z siemienia lnianego i omletem, flądrę na fasolce Jaś z polskim chorizo, cebulą i ogórkiem kołobrzeskim, czy choćby jednogarnkowe danie rybne z kaszą pęczak, sandaczem, śledziem, wędzonym węgorzem, szpinakiem, pomidorami, płatkami migdałów i kwaśną śmietaną – prawdziwa eksplozja smaków! W trakcie nadbałtyckich podróży pod nóż Wita trafią m.in.: śledź, turbot, flądra, węgorz, sandacz czy bałtycki łosoś.

Emisja pierwszego odcinka „Dookoła Bałtyku” już 7 marca o godz. 11:15, na antenie TVP2.

Naturalnie Bałtyckie to program edukacyjny, mający na celu promocję polskiego rybołówstwa oraz edukację na temat Bałtyku, popularyzację wiedzy o Morzu Bałtyckim, ryb w nim żyjących, a także zasad zdrowego odżywiania. Pomysłodawcą projektu jest Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.