• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

WWF Polska: Godzina dla Bałtyku. Ocalmy Bałtyk nim zatęsknimy

ac

03.03.2021 14:28 Źródło: wwf.pl
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie WWF Polska: Godzina dla Bałtyku. Ocalmy Bałtyk nim zatęsknimy

Partnerzy portalu

WWF Polska: Godzina dla Bałtyku. Ocalmy Bałtyk nim zatęsknimy - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła mają zgasnąć dla Bałtyku. Środowisko naturalne naszego morza jest w bardzo złym stanie, jego mieszkańcy umierają. Istnieje możliwość, że niedługo Morze Bałtyckie, jakie znamy, będzie można zobaczyć jedynie w muzeum.

Prawo Unii Europejskiej zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu nie osiągnięto, sytuacja się pogarsza, a Polacy nie zdają sobie sprawy, że w niedalekiej przyszłości może dojść do nieodwracalnych zmian.

W związku z tym, ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Jej celem jest ochrona środowiska Bałtyku i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera.

Przez swoje położenie w głębi kontynentu, wymiana wody w Morzu Bałtyckim następuje bardzo wolno. Ponadto intensywne rolnictwo, zanieczyszczenie wód, lata nadmiernych połowów doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Jednym z największych problemów jest brak zrównoważonego rybołówstwa, sieci widmo (zagubione narzędzia do połowów, które dryfują w morzu) czy nielegalne połowy ryb o negatywnym wpływie na gatunki chronione i zagrożone.

Przygotowana przez WWF petycja do Premiera RP przedstawia problemy, proponuje rekomendacje i gotowe rozwiązania.

- Kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Dlatego apelujemy do polityków o wypełnienie zobowiązań i zapewnienie ratunku dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Nie tylko dla morskiej fauny i flory, ale też dla lokalnych społeczności, w tym rybaków, których morze utrzymuje i dla wszystkich, którzy kochają odwiedzać Bałtyk i na jego wybrzeżu tworzyć nowe wspomnienia – mówi Anna Sosnowska z WWF.

Powstał także spot nagłaśniający akcję, w którym pojawiają się wspomnienia zachodów słońca, skakania po falach, zabaw w piasku – wszystkiego z czym najlepiej kojarzy się Bałtyk. Jednocześnie w tle słychać przebój Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”, a piękne obrazy łączą się ze smutnym scenariuszem przyszłości gdzie Morze Bałtyckie jest jedynie wirtualnym muzeum. W ten sposób Fundacja WWF Polska chce zmobilizować Polki i Polaków do podpisania petycji mającej na celu ocalenie ekosystemu Bałtyku.

Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20.30 na całym świecie zgasną światła. Jest to symboliczny gest solidarności z przyrodą i planetą. WWF Polska zachęca by w tym roku zgasić światła dla Morza Bałtyckiego. Jednocześnie przez cały marzec trwa akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając się #godzinadlabałtyku i @wwfpolska. Ma to być zachęta dla innych do podpisania petycji.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.