• <
siemens_gamesa_2022

Stocznia "Wulkan" buduje dok pływający dla "Gryfii". Rozpoczął się montaż pierwszej ściany [ZDJĘCIA]

15.11.2021 18:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia "Wulkan" buduje dok pływający dla "Gryfii". Rozpoczął się montaż pierwszej ściany [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Stocznia "Wulkan" buduje dok pływający dla "Gryfii". Rozpoczął się montaż pierwszej ściany [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Katarzyna Ansen-Mrowińska

Budowa doku pływającego o nośności 27 tys. ton dla Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" trwa pełną parą w Stoczni Szczecińskiej "Wulkan", która jest głównym wykonawcą kontraktu. Stoczniowcy rozpoczęli montaż pierwszej ściany wzdłużnika w płaszczyźnie symetrii doku. Zobacz zdjęcia z aktualnych prac.

Dok pływający ma być największym zleceniem w historii szczecińskiej "Gryfii". To inwestycja w wymiarach to 235,6 m długości całkowitej, 213,1 m długości podporowej, 47,3 m szerokości zewnętrznej i 38 m szerokości wewnętrznej. Jego ciężar szacowany jest na ok. 10 tysięcy ton stali.

- To będzie największy dok na Morzu Bałtyckim, większy jest tylko na Morzu Północnym, a w sumie na półkuli północnej takich doków jest tylko cztery. On zapewni nam przetrwanie i konkurencję na dobre 30 lat. Podobnej skali inwestycja ostatnio miała miejsce 30 lat temu, mowa o doku numer 5 - mówił Krzysztof Zaremba, prezes MSR "Gryfia" GospodarceMorskiej.pl. 

Prognozy mówią, że po zakończeniu tej inwestycji, przychody "Gryfii" mogą zwiększyć się aż o połowę, a podobnego rozmachu inwestycja ostatnio miała miejsce 30 lat temu. Dok będzie mieścił się przy nabrzeżu Gdyńskim, naprzeciwko Stoczni Szczecińskiej. Samo nabrzeże ma być przedłużone 60-metrowym pirsem.

CZYTAJ: Prezes stoczni Gryfia: „Po latach zapóźnień, wyszliśmy na prostą” [ROZMOWA]

Przypomnijmy, że cięcie blach do budowy doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" S.A. w Szczecinie rozpoczęło się 22 września. Inwestorem w projekcie jest Fundusz Rozwoju Spółek S.A., który jest właścicielem zarówno "Gryfii", jak i stoczni "Wulkan". natomiast nadzór klasyfikacyjny prowadzi Polski Rejestr Statków S.A.

Podstawowe dane techniczne doku:

  • długość całkowita – ok. 235,6 m,
  • długość podporowa -213,1 m,
  • szerokość zewnętrzna -47,3 m,
  • szerokość wewnętrzna -38 m.

Fot. Westcon Design

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.