• <
escort_980x120_gif_2020

W pobliżu Okinawy dryfują olbrzymie ilości wulkanicznego pumeksu

jm

04.11.2021 10:00
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W pobliżu Okinawy dryfują olbrzymie ilości wulkanicznego pumeksu

Partnerzy portalu

W pobliżu Okinawy dryfują olbrzymie ilości wulkanicznego pumeksu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Olbrzymie ilości pumeksu z wybuchu podwodnego wulkanu dryfują na morzu w pobliżu wyspy Okinawa w Japonii, poważnie zakłócając lokalne rybołówstwo i turystykę – podał w czwartek portal Japan News, określając to jako „nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej”.

Z powodu pumeksu w prefekturze Okinawa w hodowlach pomarły ryby, a kutry rybackie nie mogły wypływać na połów. Niektóre promy musiały wstrzymać kursowanie, ponieważ pumeks zablokował silniki – wylicza japoński portal, wzywając rząd w Tokio do podjęcia pilnych działań.

Kawałki pumeksu powstały w wyniku erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu wysp Ogasawara w sierpniu i w ciągu dwóch miesięcy dotarły do brzegów Okinawy i innych, mniejszych japońskich wysp – pisze portal związany z dziennikiem „Yomiuri Shimbun”.

Ten sam wulkan wybuchł w 1986 roku, ale tegoroczna erupcja była znacznie silniejsza, a warstwa kamieni pumeksu pokryła porty i plaże, co można nazwać „nowym rodzajem katastrofy wulkanicznej” – ocenia Japan News. Zwraca przy tym uwagę na obawy, że pumeks, niesiony prądami morskimi, dotrze do wysp Kiusiu, Honsiu i Sikoku.

Władze Okinawy zmobilizowały ciężkie maszyny do zbierania kawałków pumeksu, które nagromadziły się w portach, by je następnie wywieźć. Rząd centralny obiecał wsparcie finansowe, ale zdaniem Japan News powinien również dostarczyć potrzebne materiały i zapewnić pomoc ekspertów.

Japonia ze względu na swoje położenie geograficzne narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Japońska agencja Kyodo informowała, że w wyniku sierpniowej erupcji podwodnego wulkanu około 1200 km na południe od Tokio na morzu pojawiła się nowa wyspa.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.