Łącznie 17 jednostek bierze udział w manewrach nieopodal Okinawy. Między nimi są dwa amerykańskie lotniskowce , jeden lotniskowiec brytyjski i pierwszy od drugiej wojny światowej okręt tego typu należący do Japonii.
W ćwiczeniach biorą udział także jednostki z Kanady, Nowej Zelandii i Niderlandów. Obecne są także okręty podwodne, choć ze względu na przebieg ćwiczeń nie poinformowano o ich ilości – jednostki nawodne będą m.in. ćwiczyć wykrywanie łodzi podwodnych.
Manerwy mają za cel zwiększenie możliwości współpracy między sojusznikami i zachowanie „wolnego i otwartego Indopacyfiku”. W programie są zadania dotyczące m.in. zwalczania zagrożeń powietrznych i współdziałanie na poziomie taktycznym – tworzenie formacji i wspólne manewrowanie na morzu.
Uczestnikami ćwiczeń są amerykańskie lotniskowce USS Carl Vinson i USS Ronald Reagan, brytyjski HMS Queen Elizabeth oraz japoński niszczyciel śmigłowcowy JS Ise. Wkrótce dołączą do nich kolejne jednostki Japonii – śmigłowcowiec Hyuga oraz lekki lotniskowiec Izumo. Japończycy oddelegowali też na manewry niszczyciele Kirishima i Yamagiri, zaś Amerykanie krążowniki Shiloh i Lake Champlain oraz niszczyciel Chafee – wszystkie należą do grup USS Carl Vinson i USS Ronald Reagan. Brytyjskiemu lotniskowcowi towarzyszą niszczyciel Defender i fregata Kent. Stawkę uzupełniają amerykański niszczyciel The Sullivans, holenderska fregata Evertsen, kanadyjska fregata Winnipeg i nowozelandzka Te Kaha. Wszystkie okręty są obsługiwane przez jednostki zaopatrzeniowe.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami