• <
siemens_gamesa_2022

Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA]

AK

05.10.2021 09:47 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot.: bsmt Michał Pietrzak, por. mar. Damian Przybysz, insp. pil. Robert Sitek, st. sierż. Tomasz Lis, Artur Orliński

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach i platformie wiertniczej na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk.


Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że ćwiczenia odbyły się w ostatnich dniach września. "Po odprawie wszystkich uczestników szkolenia i omówieniu warunków bezpieczeństwa zespoły policyjnych kontrterrorystów oraz lotników z Warszawy przystąpiły do działania" - podał inspektor Mariusz Ciarka.

"Policjanci ćwiczyli techniki wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk, z pokładu którego na początku sierpnia lotnicy i strażacy z Polski pomagali gasić pożary na południowym wybrzeżu Turcji" - przypomniał.

Wskazał, że ćwiczenia taktyczno-wysokościowe obejmowały m.in. trening na jednostkach pływających. "Różne scenariusze ćwiczono również w porcie Marynarki Wojennej. Policyjni kontrterroryści trenowali na zacumowanych w okrętach wojennych" - zaznaczył.

"Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń trenowano też różne techniki: desantu zespołów bojowych z pokładu śmigłowca na platformę wiertniczą PETRO GIANT, operującą w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, i ewakuacji funkcjonariuszy na pokład statku powietrznego" - dodał.

Przekazał, że w ćwiczeniach z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca łącznie wzięło udział kilkudziesięciu policyjnych kontrterrorystów z Gdańska, Bydgoszczy, Radomia i Szczecina, czterech pilotów i dwóch "crew chiefów" z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej.

"Zdobyte kwalifikacje i umiejętności podczas tego rodzaju ćwiczeń policyjni kontrterroryści i lotnicy mogą wykorzystać podczas najtrudniejszych operacji, do których należą: działania na akwenach wodnych, akcji ratowniczych, sytuacji kryzysowych związanych z katastrofą naturalną czy awarią techniczną. Zakończone właśnie przedsięwzięcie pozwala także utrzymać ciągłą gotowość tych jednostek do prowadzenia działań z powietrza, także nad obszarami morskimi" - dodał.

Źródło: PAP

Fot:: bsmt Michał Pietrzak, por. mar. Damian Przybysz, insp. pil. Robert Sitek, st. sierż. Tomasz Lis, Artur Orliński
Wideo: st. sierż. Tomasz Lis, Artur Orliński

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.