• <
Baltexpo2023_duży

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Filipinach

gm

02.01.2023 12:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Filipinach

Partnerzy portalu

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Filipinach - GospodarkaMorska.pl

Nowe dane podają nawet 51 zabitych osobach w wyniku powodzi, która miała miejsce w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej informowano o 25 ofiarach. Wciąż trwają poszukiwania 19 osób uznanych za zaginione.

Wody ustąpiły już na większości obszarów dotkniętych katastrofą, która zakłóciła obchody Bożego Narodzenia we wschodniej, środkowej i południowej części Filipin. Wciąż jednak ponad 8 tys. z prawie 600 tys. osób dotkniętych katastrofą przebywa w tymczasowych schronieniach. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy regionu Mindanao Północne, gdzie zginęła blisko połowa ofiar. Do większości śmierci doszło w wyniku utonięcia i porwania przez lawiny błotne. Wśród zaginionych są rybacy, których łodzie wywróciły się do góry dnem.

W ulewnych deszczach uszkodzonych zostało 4500 domów oraz drogi i mosty. Na niektórych obszarach nadal występują przerwy w dostawach prądu i wody. Rząd przekazał żywność i inne niezbędne artykuły mieszkańcom kraju dotkniętym przez powódź i rozmieścił ciężki sprzęt w celu usunięcia jej skutków. Rządowe zespoły z Manili zostały wysłane na miejsce katastrofy, aby pomóc społecznościom, które mają ograniczone ilości wody pitnej w tworzeniu systemów filtracji wody.

Co najmniej 22 miasta i gminy ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na klęski żywiołowe krajów świata. Każdego roku nawiedza je około 20 sztormów i tajfunów. Kraj leży również na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, w strefie częstych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.