• <
escort_980x120_gif_2020

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

gm

31.12.2022 21:30
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Partnerzy portalu

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów - GospodarkaMorska.pl

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.

W grudniu odbyło się po raz pięćdziesiąty pierwszy już posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jak podano w komunikacie, „po dwóch pandemicznych sezonach w 2022 roku odnotowano pewne ożywienie w realizacji żeglarskich projektów. Jury rozpatrywało w sumie 17 kandydatur, w tym 10 dotyczyło konkretnych rejsów/przedsięwzięć żeglarskich minionego sezonu, pozostałe były zgłoszeniami o charakterze okolicznościowym bądź wskazującym na konsekwentną realizację żeglarskich programów cyklu wieloletnim.”

Po dwuletniej przerwie jury przyznało Nagrodę Główną Rejsu Roku – Srebrny Sekstant, a także dwóch Nagród oraz trzech Wyróżnień Honorowych RR 2022. Przyznane zostały także Nagrody Specjalne: Bursztynowa Róża Wiatrów Prezydenta Gdańska oraz Grotmaszta Bractwa Kaphornowców. W styczniu 2023 nastąpi natomiast ogłoszenie laureata Nagrody Specjalnej Rejsu Roku Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jury obradowało w następującym składzie:
kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury
Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
Leszek Paszkowski przedstawiciel miasta Gdańska
Aleksander Gosk koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant
Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
Tomasz Falba sekretarz Jury, publicysta morski
laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
Jerzy Jaszczuk
Roman Paszke
Jerzy Rakowicz
Jerzy Wąsowicz

I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant”
Michał Palczyński oraz Ola Rapp – w ciągu prawie 3,5 miesiąca zrealizowali dwuosobową wyprawę na jachcie Crystal po rzadko odwiedzanych akwenach Pacyfiku z przesłaniem „Tam gdzie rodzą się sztormy – wyprawa jachtem wzdłuż łańcucha Aleutów”. Trasa podzielona była na trzy etapy: 1. Z Polinezji Francuskiej na Aleuty (prawie 5 000 Mm); 2. Wzdłuż łańcucha amerykańskich Aleutów; 3. Z Aleutów na Hawaje. Żeglarze pokonali w sumie 8 769 Mm w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zaplanowano i profesjonalnie zrealizowano rejs na odległej, nawigacyjnie i żeglarsko egzotycznej trasie przez wszystkie, poza polarną, strefy klimatyczne. Całe przedsięwzięcie charakteryzowało się oryginalnością założeń, podjęciu śmiałego wyzwania żeglugi po nieuczęszczanych pacyficznych akwenach i bezludnych archipelagach. Crystal był pierwszym bodaj polskim jachtem eksplorującym w całości odległy archipelag Aleutów.

II Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2022” jury przyznało kapitanowi Maciejowi Sodkiewiczowi za kolejną arktyczną wyprawę tym razem na wody Zatoki Hudsona z dotarciem na północne krańce Basenu Foxa. W podzielonej na dziewięć etapów wyprawie udział wzięło w sumie 72 żeglarzy. Jacht Inatiz pozostawił za rufą ponad 11 000 Mm. W realizację projektu, obok załóg na kolejnych etapach, zaangażowane były zespoły brzegowe zapewniające wsparcie meteorologiczne i doradztwo techniczne. Całe przedsięwzięcie wpisuje się w konsekwentnie realizowany przez kapitana Sodkiewicza projekt „Lodowe krainy”, w ramach którego od ok. 10 lat liczne grupy żeglarzy eksplorują północne i południowe krańce globu. Jacht Inatiz był po Zjawie IV drugim polskim jachtem żeglującym po wodach Zatoki Hudsona.

III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2022” przyznano załogom regatowym ścigającym się na jachcie „I Love Poland” w szeregu wyścigów na trasach po obu stronach Atlantyku. To był wyjątkowo owocny sezon, zarówno obfitujący w godne odnotowania wyniki sportowe jak i zrealizowane programy szkoleniowe. Polscy żeglarze coraz śmielej stają do rywalizacji w prestiżowych wyścigach, plasując się niejednokrotnie na eksponowanych pozycjach. To także efekt wartego uhonorowania programu szkoleniowego realizowanego przez Fundację „Sailing is Our Passion”. Jacht „I love Poland” w wyścigach, treningach i rejsach sezonu 2022 przepłynął ok. 16 000 Mm.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1922 – 2022 – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. To wyraz uznania Jury Rejsu Roku dla wkładu uczelni w historię polskich żagli. Od czasu rejsów szkunera ORP „Iskra”, udziału podchorążych i oficerów MW w żeglarskich projektach gen. Mariusza Zaruskiego czy Oficerskiego Yacht Klubu RP, po powojenne osiągnięcia załóg spod sportowej bandery Marynarki Wojennej. Wśród nich pionierski transatlantycki rejs ORP Iskra do Stanów Zjednoczonych czy powojenne rejsy szkunera poza koło podbiegunowe. Także wielki wokółziemski rejs żaglowca ORP Iskra, drugiego tej nazwy, z opłynięciem Przylądka Horn. Wreszcie liczny udział załóg jachtów „Kotwicy” i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w rejsach i regatach Operacji Żagiel, to znaczący dorobek żeglarzy wywodzących się ze środowiska Akademii Marynarki Wojennej, wniesiony do historii polskiego żeglarstwa morskiego.

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2022”
Jury postanowiło uhonorować wkład w historię polskich żagli trzech zasłużonych żaglowców, obchodzących w 2022 roku „okrągłe” rocznice służby pod biało-czerwoną banderą:
- 40 lat fregaty Dar Młodzieży – flagowego żaglowca polskiej bandery. Ponad 20 tysięcy przeszkolonych pod żaglami przyszłych oficerów i kapitanów floty handlowej, rejsy wokółziemskie, opłynięcie Hornu, jeden z najpopularniejszych przedstawicieli światowej flotylli żaglowców szkolnych.
- 40 lat barkentyny ORP Iskra – następczyni słynnej poprzedniczki o tej samej nazwie, żaglowiec wsławiony rejsem dookoła świata z opłynięciem Przylądka Horn. Wielokrotny uczestnik regat i zlotów Tall Ships Races. Szkoła marynarskiego rzemiosła dla tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej i wskazywania „drogi na morze” polskiej młodzieży.
- 30 lat brygu Fryderyk Chopin – żaglowiec realizujący od dnia swego powstania szereg projektów wychowania morskiego młodzieży w tym nagradzanej „Niebieskiej Szkoły”. W ramach wielokierunkowej działalności „Fryderyk Chopin” odniósł wiele sukcesów na regatowych trasach Tall Ships Races. Opłynął Przylądek Horn. Prywatny projekt edukacyjny, promujący wielkie żagle, realizowany i kierowany przez Piotra Kulczyckiego.

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”, którą uhonorowano pomorskiego żeglarza Juranda Goszczyńskiego, zwycięzcę ostatniej edycji regat „Setką przez Atlantyk”. Po 28 dniach spędzonych na oceanie, 8 stycznia zakończył regatowy projekt, do którego przygotowania zajęły kilka lat życia. Własnoręcznie zbudowany, zaledwie 5-metrowy jacht Alczento, sprawdził się w trudnej oceanicznej żegludze podobnie jak kapitan, który tym rejsem spełnił jedno ze swych życiowych marzeń.

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego za dobrą robotę żeglarską, przypadła Sławomirowi Skalmierskiemu za poprowadzenie arktycznej wyprawy jachtem Hi Ocean One – Spitsbergen – Grenlandia – Islandia na trasie długości 1 903 Mm. Jacht w trakcie wyprawy zawinął także na wyspę Jan Mayen gdzie dwóch członków 8-osobowej załogi weszło (jako druga polska ekipa w historii) na wulkan Beerenberg (2277 m n.p.m.).

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.