• <
escort_980x120_gif_2020

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

jm

02.11.2021 22:21
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Partnerzy portalu

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nathalie Marquis / Unsplash

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.

Rezerwat morski Galapagos jest jednym z największych na świecie, obecnie zajmuje 133 km kw. Teraz jego częścią stanie się również Grzbiet Kokosowy, który ciągnie się w kierunku Kostaryki i jest obszarem żerowania oraz migracji zagrożonych gatunków zwierząt.

Rezerwat w nowym kształcie zostanie podzielony na dwa równe obszary, w jednym będzie obowiązywał całkowity zakaz połowu ryb, a w drugim będzie to dozwolone, ale z ograniczeniami.

– Dziś jest dzień, który przejdzie do historii – powiedział Lasso, ogłaszając powiększenie rezerwatu podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej ONZ, COP26. – To nie tylko wzmocni bioróżnorodność obszaru, ale również naszą walkę ze zmianami klimatu – dodał.

Wulkaniczne wyspy Galapagos to siedlisko dzikiej przyrody, które zainspirowało Karola Darwina do stworzenia teorii ewolucji oraz napisania jego przełomowej pracy naukowej "O powstawaniu gatunków". Na archipelagu żyją m.in. żółwie olbrzymie, legwany morskie i pingwiny. Ich życiu zagrażają jednak zmiany klimatyczne i nielegalne połowy – chociażby ze strony chińskiej floty rybackiej, działającej w pobliżu obszaru – zwróciła uwagę telewizja Al-Dżazira.

W maju w wyniku erozji zapadł się Łuk Darwina, słynna naturalna formacja skalna.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.