• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

Partnerzy portalu

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.

– To kluczowy dokument w zakresie ochrony wód Morza Bałtyckiego. Zaplanowane w nim działania mają nas przybliżyć do osiągnięcia ich dobrego stanu – powiedziała Małgorzata Bogucka-Szymalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury.

Projekt aPOWM zakłada blisko 60 działań służących poprawie stanu wód Bałtyku, od działań miękkich – czyszczenia plaż ze śmieci (program łowienia sieci – widm, sprzątanie brzegów rzek, sprzątanie plaż nad jeziorami, doposażenie gmin w nowoczesny sprzęt do czyszczenia plaż, przez walkę z hałasem podwodnym do systemowych rozwiązań dla powstrzymania eutrofizacji akwenu.

– Bałtyk to morze specyficzne, niezwykle wrażliwe na efekty działalności człowieka. Musimy pamiętać, że aż 99,7 % Polski leży w zlewisku Bałtyku i wpływają do niego dwie największe rzeki w całym basenie: Wisła i Odra. Poprawa czystości Bałtyku zależy od tego, co zrobimy na lądzie: w każdym domu, przedsiębiorstwie, instytucji i gospodarstwie rolnym – wskazywał Przemysław Gruszecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w PGW Wody Polskie.

Coraz większym problemem stają się odpady zalegające w Bałtyku. Wody wpływające do Bałtyku niosą nie tylko biogeny. To, co nimi płynie to w dużej mierze efekt wypłukiwania wszelkiego rodzaju wrzucanych do nich śmieci oraz nielegalnych składowisk odpadów w dolinach rzecznych. Aż 70% masy odpadów stanowi plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiadając na brzegu lub jej dnie, ale znaczna jego część trafia dociera aż do morza. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki, prowadząc do uwalniania szkodliwego mikroplastiku. Jednym z jego źródeł są plastikowe butelki. Badania pokazują, że pijący codziennie wodę w butelkach plastikowych, mogą spożywać ponad 22 razy więcej (90 tys.) mikrodrobin plastiku rocznie niż osoby pijące tę samą ilość wody z kranu (4 tys.).

Oprócz tworzenia wymaganych przepisami unijnymi i krajowymi dokumentów planistycznych, PGW Wody Polskie kładą duży nacisk na działania edukacyjne, takie jak kampania „Wody to nie śmietnik” czy kierowany do drobnych przedsiębiorców konkurs Chronię morze. Nie śmiecę.

W konferencji wzięli udział specjaliści z Ministerstwa Infrastruktury, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz eksperci. Dzięki transmisji online przedstawiciele organizacji ekologicznych, urzędów, a także osoby prywatne, mogły uczestniczyć w dyskusji poprzez zadawanie pytań na czacie.

Dodajmy, że autorem projektu programu ochrony wód morskich są firmy DHI i Sweco.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.