• <
mewo_2022

Bałtycki hub zielonej infrastruktury powstanie w porcie w Tallinie

24.08.2021 14:21 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Bałtycki hub zielonej infrastruktury powstanie w porcie w Tallinie

Partnerzy portalu

Bałtycki hub zielonej infrastruktury powstanie w porcie w Tallinie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fantom100

Port w stolicy Estonii ogłosił plan stworzenia hubu zielonej infrastruktury na Morzu Bałtyckim.

Plan portu w Tallinie zakłada skupienie się na stworzeniu ekosystemu opartego na zielonej energii w portowych parkach przemysłowych. Innym celem jest konwertowanie promów na paliwo wodorowe we współpracy z partnerami. Zmiany mają dotyczyć jednostek pływających między lądową częścią miasta, a licznymi wyspami w okolicy. Pomóc w tym ma utworzenie wodorowego terminala.

– Projekt budowy wodorowego terminala mógłby być atrakcyjny dla branż, które same nie wytwarzają energii, ale chcą wziąć udział w zielonej rewolucji – powiedział Margus Vihman, członek zarządu i dyrektor handlowy Portu w Tallinie.

Port przewiduje, że w przyszłości zwiększy się zapotrzebowanie na bunkrowanie wodoru i innych zielonych paliw na szlaku przecinającym Bałtyk ze wschodu na zachód. Tallin chce z tego skorzystać, wskazując konkretne lokalizacje: Port Południowy Paldiski i Port Muuga na północ od miasta.

Obecnie w rejonie Zatoki Fińskiej nie ma terminala wodorowego. Port w Tallinie planuje magazyn tego paliwa o pojemności 25 000 metrów sześciennych we współpracy z Alexelą, która zapewnia eksport i import wodoru w regionie, umożliwiając tym samym przejście estońskiego przemysłu na zieloną energię.

Władze portu w Tallinie rozważają również różne możliwości opracowania zasilania lądowego dla statków wycieczkowych, w tym także generowanie energii elektrycznej z wodoru. We wrześniu ubiegłego roku port zainstalował swoją pierwszą elektrownię lądową w Starym Porcie w Tallinie.

– Europejski Zielony Ład, ambitne cele klimatyczne i strategia wodorowa stwarzają bardzo dobrą okazję do budowy przyjaznej dla klimatu zielonej infrastruktury w Estonii przy wsparciu Unii Europejskiej – dodał Vihman. – Przyczyniłoby się to z jednej strony do pełnej transformacji sektora transportowego, a z drugiej strony dało dalszy impuls sektorowi energii odnawialnej, co będzie zachętą do produkcji zielonego wodoru, szczególnie w sytuacjach, gdy jest dużo taniej energii elektrycznej na rynku.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.