• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowe badanie: Wodór nie jest zieloną alternatywą dla statków

15.08.2021 12:15 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowe badanie: Wodór nie jest zieloną alternatywą dla statków

Partnerzy portalu

Nowe badanie: Wodór nie jest zieloną alternatywą dla statków - GospodarkaMorska.pl
Fot. Sue Sapp

Wodór jest najobficiej występującą substancją we wszechświecie, ale nowe recenzowane badanie sugeruje, że używanie go do napędzania statków może powodować więcej problemów klimatycznych niż rozwiązuje.

Jaki jest główny problem z wykorzystaniem wodoru jako zielonej alternatywy dla oleju napędowego? Według nowego, recenzowanego badania, wodór jest pozyskiwany głównie z gazu ziemnego, procesu, który pochłania ogromne ilości energii i emituje duże ilości dwutlenku węgla. Produkcja gazu ziemnego emituje również metan, silny gaz cieplarniany.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest wydobywanie „niebieskiego wodoru” z CO2, jednak twierdzenia, że jest on bezemisyjny, są mylące. Według nowych badań emisje z niebieskiego wodoru nadal przyczyniają się do zmian klimatycznych, po uwzględnieniu całego łańcucha dostaw.

- Nazywanie tego paliwem o zerowej emisji jest całkowicie błędne – powiedział New York Times, główny autor badania, Robert W. Howarth. - Odkryliśmy, że nie jest to nawet paliwo o niskiej emisji.

Howarth spodziewa się, że w przewidywalnej przyszłości większość paliwa wodorowego będzie wytwarzana z gazu ziemnego w procesie znanym jako reforming parowy. Jest to zanieczyszczający i energochłonny proces przekształcania metanu w wodór i dwutlenek węgla.

Najlepszym argumentem za wodorem jest wynalezienie nowych technologii w celu usprawnienia procesu wytwarzania wodoru. W takim przypadku wodór pochodzący z paliwa może nadal działać jako paliwo przejściowe. Najgorszym scenariuszem dla żeglugi jest to, że nigdy nie znajdzie się prawdziwie ekologicznej technologii produkcji wodoru, a nowe statki napędzane wodorem, które są budowane dzisiaj, jutro nie będą mogły wchodzić do portów.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.