• <
mewo_2022

Arabia Saudyjska będzie walczyć o wodorowe podium. Celem niebieski wodór i CCS

06.07.2021 09:03 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Arabia Saudyjska będzie walczyć o wodorowe podium. Celem niebieski wodór i CCS

Partnerzy portalu

Arabia Saudyjska będzie walczyć o wodorowe podium. Celem niebieski wodór i CCS - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Światowy potentat naftowy Arabia Saudyjska w dalszym ciągu rozwija przemysł naftowy, jednak nie oznacza to, że całkowicie odwrócił się plecami do paliw alternatywnych. Co więcej, chce inwestować wodór potężne pieniądze, głównie pod presją ze strony inwestorów i globalnych trendów. 

O aspiracjach Saudyjczyków pisze Felicity Bradstock na łamach portalu OilPrice.com. Po ostatnich naciskach inwestorów na przyjęcie bardziej ekologicznych praktyk i wykorzystanie w polityce energetycznej alternatywnych źródeł energii odnawialnej, kraj ten chce rozwijać przemysł wodorowy. Państwowa spółka Aramco już dziś inwestuje w ten obszar. Ahmad Al Khowaiter, dyrektor ds. technologii w Aramco, wskazał, że technologie wodorowe są dojrzałe i komercyjnie dostępne, co jest punktem zwrotnym na tym rynku. 

Większość obecnych projektów wodorowych nadal opiera się na paliwach kopalnych, które tworzą brązowy (metan lub węgiel) lub szary wodór (gaz ziemny bez technologii CCS).O ile produkt końcowy w postaci wodoru może być czysty, to sam proces produkcji uwalnia znaczną ilość dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Z kolei niebieski wodór wytworzony z wykorzystaniem technologii wychwytywania CO2 jest znacznie czystszy i na tym planuje skupić się Arabia Saudyjska. 

Aramco, obecnie największa na świecie firma naftowa, chce zbudować nowy rynek i promować swoją strategię wodorową. Oczekuje, że do końca dekady uda się stworzyć znaczącą bazę klientów na świecie. 

Znaczenie technologii CCS dla Aramco

Arabia Saudyjska podjęła wysiłki w celu zapewnienia, że produkcja ropy naftowej może charakteryzować się niskim poziomem emisji CO2 poprzez inwestycje w technologię CCS. Ta sama technologia jest wykorzystywana w produkcji błękitnego wodoru. Arabia Saudyjska może być jednym z pierwszych krajów, który rozwinie infrastrukturę do produkcji błękitnego wodoru na dużą skalę.

Bank of America przewiduje, że do 2050 roku wodór zastąpi 25 procent całego zapotrzebowania na ropę naftową. Jeśli prognoza ta okaże się trafna, Arabia Saudyjska będzie chciała zapewnić sobie taką samą dominację na rynku wodoru, jaką obecnie posiada na rynku ropy naftowej. Inwestycje w wodór są więc niezbędne. 

Arabia Saudyjska dąży również do rozwoju ekologicznego, zielonego wodoru z użyciem energii z OZE. Aramco przyznaje jednak, że będzie musiało znaleźć sposób na obniżenie kosztów tym przypadku, aby produkcja stała się ekonomicznie opłacalna – obecnie jest około pięć razy droższa niż produkcja  niebieskiego wodoru. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.