• <
gryfia_70lat

Firma PRCiP Sp. z o.o. wykonała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego na Mierzei Wiślanej

ac

06.07.2021 09:27 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Firma PRCiP Sp. z o.o. wykonała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego na Mierzei Wiślanej

Partnerzy portalu

Firma PRCiP Sp. z o.o. wykonała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego na Mierzei Wiślanej - GospodarkaMorska.pl
Fot. PRCiP

W ramach projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – Część I”, którego inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, firma PRCiP Sp. z o.o.na zlecenie Generalnego Wykonawcy konsorcjum firm N.V. BESIX S.A., NDI SOPOT S.A. oraz NDI S.A. wykonywała prace czerpalne w zakresie Portu Osłonowego od strony morza.

Zakresem prac czerpalnych było wykonanie z morza podejścia o głębokości do 6,0m do nowego Nabrzeża Południowego (przeładunkowego) dla statków transportujących drogą morską kamień hydrotechniczy na potrzeby budowy falochronów Portu Osłonowego oraz wykonanie połączenia akwenu wewnątrz Porto Osłonowego z wewnętrznym kanałem prowadzącym do śluzy. Urobek piaszczysty z prac czerpalnych w zależności od wskazań Generalnego Wykonawcy odkładano na plaży wzdłuż brzegu po obu stronach falochronów oraz wykorzystywano do zasypów konstrukcji grodzy budowanych falochronów Portu Osłonowego.

Prace czerpalne wykonywała pogłębiarka ssąco-skrawająca „Trojan” z jednostką pomocniczą holownikiem „Bodo”. Urobek czerpany przez pogłębiarkę transportowano w miejsce odkładu systemem rurociągów pływających i lądowych. Dla potrzeb wypełniania konstrukcji grodzy wykorzystywano specjalny ponton z końcówką rozładowczą kierujący urobek pomiędzy ścianki szczelne tworząc rdzeń środkowy falochronów.

Kubatura zleconych prac ~190tyś m3

PRCiP Sp. z o.o. rozpoczęło prace dnia 2020-09-20. Z uwagi na pracę w trudnych warunkach otwartego morza w strefie przyboju (załamywania się fali), praca jednostki możliwa była wyłącznie przy dobrej, bezwietrznej pogodzie. W przypadku niepogody, miejsca schronienia wyznaczono na Ujściu Wisły w Świbnie, lub za konstrukcją tymczasowej kamiennej grobli wzdłuż Nabrzeża Południowego, a po połączeniu Portu Osłonowego z kanałem doprowadzającym do śluzy, postój przy nabrzeżu obudowy kanału.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.