• <
mewo_2022

Szwedzki Preem wykorzysta wodór do produkcji biopaliw

15.07.2021 14:53 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Szwedzki Preem wykorzysta wodór do produkcji biopaliw

Partnerzy portalu

 Szwedzki Preem wykorzysta wodór do produkcji biopaliw - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W styczniu szwedzkie koncerny Preem i Vattenfall rozpoczęły strategiczną analizę roli, jaką dla Preem odegra zielony wodór w produkcji biopaliw. Okazuje się, że wyniki są obiecujące pod względem rozwoju segmentu biopaliw w Szwecji.   

Vattenfall i Preem współpracują przy planach produkcji zielonego wodoru otrzymywanego w wyniku elektrolizy bazującej na energii z odnawialnych źródeł. Otrzymany, ekologiczny produkt będzie użyty do produkcji biopaliw w procesach rafineryjnych. Firmy wskazują, że warunki do budowy zakładu elektrolizy w celu produkcji wodoru na biopaliwa w rafinerii Preem w Lysekil są doskonałe. Produkcja wodoru metodami bez użycia tradycyjnych surowców może zmniejszyć emisję CO2 o co najmniej 80 proc. w porównaniu z wykorzystaniem w produkcji paliw kopalnych.

Obecnie badany jest potencjał pierwszego zakładu elektrolizy o mocy 50 MW, który powstanie na terenie rafinerii. Kolejna faza prac przewidziana jest na wiosnę 2022 roku. 

Preem jest największą firmą paliwową w Szwecji. Rafinerie koncerny są postrzegane jako najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne środowisku w Europie, a ich zdolność rafinacji wynosi ponad 18 milionów metrów sześciennych rocznie. Celem szwedzkiego koncernu Preem jest produkcja około 5 mln m3 biopaliw do 2030 roku, co pozwoli zmniejszyć emisję w transporcie nawet o 12,5 mln ton CO2, co odpowiada około 20 procentom całkowitej emisji w Szwecji. Jednak transformacja produkcji będzie wymagała dostaw wodoru na dużą skalę, a rozbudowa jednego lub więcej elektrolizerów może odegrać ważną rolę.

- Preem jest w trakcie ambitnej podróży w kierunku transformacji. Wodór wolny od paliw kopalnych to interesująca technologia, która daje potencjał zwiększenia zrównoważonej produkcji biopaliw- mówi Peter Abrahamsson, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Preem.

Moc produkcji zależy od OZE

Wielkość pierwszego zakładu produkcji wodoru jest uzależniona od możliwości zwiększenia produkcji biopaliw, jak również od uzyskania mocy w instalacjach OZE, co będzie miało wpływ na harmonogram i koszty. Wiele czynników decyduje o tym, kiedy nowa elektrownia będzie mogła być uruchomiona, np. jak długo potrwa proces oceny środowiskowej.

- Obiecujące jest to, że bezemisyjna energia elektryczna ma potencjał, aby zastąpić surowce kopalne, a tym samym zmniejszyć emisje z produkcji wodoru wraz ze wzrostem produkcji biopaliw. Aby osiągnąć cele klimatyczne Szwecji, niezbędne jest nawiązanie współpracy w celu znalezienia rozwiązań umożliwiających przestawienie procesów przemysłowych o niższej emisji CO2- powiedział Andreas Regnell, dyrektor ds. strategii Vattenfall.

Wodór jest potrzebny do produkcji biopaliw i jest lepszą alternatywą dla biomasy (odpady z przemysłu leśnego i spożywczego), która zawiera atomy tlenu niezbędne do usunięcia w procesie przetwarzania. Sam wodór jest wykorzystywany na dużą skalę w wielu rafineriach, ale jest produkowany z pomocą m.in. gazu. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.