• <
attis_konferecnja_2024

PKN Orlen wchodzi na Bałtyk z GE Renewable Energy

25.08.2021 23:50 Źródło: własne

Partnerzy portalu

PKN Orlen wchodzi na Bałtyk z GE Renewable Energy - GospodarkaMorska.pl
Fot. YouTube

PKN Orlen ogłosił rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą GE Renewable Energy, zajmującą się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Orlen stara się o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

W opublikowanej wcześniej strategii zielonej transformacji, PKN Orlen zapowiedział wydanie około 47 miliardów złotych na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym offshore.

– Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowuję portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie – mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

– Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy. Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – dodał.

Daniel Obajtek: "Patrzymy w kierunku Bałtyku"

Do 2030 roku na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW. W ciągu kolejnych lat moc wytwarzana przez farmy na morzu ma wzrosnąć do minimum 9 GW. PKN Orlen jest jedną z firm, jakie starają się o dostępne koncesje na 11 lokalizacji dla morskich farm wiatrowych o łącznej powierzchni 2342 kilometrów kwadratowych.

W posiadaniu koncernu jest obecnie jedna koncesja o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. Orlen planuje jednak pozyskanie kolejnych koncesji, w czym pomóc ma między innymi współpraca z GE Renewable Energy.

 – Patrzymy w kierunku Bałtyku. Widzimy bardzo mocne możliwości rozwoju koncernu. Posiadamy obecnie jedną koncesję na 1200 MW, ale będziemy pretendować do pozyskania pozostałych koncesji. Musimy mieć element skali, a bardzo ważne jest dla nas uzyskanie ekonomii skali. Morska energetyka wiatrowa to bardzo ważny proces, pochłonie dziesiątki miliardów złotych. Ale chcielibyśmy go wykonać i zaangażować polska gospodarkę. Potrzebny nam jest międzynarodowy partner, firma z gigantycznym doświadczeniem, firma, która działa na wielu rynkach, innowacyjna, która działa również w Polsce. Taką firmą jest GE – mówił Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Ważnym argumentem do podpisania porozumienia strategicznego był fakt, że GE jest obecne na polskim rynku. W posiadaniu firmy jest między innymi fabryka łopat do turbin wiatrowych działająca w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Jest to jedyny w kraju producent turbin wiatrowych o takiej mocy.

– W Polsce mamy bardzo dobre zasoby morskie, które przyspieszą proces transformacji energetycznej. Można je z łatwością wykorzystać. Rząd podjął bardzo mądrą decyzję strategiczną związaną z rozwojem energetyki morskiej w Polsce. GE z chęcią będzie brało udział w takiej transformacji – powiedział podczas konferencji Jérôme Pécresse, starszy wiceprezydent, GE & CEO, GE Renewable Energy.

– 11 GW to bardzo ważna inwestycja. Będzie stanowiła ważną część na rynku energetycznym w Polsce. W Europie zainstalowaliśmy już 30 GW, Polska w tym przypadku znajdzie się w piątce największych dostawców energii morskiej w Europie – dodał.

Farma wiatrowa Baltic Power, na którą koncesję PKN Orlen już posiada, powstaje przy współpracy z kanadyjską spółką Northland Power. Będzie ona zlokalizowana na obszarze o powierzchni 131 kilometrów kwadratowych około 23 kilometry od brzegu Bałtyku na wysokości Choczewa i Łeby. Rozpoczęcie jej budowy jest planowane w 2023 roku, a  zakończenie trzy lata później.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.