PKN Orlen ogłosił rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą GE Renewable Energy, zajmującą się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Orlen stara się o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
W opublikowanej wcześniej strategii zielonej transformacji, PKN Orlen zapowiedział wydanie około 47 miliardów złotych na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym offshore.
– Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowuję portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie – mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
– Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy. Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – dodał.
Daniel Obajtek: "Patrzymy w kierunku Bałtyku"
Do 2030 roku na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW. W ciągu kolejnych lat moc wytwarzana przez farmy na morzu ma wzrosnąć do minimum 9 GW. PKN Orlen jest jedną z firm, jakie starają się o dostępne koncesje na 11 lokalizacji dla morskich farm wiatrowych o łącznej powierzchni 2342 kilometrów kwadratowych.
W posiadaniu koncernu jest obecnie jedna koncesja o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. Orlen planuje jednak pozyskanie kolejnych koncesji, w czym pomóc ma między innymi współpraca z GE Renewable Energy.
– Patrzymy w kierunku Bałtyku. Widzimy bardzo mocne możliwości rozwoju koncernu. Posiadamy obecnie jedną koncesję na 1200 MW, ale będziemy pretendować do pozyskania pozostałych koncesji. Musimy mieć element skali, a bardzo ważne jest dla nas uzyskanie ekonomii skali. Morska energetyka wiatrowa to bardzo ważny proces, pochłonie dziesiątki miliardów złotych. Ale chcielibyśmy go wykonać i zaangażować polska gospodarkę. Potrzebny nam jest międzynarodowy partner, firma z gigantycznym doświadczeniem, firma, która działa na wielu rynkach, innowacyjna, która działa również w Polsce. Taką firmą jest GE – mówił Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.
Ważnym argumentem do podpisania porozumienia strategicznego był fakt, że GE jest obecne na polskim rynku. W posiadaniu firmy jest między innymi fabryka łopat do turbin wiatrowych działająca w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Jest to jedyny w kraju producent turbin wiatrowych o takiej mocy.
– W Polsce mamy bardzo dobre zasoby morskie, które przyspieszą proces transformacji energetycznej. Można je z łatwością wykorzystać. Rząd podjął bardzo mądrą decyzję strategiczną związaną z rozwojem energetyki morskiej w Polsce. GE z chęcią będzie brało udział w takiej transformacji – powiedział podczas konferencji Jérôme Pécresse, starszy wiceprezydent, GE & CEO, GE Renewable Energy.
– 11 GW to bardzo ważna inwestycja. Będzie stanowiła ważną część na rynku energetycznym w Polsce. W Europie zainstalowaliśmy już 30 GW, Polska w tym przypadku znajdzie się w piątce największych dostawców energii morskiej w Europie – dodał.
Farma wiatrowa Baltic Power, na którą koncesję PKN Orlen już posiada, powstaje przy współpracy z kanadyjską spółką Northland Power. Będzie ona zlokalizowana na obszarze o powierzchni 131 kilometrów kwadratowych około 23 kilometry od brzegu Bałtyku na wysokości Choczewa i Łeby. Rozpoczęcie jej budowy jest planowane w 2023 roku, a zakończenie trzy lata później.
Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów