• <

PKN Orlen: w II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO - 3,2 mld zł

ac

29.07.2021 09:23 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PKN Orlen: w II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO - 3,2 mld zł

Partnerzy portalu

PKN Orlen: w II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO - 3,2 mld zł - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W II kwartale 2021 r. PKN Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł - podała spółka w czwartek. W ujęciu półrocznym zysk wzrósł niemal dwukrotnie, a przychody ze sprzedaży o ponad jedną trzecią.

Poziom EBITDA LIFO był historycznie wysoki, wyższy o 1,2 mld zł rok do roku - zaznaczyła spółka. W II kwartale zysk wyniósł 2,2 mld zł, a wzrost przychodów ze sprzedaży rok do roku - 73 proc.

Największy wpływ na wyniki Grupy Orlen w II kwartale miały segmenty energetyki i petrochemii, a ponad połowa przychodów ze sprzedaży Grupy pochodziła z rynków zagranicznych - zaznaczyła spółka.

W obszarze energetyki EBITDA LIFO wyniosła ponad 1,2 mld zł, a segment petrochemiczny wypracował wynik na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Jak wskazał Orlen, to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego oraz osłabienia złotówki względem euro. Spółka odnotowała w tym czasie wzrost marży na wszystkich produktach petrochemicznych.

Dodano, że dobre wyniki segmentu energetycznego to efekt wzrostu wyniku Grupy Energa. Jej wynik EBITDA w II kwartale br. wyniósł 797 mln zł, co oznacza wzrost o 537 mln zł rok do roku. Na wynik korzystnie wpłynęła również wycena i rozliczenie kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego - zaznaczyła spółka.

Jak podano, segment detaliczny w drugim kwartale miał wynik EBITDA LIFO na poziomie 828 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. rok do roku. Zanotowano spadek marż paliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim, przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim oraz wzrost marży pozapaliwowej na wszystkich rynkach. Wolumeny sprzedaży detalicznej wzrosły rok do roku o 13 proc.

W II kwartale Orlen zanotował wzrost sprzedaży benzyny o 15 proc., oleju napędowego o 12 proc oraz paliwa lotniczego JET o 119 proc., przy niższej o 6 proc. sprzedaży LPG.

W ujęciu półrocznym PKN Orlen zanotował w dwóch pierwszych kwartałach 2021 r. zysk netto w wysokości 4,116 mld zł, wobec 2,123 mld w tym samym okresie przed rokiem. Przychody ze sprzedaży były o ponad jedną trzecią wyższe - wyniosły prawie 54 mld zł, wobec 39 mld w I półroczu 2020 r. EBITDA wyniosła niemal 7,7 mld zł, wobec nieco ponad 5,1 mld zł przed rokiem.

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka wyniki dowodzą, że „wizja silnego multienergetycznego koncernu, opartego na kilku obszarach działalności, jest spójna, skutecznie realizowana i w pełni odpowiada na współczesne wyzwania branży Oil&Gas”

„W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado. Dzięki temu mamy solidne podstawy finansowe do realizacji biznesowych celów” - stwierdził Obajtek.

Zaznaczył, że PKN Orlen, jako „lider transformacji energetycznej”, prowadzi obecnie największy w historii spółki program inwestycyjny. „To procentuje – już każdy segment przynosi zyski i aktywnie wspiera realizowaną przez nas strategiczną wizję. W połączeniu z bezpiecznym, zielonym finansowaniem naszej działalności i dbałością o dalszy zrównoważony rozwój mamy pełen obraz nowoczesnego ORLEN2030, który konsekwentnie budujemy” - oświadczył Obajtek.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.