• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdyńskie Akwarium ciągle online [wideo]

29.06.2020 12:18 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdyńskie Akwarium ciągle online [wideo]

Partnerzy portalu

Gdyńskie Akwarium ciągle online [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. gdynia.pl

Od 22 maja ekspozycja Akwarium Gdyńskiego, jednej z cieszących się największym zainteresowaniem atrakcji turystycznych w Gdyni została ponownie otwarta dla gości. Pomimo tego, akwaryści nadal dzielą się wiedzą online i kontynuują swój cykl „Niepodręcznika Oceanicznego”. Na Facebooku można już oglądać ponad 40 odcinków pełnych morskich ciekawostek!

Zaczęło się od prostego pomysłu na to, jak pozostać w kontakcie z odwiedzającymi podczas szczytowego momentu pandemii i domowej izolacji, a dziś to już ponad 40 odcinków prowadzonych przez naukowców, które uzbierały tysiące wyświetleń. Ludzie związani z Akwarium Gdyńskim oraz Instytutem Oceanologii PAN opowiadają o wszystkim, co istotne dla morskiego środowiska – od ekologii po żywe organizmy i metody badań nad oceanem.

To „Niepodręcznik Oceaniczny”, czyli cykl materiałów wideo przygotowywanych przy współpracy wspomnianego Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego oraz Sopockiego Towarzystwa Naukowego wraz z Today We Have. Pierwszy odcinek, zwiastujący początek całej serii opublikowano 27 kwietnia. Na pytanie „Co wiemy o oceanie” odpowiedzi szukał wówczas dr. hab. Tymon Zieliński.

- Zdarza wam się o nowych projektach w pracy myśleć z ekscytacją? Bo nam tak! Niepodręcznik Oceaniczny wykiełkował w głowach Instytutu Oceanologii PAN i naszych z malutkiego pomysłu na szerzenie świadomości morskiej. Teraz myślimy, że to jest coś, co może wywrócić do góry nogami to jak uczy się o morzu! Łączymy siły, by opowiadać o tematach związanych z oceanografią, zmianą klimatu i edukacją morską, tak by zrozumiał to każdy. Głowy pękają nam od pomysłów na kolejne filmy – komunikowało na Facebooku przy publikacji pierwszego odcinka Akwarium Gdyńskie.

Jak zapewniali, tak zrobili – na dzień 26 czerwca w sieci można już zobaczyć dokładnie 45 odcinków „Niepodręcznika Oceanicznego”. Grono ekspertów, którzy przed kamerą dzielili się morską wiedzą systematycznie się poszerza. Udział w nagraniach wzięli już m.in. dr Tomasz Kijewski, prof. Jan Marcin Węsławski i Basia Oleszczuk z Instytutu Oceanologii PAN, Małgorzata Żywicka, Weronika Podlesińska, Michalina Pączkowska, Magdalena Domańska, Anna Judek i Dominika Wojcieszek z Akwarium Gdyńskiego oraz Izabela Kotyńska-Zielińska z Today We Have.

Tematów oceanicznego vloga jest tyle, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – to najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim: od systemu prądów oceanicznych przez relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię i rybactwo aż po działania organizacji międzynarodowych takich jak ONZ.

Naukowcy i edukatorzy pokazywani są w zupełnie innych okolicznościach niż katedry wykładowe. Pandemia sprawiła, że filmy powstają w domach oraz na plaży, co przybliża odbiorców do nadawców i odczarowuje stereotypowy obraz niedostępnych ludzi nauki.

Poniżej „najświeższy” odcinek internetowego cyklu. Nowości można regularnie szukać na facebookowych profilach Akwarium Gdyńskiego oraz Instytutu Oceanologii PAN. Filmy znajdują się także na stronie oceanliteracy.pl.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.