• <
Baltexpo2023_duży

ORP BŁYSKAWICA inauguracja sezonu wystawienniczego

ew

01.05.2018 11:48 Źródło: 3fo.wp.mil.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ORP BŁYSKAWICA inauguracja sezonu wystawienniczego

Partnerzy portalu

ORP BŁYSKAWICA inauguracja sezonu wystawienniczego - GospodarkaMorska.pl

Na przestrzeni 42 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się okrętem-muzeum jednostkę zwiedziło 6 milionów 395 tysięcy osób.

Od wtorku, 1 maja, liczba ta się zwiększy, gdyż ORP Błyskawica rozpoczyna kolejny, 43. już sezon wystawienniczy. W roku jubileuszu 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP, 1 i 3 maja, okręt będzie można zwiedzać bezpłatnie.

Marynarka Wojenna zaprasza na "Błyskawiczną majówkę" w ramach, której odbędzie się uroczyste otwarcie kolejnego, 43. sezonu wystawienniczego na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica cumującego przy skwerze Kościuszki w Gdyni.

Rozpoczęcie zwiedzania zaplanowano na poniedziałek, 1 maja, na godzinę 13:00. W ramach inauguracji sezonu, 1 i 3 maja okręt będzie można zwiedzać bezpłatnie (wtorek 1 maja, w godzinach 13:00 – 18:00, a w czwartek 3 maja, w godzinach 14:00 – 18:00). "Błyskawiczna majówka" rozpocznie się 1 maja, o godzinie 12:00 na nabrzeżu przy ORP Błyskawica. Tegoroczną majówkę rozpocznie koncert otwarcia w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznych. Odbędą się koncerty pieśni morskich w aranżacji Chóru Akademii Marynarki Wojennej, a także występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera. Nie zabraknie również kuchni polowej.

Ekspozycja na ORP Błyskawica obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela. Trasa zwiedzania wiedzie najpierw na śródokręcie, obok potrójnej wyrzutni torpedowej kalibru 533 mm i przekroju torpedy parogazowej powojennej produkcji oraz podwójnej armaty przeciwlotniczej "Bofors" kal.40 mm. Przechodząc w pobliżu burtowych miotaczy bomb głębinowych wzór BMB-2, na rufie eksponowana jest wieża artylerii głównej kal. 100 mm, miny kontaktowe wzór 08/39 oraz dwie zrzutnie bomb głębinowych. Przed armatą nr 3 umieszczono tablice okolicznościowe, ofiarowane przez władze miasta Cowes na pamiątkę obrony mieszkańców przed niemieckim nalotem w dniu 5 maja 1942 r. Koło zejścia pod pokład na prawej burcie stoją dwa miotacze bomb głębinowych typu "Thornycroft". Historyczna wystawa o powierzchni 170 m2 ukazuje tradycje oręża polskiego na morzu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Głównymi elementami ekspozycji są modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery i proporce, dokumenty, elementy wyposażenia okrętowego i inne pamiątki. W końcowej części wystawy zachowano fragment pomieszczeń załogi oraz rufową radiostację okrętową. Do szczególnie ciekawych należą przystosowane do oglądania maszynownie nr 1 i 2 (z przekrojem turbiny) oraz kotłownia nr 2. Ewenementem na skalę światową jest przeprowadzenie trasy zwiedzania przez wnętrze jednego z kotłów parowych. Po wyjściu na pokład skręca się ku części dziobowej, w której znajduje się uzbrojenie artyleryjskie i urządzenia kotwiczne.

Niszczyciel ORP Błyskawica był jednym z najnowocześniejszych okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

Dziękujemy za wysłane grafiki.