PMK
Szanghajski armator COSCO Shipping zanotował 33-procentowy spadek zysku w pierwszym kwartale tego roku. Zysk spadł z 42,5 mln dolarów w I kwartale w 2017 roku do 28,4 mln dolarów w roku obecnym.
W tym czasie spółka zanotowała 9-procentowy wzrost przychodów do 3,45 mld dolarów z 3,17 mld dolarów rok wcześniej. Przychody z sektora transportu kontenerów wzrósł o 6,5 proc. do 3,25 mld dolarów, podczas gdy przychody terminali wzrosły o 72,1 proc. do 236,7 mld dolarów.
Cosco Shipping zanotowało zysk 198,9 mln dolarów w roku 2017 roku. To dużo lepszy wynik niż w zeszłym roku, gdy spółka poniosła stratę ok. 110 mln dolarów.
Mimo dobrych wyników grupa zanotowała mały spadek (-8,2 proc.) przychodów z transportu towarów masowych i innych sektorów działalności. Wypowiadając się na temat dalszej perspektywy rynkowej, przedstawiciele COSCO przewidują, że nadmiar tonażu i ogólnie złe warunki makroekonomiczne zahamują dalsze ożywienie w segmencie suchych przesyłek masowych. Grupa odnotowała zysk operacyjny w wysokości ok. 95 mln dolarów w 2017 roku.
Cosco planuje rozszerzyć swoje przewozy kontenerowe poza linie Azja-Afryka i Chiny-Ameryka Południowa. Obecnie gigant chce się skupić na wzmocnieniu pozycji na dwóch najważniejszych szlakach morskich: Azja-Europa i Azja-Ameryka Północna.
Ich głównym rywalem będzie duńskie Maersk Line, szwajcarskie MSC i francuskie CMA CGM – trzech największych armatorów kontenerowych na świecie. Cosco obecnie znajduje się za nimi, na czwartym miejscu.
Wan Min, dyrektor zarządzający Cosco, przyznał na łamach China Daily, że udział chińskiego armatora jest obecnie za mały na głównych szlakach. Stąd pomysł na powiększenie ładowności.
Cosco obecnie posiada flotę o łącznej ładowności 1,58 mln TEU.
Cyfryzacja i BIM kluczem do efektywności i rozwoju Portu Gdynia
Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza
W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów
Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza
Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża
Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych