• <

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

04.08.2020 10:02 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Partnerzy portalu

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach  - GospodarkaMorska.pl
fot. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.

W Muzeum Marynarki Wojennej na wszystkich miłośników militariów i historii czeka wystawa, na której można zobaczyć elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: podwójna armata przeciwlotnicza 40 mm Boforsa z okrętu podwodnego „Sęp” czy działko przeciwlotnicze Oerlikon z wyposażenia ORP „Błyskawicy”. To jednak nie wszystko. Dostępna jest również wystawa „Mamy rozkaz Cię utrzymać...”. Łączy ona muzealną nowoczesność z klasyką. Trafiły na nią najcenniejsze pamiątki po twórcach Marynarki Wojennej, bohaterach, okrętach, zwycięstwach i dramatach. Ponadto od 27 lipca można oglądać wystawę czasową „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945”. Znajdują się tam informacje o polskich okrętach podwodnych „Sęp”, „Ryś” i „Żbik” internowanych w Szwecji we wrześniu 1939 roku. Została ona zorganizowana we współpracy ze szwedzkim Muzeum Morskim w Karlskronie i potrwa do 4 października.

Muzealne zasady

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej działa na nowych zasadach. Ma m.in. nowe godziny otwarcia. Będzie czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Po wejściu do środka zwiedzający muszą zdezynfekować ręce dostępnym płynem. Obowiązkowa jest także maseczka lub inna osłona ust i nosa. Na każdym z poziomów muzeum może znajdować się jednocześnie 50 osób. W trakcie zwiedzania, jak i w kolejce do wejścia, należy zachować dystans społeczny (2 metry). Goście są również proszeni o niedotykanie eksponatów oraz ekranów multimedialnych dostępnych na wystawie.

Maksymalny czas zwiedzania to 45 minut. Do muzeum można wybrać się indywidualnie lub w grupach liczących maksymalnie 10 osób. To dwa razy więcej niż dopuszczalne było wcześniej. Możliwa jest telefoniczna rezerwacja usługi przewodnickiej dla grupy do 10 osób. Rezerwacje są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 – minimum 2 dni wcześniej, telefonicznie pod numerem 58 620-13-81 wew. 20 lub 22 lub mailowo: rezerwacja@muzeummw.pl.

We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny. W pozostałe dni bilet normalny można nabyć w cenie 16 złotych, ulgowy – 8 złotych, a rodzinny – 30 złotych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zapłacą 5 złotych za osobę. Bilety grupowy normalny (od 10 osób) to koszt – 12 złotych od osoby. Natomiast za ulgową wejściówkę grupową trzeba zapłacić 6 złotych od osoby. Rekomendowana jest płatność kartą.

ORP „Błyskawica”

Zmieniły się również zasady zwiedzania historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Jest on okrętem-muzeum od ponad 40 lat. W tym czasie zwiedzali go zarówno polscy, jak i zagraniczni turyści. To żywe spotkanie z historią. Ekspozycja obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela.

Zwiedzający, którzy chcą przyjrzeć się jej z bliska, mogą wejść na pokład od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-17.00 (kasa biletowa zamyka się odpowiednio o godz. 12.15 i 16.15). W poniedziałki pokład jednostki jest nieczynny.

Bilet normalny w cenie 16 złotych, ulgowy – 8 złotych, a rodzinny – 30 złotych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny – 5 złotych za jednego członka rodziny. Bilety grupowy normalny (od 10 osób) to koszt – 12 złotych od osoby. Za ulgową wejściówkę grupową trzeba zapłacić 6 złotych od osoby.

W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających oraz marynarzy wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Przy wejściu na pokład należy zdezynfekować ręce płynem lub pobrać jednorazowe rękawiczki. Obowiązują też maseczki lub inna osłona nosa i ust (w razie potrzeby można je kupić w kasie). Zwiedzać, podobnie jak w budynku muzeum, można indywidualnie lub w grupach do 10 osób. Oprowadzanie z przewodnikiem – również w grupach do 10 osób – trzeba rezerwować minimum 2 dni wcześniej telefonicznie pod numerem 58 620-13-81 wew. 20 lub 22 lub mailowo: rezerwacja@muzeummw.pl.

Na pokładzie okrętu jednocześnie może przebywać maksymalnie 50 osób. Podczas zwiedzania oraz w kolejce na pokład należy zachować bezpieczną odległość – 2 metrów pomiędzy odwiedzającymi. Maksymalny czas zwiedzania to 30 minut.

Jeśli zwiedzający chcą zobaczyć oba obiekty, wtedy można zakupić bilety łączone do muzeum oraz na okręt ORP „Błyskawica”. Wejściówka normalna to koszt 24 złotych. Bilet ulgowy – 12 złotych, a rodzinny – 40 złotych. Z kartą Dużej Rodziny – 6 złotych od osoby. Bilet normalny grupowy (od 10 osób) kosztuje 18 złotych od osoby, a ulgowy – 9 złotych od osoby.

Szczegółowe informacje na stronie Muzeum Marynarki Wojennej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.