• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu

07.08.2020 13:05 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu

Partnerzy portalu

 Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu - GospodarkaMorska.pl
fot. muzeum.kolobrzeg.pl

W Muzeum Miasta Kołobrzeg, na wystawie poświęconej podwodnym okrętom "Podwodny pojedynek", można od teraz podziwiać m.in. silniki torpedowe, wyposażenie nurka z II wojny światowej czy oryginalne dokumenty ORP Wilk. Ekspozycja będzie dostępna do końca roku.

"Mamy na wystawie bardzo wiele elementów zebranych od różnych osób i instytucji. Działo przeciwlotnicze, wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin, bardzo dużo elementów z torped, zarówno niemieckich, jak i sowieckich" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.

Na wystawie znalazły się także mundury polskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej oraz wyposażenie nurków z II wojny światowej. Wśród eksponatów jest także oryginalna przedwojenna dokumentacja okrętu podwodnego ORP Wilk w języku francuskim, przekazana przez osobę prywatną z okolic Trójmiasta.

"To dla nas biały kruk, absolutny ewenement. Nie sądziłem, że tego typu rzeczy można mieć w domu" – powiedział Ostasz. Dodał, że pracownicy kołobrzeskiego muzeum proszą o przekazywanie podobnych pamiątek – zdjęć czy dokumentów.

Ciekawostką na wystawie może być m.in. toaleta z okrętu podwodnego, wypożyczona ze świnoujskiego Fortu Gerharda czy właz z okrętu. Na ekspozycji można też zobaczyć modele jednostek. "Nie jesteśmy w stanie pokazać tu okrętu podwodnego w całości – są to drobne fragmenty, ale widać, jak zostały dopracowane i dopieszczone przez wielu ludzi, żeby miały wartość ekspozycyjną" - powiedział dyrektor muzeum.

Wystawa "Podwodny pojedynek" w Muzeum Oręża Polskiego - Muzeum Miasta Kołobrzeg, zlokalizowanym w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, będzie czynna do końca grudnia br.(PAP)

Otwarcie nowej wystawy czasowej „Podwodny pojedynek”, poświęconej okrętom podwodnym Muzeum Miasta Kołobrzeg

Opublikowany przez Muzeum Oręża Polskiego Piątek, 7 sierpnia 2020

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.