• <

Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo]

04.08.2020 14:20 Źródło: rt.com
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo]

Partnerzy portalu

Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Jedyny w swoim rodzaju ekranoplan, który wygląda jak samolot, ale w rzeczywistości jest wojskowym super okrętem, przybył do miasta Derbent na Morzu Kaspijskim. Stanie się najważniejszym punktem tamtejszego parku wojskowego „Patriot Park”.

Zbudowany w Związku Radzieckim w 1986 roku 903 Łuń stał się pierwszym i jedynym na świecie ekranoplanem z pociskami rakietowymi. Dołączył do Flotylli Kaspijskiej na początku lat 90. i służył przez 10 lat.

74-metrowy pojazd wykorzystał siłę nośną dzięki ogromnym skrzydłom i potrafił przelecieć metrów nad powierzchnią wody. Pomimo swojego wyglądu przypominającego samolot, Łuńzostał sklasyfikowany jako okręt przez Międzynarodową Organizację Morską.

Wysoka prędkość do 297 węzłów (550 km / h) i niska widoczność dla radarów sprawiły, że ekranoplan stał się głównym zagrożeniem dla lotniskowców, do których mógł zbliżyć się na bliskie odległości - bez wykrycia - aby wystrzelić swoje pociski.

Ogromny rozmiar Łunia i niekonwencjonalny wygląd skłoniły media do okrzyknięcia go„Kaspijskim Potworem Morskim”.

Techniczny cud pozostawał przez lata w bazie morskiej w Kaspijsku w rosyjskiej Republice Dagestanu, ale ostatnio zdecydowano, że powinien zostać udostępniony publiczności w wojskowym parku Patriot w pobliskim mieście Derbent.

Ekranoplan będzie „główną atrakcją” parkowej ekspozycji sprzętu wojskowego - poinformowało Ministerstwo Obrony.

Łuń, który nie może już latać, został odholowany do Derbent przez Morze Kaspijskie w wyjątkowej operacji, która trwała 14 godzin.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.