• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów - GospodarkaMorska.pl

PMK

19.05.2017 Źródło: własne

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, wystaw czasowych i Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.

Oto tylko niektóre z atrakcji, jakie Marynarka Wojenna wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

W nocy z soboty na niedzielę (20-21 maja) od godziny 19:00 aż do 01:00 (wejście do godziny 24:00) będzie można, za symboliczną złotówkę, zwiedzić wystawę historyczną na pokładzie Okrętu-Muzeum Marynarki Wojennej niszczycielu ORP Błyskawica oraz wystawy czasowe Muzeum Marynarki Wojennej. Marynarską Europejską Noc Muzeów w Gdyni uświetni pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z XII Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni. Pokaz odbędzie się godzinie 19:00, przed wejściem do budynku Muzeum MW. Dodatkową atrakcją na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW będzie prezentacja jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych. Zwiedzający będą mieli także sposobność zapoznania się ze specyfiką służby w siłach zbrojnych RP podczas spotkań z przedstawicielami Biura Hydrograficznego MW, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz Żandarmerii Wojskowej na specjalnych stanowiskach promocyjnych. Dla smakoszy, znawców woskowej kuchni i tych, którzy jej nie znają przewidziano degustację wojskowej grochówki.

W tym roku, Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało dodatkową atrakcję dla zwiedzających. Dyrektor Muzeum MW zaprasza do wzięcia udziału w majowej edycji Wielkiej Gry Muzealnej (WGM), która jest prowadzona w celu uatrakcyjnienia zwiedzania. Kupony do udziału w grze można odebrać w holu Muzeum przy kasie biletowej. Na karcie umieszczone są trzy pytania opatrzone zdjęciem obiektu, którego pytanie dotyczy. Uczestnik WGM ma za zadanie, odnaleźć w opisie obiektu wszystkie potrzebne dane. Wśród uczestników, którzy udzielą poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe zostaną rozlosowane wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników militariów nagrody w tym miedzy innymi śpiwory, plecaki wojskowe oraz karty z kodem wstępu dla miłośników gier komputerowych. Losowanie nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 roku.

Ekspozycja na ORP Błyskawica obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela. Trasa zwiedzania wiedzie najpierw na śródokręcie, obok potrójnej wyrzutni torpedowej kalibru 533 mm i przekroju torpedy parogazowej powojennej produkcji oraz podwójnej armaty przeciwlotniczej Bofors kal. 40mm. Przechodząc w pobliżu burtowych miotaczy bomb głębinowych wzór BMB-2, na rufie eksponowana jest wieża artylerii głównej kal. 100mm, miny kontaktowe wzór 08/39 oraz dwie zrzutnie bomb głębinowych. Przed armatą nr 3 umieszczono tablice okolicznościowe, ofiarowane przez władze miasta Cowes na pamiątkę obrony mieszkańców przed niemieckim nalotem w dniu 5 maja 1942 r. Koło zejścia pod pokład na prawej burcie stoją dwa miotacze bomb głębinowych typu Thornycroft. Historyczna wystawa o powierzchni 170 m2 ukazuje tradycje oręża polskiego na morzu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Głównymi elementami ekspozycji są modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery i proporce, dokumenty, elementy wyposażenia okrętowego i inne pamiątki. W końcowej części wystawy zachowano fragment pomieszczeń załogi oraz rufową radiostację okrętową. Do szczególnie ciekawych należą przystosowane do oglądania maszynownie nr 1 i 2 (z przekrojem turbiny) oraz kotłownia nr 2. Ewenementem na skalę światową jest przeprowadzenie trasy zwiedzania przez wnętrze jednego z kotłów parowych. Po wyjściu na pokład skręca się ku części dziobowej, w której znajduje się uzbrojenie artyleryjskie i urządzenia kotwiczne.

Niszczyciel ORP Błyskawica był jednym z najnowocześniejszych okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.