• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków
Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków - GospodarkaMorska.pl

pc

01.05.2017 Źródło: PAP

Koncert, warsztaty taneczne i plastyczne z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą placówki jest przedwojenny Dworzec Morski, skąd emigranci wypływali na statkach za granicę.

Jak poinformowało biuro prasowe Muzeum Emigracji, Dworzec Morski cofnie się we wtorek w czasie do lat 30. XX wieku.

„Na fasadzie budynku pojawi się historyczny napis Gdynia-Ameryka. Dworzec Morski od 1934 roku był siedzibą Linii Żeglugowych Gdynia–Ameryka (GAL, Gdynia America Line). Linie te prowadziły przewozy pasażerskie na trasach m.in. Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork oraz Gdynia-porty Ameryki Południowej. Będzie okazja do zrobienia rodzinnej fotografii z historycznym budynkiem, zabytkowymi samochodami i ucharakteryzowanymi przechodniami, spieszącymi się na statek do Nowego Jorku” – wyjaśniono.

Ponadto wnętrze Dworca Morskiego zamieni się w wielki trawnik z żywymi roślinami.

W ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków w Muzeum Emigracji zaplanowano zajęcia plastyczne – dzieci z rodzicami będą mogły m.in. uszyć poduszki w kształcie łódek z marynistycznym motywem, wypełnić pocztówkę z podróży wykonaną własnoręcznie w trakcie warsztatów czerpania papieru, a także namalować na szkle nowojorską Statuę Wolności, znajdującą się na wyspie Ellis, dokąd przybywali imigranci z Europy. Podczas zajęć tanecznych będzie zaś okazja do poznania swinga i polskich tańców ludowych.

Podczas majowego pikniku w Muzeum Emigracji wystąpi również, pochodzący z Warszawy, zespół Jerz Igor.

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarto 16 maja 2015 r. Mieści się w zaadaptowanym Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym, powstałych w latach 30. XX w. na terenie gdyńskiego portu. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. transatlantyki „Piłsudski”, „Batory”, „Sobieski” i „Chrobry”.

Gdyńska placówka przybliża historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokazuje różne przyczyny opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych – „Wielkiej Emigracji” – do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Prezentuje polskie społeczności w USA i w Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą – po 2004 roku.

Poza granicami kraju mieszka dziś ponad 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. Obok największego skupiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ok. 10 mln osób o polskich korzeniach, naszych rodaków spotkać można niemalże w każdym państwie na świecie. Polska diaspora w Brazylii szacowana jest nawet na 3 mln osób, w Niemczech 2 mln, około milionowe społeczności żyją we Francji i w Kanadzie.
Przez niespełna dwa lata działalności gdyńską placówkę muzealną odwiedziło ponad 250 tys. osób.

Koszt całej inwestycji związanej z powstaniem Muzeum Emigracji wyniósł 49,3 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowiła pożyczka z programu UE „Jessica”, reszta pochodziła z budżetu miasta Gdyni.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.