• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

ew

08.02.2021 13:53 Źródło: NMM
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających
Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających - GospodarkaMorska.pl
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Za NMM jeden z najtrudniejszych okresów w historii nie tylko Muzeum, ale instytucji kultury w ogóle. Brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym, odłożone w czasie wernisaże i wydarzenia, konieczność całkowitego przeniesienia działalności edukacyjnej do sieci – to była nasza dotychczasowa rzeczywistość. Jednak wraz z nadejściem lutego doczekaliśmy się częściowego poluzowania ograniczeń. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powraca do prawie normalnego funkcjonowania, i ma z tej okazji niespodziankę dla swoich gości.

Wyczekiwane z niecierpliwością otwarcie oddziałów Muzeum dla zwiedzających nastąpi 13 lutego. Udostępniona dla publiczności zostanie siedziba główna NMM – Spichlerze na Ołowiance, Ośrodek Kultury Morskiej na przeciwległym brzegu Motławy (wystawa interaktywna "Ludzie-Statki-Porty" zostanie otwarta w późniejszym terminie), a także oddziały zamiejscowe: Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie oraz Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Oddziały: Żuraw i statek - muzeum "Sołdek" pozostaną zamknięte ze względu na prowadzone prace remontowe, natomiast "Dar Pomorza" w Gdyni zostanie otwarty po zakończeniu przerwy zimowej.

W dniu otwarcia pierwszych 10 gości, którzy odwiedzą naszą główną wystawę w Spichlerzach na Ołowiance, otrzyma powitalny prezent: ekskluzywnie wydaną publikację "Zaślubiny - i co dalej?", prezentującą w bogaty, wielowątkowy sposób tło historyczne i różnorodność spojrzeń na powrót Polski nad Bałtyk w lutym 1920 r. Dobór prezentu jest nieprzypadkowy – książka towarzyszy wystawie czasowej "Puck 10 lutego 1920 oczami świadków", którą ponownie będzie można zwiedzić w Spichlerzach. Książki trafią do rąk naszych gości zapakowane w ekologiczne bawełniane torby z nadrukiem promującym z kolei drugą, najnowszą wystawę czasową NMM: "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". To ekspozycja utrzymana w zaskakującej, opartej na grze ciemności i świateł scenografii, prezentująca niezwykłe obiekty wydobyte z wraków statków spoczywających na dnie Bałtyku. Na tę oraz pozostałe wystawy Muzeum zaprasza od 13 lutego.

Bezpieczeństwo pracowników i odwiedzających jest dla nas priorytetem, dlatego zwiedzanie będzie możliwe pod warunkiem zachowania wszelkich wymaganych procedur sanitarnych. W celu zapewnienia jak najbezpieczniejszych warunków zwiedzania, Ośrodek Kultury Morskiej został wyposażony w system jonizacji, który, oczyszczając powietrze z drobnoustrojów, minimalizuje ryzyko zakażenia. Zwiedzający natomiast będą zobowiązani do zachowania dystansu, noszenia maseczek zakrywających usta i nos, a także do dezynfekcji rąk i bezdotykowego pomiaru temperatury przy wejściu.

Szczegółowe informacje na temat procedur bezpieczeństwa znajdą się w Regulaminie dostępnym na stronie NMM.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.