• <
SAR_2022

Stany Zjednoczone ostrzegają jednostki handlowe na Bliskim Wschodzie

mb

09.01.2020 10:27 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Stany Zjednoczone ostrzegają jednostki handlowe na Bliskim Wschodzie

Partnerzy portalu

Stany Zjednoczone ostrzegają jednostki handlowe na Bliskim Wschodzie - GospodarkaMorska.pl

Stany Zjednoczone ponownie wystosowały ostrzeżenie dla statków handlowych na Bliskim Wschodzie o zagrożeniu morskim ze strony irańskiego wojska i jego zastępców po zabiciu przez USA irańskiego generała Qassema Soleimaniego.

Alert (2020–001 B) obejmuje Zatokę Perską, Cieśninę Ormuz, Zatokę Omańską, Morze Arabskie, Morze Czerwone, Zatokę Adeńską i Ocean Indyjski.

„W pobliżu opisanych wyżej obszarów geograficznych zgłoszono wiele zagrożeń morskich. Wojsko USA podjęło zdecydowane działania obronne w celu ochrony personelu USA za granicą. Ewentualna reakcja Iranu na tę akcję jest nieznana, ale istnieje możliwość podjęcia przez Iran działań przeciwko amerykańskim interesom morskim w regionie”

„Rząd Stanów Zjednoczonych nieustannie ocenia sytuację bezpieczeństwa morskiego w regionie, aby zapewnić swobodę żeglugi, zapewnić swobodny przepływ handlu oraz chronić amerykańskie statki, personel i interesy. Piąta flota amerykańskiej współpracy flotowej i wytyczne dla żeglugi (NCAGS) ma najnowsze informacje na temat dynamicznych zagrożeń bezpieczeństwa morskiego i środowiska operacyjnego w tym regionie. Zaleca się, aby amerykańskie statki komercyjne zachowywały ostrożność i koordynowały planowanie podróży w tranzycie przez Zatokę Perską, Cieśninę Ormuz, Zatokę Omańską, Morze Północno-Arabskie, Zatokę Adeńską i Morze Czerwone z NCAGS i w miarę możliwości postępowały zgodnie z zaleceniami i wytycznymi NCAGS - dodaje alert.

Zaleca się, aby amerykańskie jednostki handlowe działające w tym obszarze dokonały przeglądu amerykańskiego poradnika morskiego 2019-012, który został wydany w sierpniu i pozostaje aktywny.

„Zwiększona aktywność wojskowa i zwiększone napięcia polityczne w tym regionie nadal stanowią poważne zagrożenie dla jednostek handlowych. Z tymi zagrożeniami wiąże się potencjalna pomyłka w obliczeniach lub błędna identyfikacja, która może prowadzić do agresywnych działań. Statki działające w Zatoce Perskiej, w Cieśninie Hormuz oraz w Zatoce Omańskiej mogą mieć problemy z łącznością GPS” - czytamy w alercie 2019-012.
 

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.