• <
BOTA_2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Partnerzy portalu

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
MON FR

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.

O ruchach rosyjskiego okrętu informowały światowe media. Kilka dni temu jako jego lokalizację podawano obszar w pobliżu portugalskie wybrzeże, gdzie miał operować od 12 stycznia. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że podróż jednostki odbędzie się przez Atlantyk, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne. Wpisuje się to w morskie próby wyposażenia fregaty, a także pokaz siły, mający dowodzić, że Federacja Rosyjska posiada w swoim arsenale nowoczesne i potężne okręty zdolne do prowadzenia działań na całym świecie. Wcześniej Admirał Gorszkow operował na Morzu Śródziemnym, a 6 stycznia został zaobserwowany na Morzu Norweskim.

Wyjątkowy rejs jednostki trwa od od 4 stycznia. Wypłynęła z bazy rosyjskiej marynarki w pobliżu Murmańska. W uroczystości pożegnania Admirała Groszkowa uczestniczył prezydent Władimir Putin. Pierwotnie miejscem docelowym było Morze Barentsa, gdzie załoga sprawdzała w warunkach morskich środki walki radioelektronicznej, w które wyposażono okręt. Ćwiczenia miały też obejmować elementy obrony przeciwlotniczej (Anti-Aicraft Warfare, AAW) oraz obrony przed okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare, ASuW).

Wczoraj Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało że okręt testował swoje możliwości uderzeniowe na zachodnim Atlantyku. W oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że fregata przeprowadziła symulację komputerową hipersonicznych pocisków Zircon. Co istotne, testy przeprowadzono niedaleko amerykańskich wód przybrzeżnych oraz terytorium USA. Budzi to zrozumiałe obawy, gdyż Raport US Congressional Research Service dotyczący broni hipersonicznej podaje, że rosyjskie i chińskie pociski są przeznaczone do użycia z głowicami nuklearnymi.

To również nie pierwszy raz, gdy zaobserwowano rosyjski okręt na tamtym obszarze, z tym że teraz jest to jednostka stanowiąca potencjalne zagrożenie dla pokoju, zdolna do przeprowadzenia ataków rakietowych. Od razu przypomina to czasy Zimnej Wojny, gdzie obecność radzieckich okrętów w pobliżu USA mogła zwiastować konfrontacje między atomowymi mocarstwami.
Admirał Groszkow to prototypowa fregata rakietowa projektu 22350, którą zbudowano w latach 2006-2018, po czym długo przechodziła próby morskie. Okręty tego typu mają zastąpić starsze jednostki i dostosować rosyjską marynarkę wojenną (Военно-Морской Флот Российской Федерации) do poziomu reprezentowanego przede wszystkim przez państwa NATO. Władze zaplanowały 15 okrętów, z których obecnie, wraz z prototypowym, do służby wprowadzono dwa, a kolejnych sześć znajduje się w różnych fazach budowy i doposażania. Od 2020 roku w służbie znajduje się Admirał Kasatonow, natomiast Admirał Gołowko jest w trakcie prób morskich. Wszystkie fregaty zostały nazwane na cześć admirałów ZSRR i Federacji Rosyjskiej, sprawujących najwyższe funkcje dowódcze.

Okręty projektu 22350 mierzą 130 metrów długości,16 metrów szerokości, a ich wyporność to 4,5 tys. ton. Załogę fregat stanowi 200 oficerów i marynarzy. Na pokładzie znajdują się także hangar oraz lądowisko dla śmigłowca Kamow-26/27. Podstawowe uzbrojenie ma stanowić armata morska Ametyst/Arsenal A-192M kal. 130 mm, dwie ośmiokomorowe wyrzutnie pionowego startu (VLS) dla rakietowych pocisków manewrujących P-800 Oniks oraz Kalibr, cztery ośmiokomorowe wyrzutnie pionowego startu dla pocisków rakietowych Redut, dwa okrętowe działa przeciwlotnicze systemu Pałasz, dwie poczwórne wyrzutnie torped Paket-NK oraz dwa pokładowe karabiny maszynowe kal. 14,5 mm.

Dziękujemy za wysłane grafiki.