• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”
Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca” - GospodarkaMorska.pl

pc

13.07.2017 Źródło: własne

W Świnoujściu 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, połączone z projekcją filmu pt. „Życiorys żaglowca”. Początek o 21:00 w Tawernie Żeglarskiej w Marinie Jachtowej. Wstęp wolny.

W programie m.in.: prelekcja kpt. Krzysztofa Baranowskiego; projekcja filmu „Życiorys żaglowca” w reżyserii Krzysztofa Baranowskiego.

W bloku imprez towarzyszących regatom Baltic Polonez Cup Race 2017, które rozpoczną się w Szczecinie 11 sierpnia, wyświetlony zostanie również film „Kuba Zawodowiec”.

W czasie tegorocznych Regat Poloneza realizowane będą zdjęcia do dokumentu biograficznego o kpt. Krzysztofie Baranowskim. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Kryspin Pluta, producentem – Dariusz Dikti. To twórcy popularnego w środowisku żeglarskim filmu pt. „Optimista”, który opowiada o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych.

Kapitan Krzysztof Baranowski to jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, autor książek, publicysta i propagator żeglarstwa. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską i pierwszym, który samotnie opłynął przylądek Horn.

Krzysztof Baranowski urodził się we Lwowie w 1938 roku. W latach 1965-66 wziął udział w organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne wyprawie jachtu „Śmiały" wokół Ameryki Południowej. Sześć lat później wystartował na „Polonezie" w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR '72. Wyścig ukończył na 12. miejscu z 43 startujących.

Zamiar opłynięcia globu po regatach kpt. Baranowski utrzymywał w tajemnicy, zarówno przed konstruktorami, jak i budowniczymi jachtu. 6 sierpnia 1972 roku, w niespełna trzy tygodnie po ukończeniu regat OSTAR, kpt. Krzysztof Baranowski na pokładzie „Poloneza" opuścił Newport w USA i rozpoczął wokołoziemską podróż. W ciągu następnych 9 miesięcy pokonał 35 424 mile morskie, okrążając ziemię wokół pięciu przylądków. Z Ameryki Północnej udał się do Południowej Afryki, gdzie dopłynął po 60 dniach żeglugi. Po postoju w Cape Town Baranowski wyruszył w dalszą drogę. Napotkane na Oceanie Indyjskim ciężkie warunki, które spowodowały spore zniszczenia, nie złamały ducha kapitana i po naprawach w Australii „Polonez" pokonał Pacyfik w rekordowym czasie 45 dni.

23 lutego 1973 roku Krzysztof Baranowski okrążył słynny przylądek Horn jako pierwszy samotny żeglarz z Polski. Wokółziemska pętla została zamknięta 10 kwietnia o 11 wieczorem, a w niespełna rok po opuszczeniu Plymouth – bazy regat OSTAR '72 – „Polonez" powrócił na wyspy brytyjskie. Do kraju kpt. Baranowski dopłynął w czerwcu, gdzie został przywitany jak bohater przez 120-tysięczny tłum zebrany na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Po rejsie jacht „Polonez" został przekazany Jacht Klubowi Wyższej Szkoły Morskiej, a w 1974 r. kapitan Baranowski pojawił się na starcie jako gość honorowy Regat o Puchar Poloneza. Ponownie za sterem „Poloneza" stanął trzy lata później, prowadząc go przez Atlantyk w ramach Operacji Żagiel '76 zorganizowanej z okazji 200-lecia powstania Stanów Zjednoczonych. Po regatach i zlocie żaglowców, na „Polonezie" studentów Szkoły Morskiej zastąpili żona kapitana Ewa oraz dwójka dzieci. Wspólnie opływali Wielkie Jeziora, rzekę Missisipi, a drogę do Europy urozmaicili postojami na Bahamach i Azorach.

W 1980 roku zwodowano żaglowiec „Pogoria”, który powstał z inicjatywy Baranowskiego, a w '83 ruszyła pierwsza Szkoła Pod Żaglami, której idee są realizowane do dzisiaj. W 1992 roku na wodzie pojawił się kolejny żaglowiec szkoleniowy STS Fryderyk Chopin, wybudowany przez Fundację Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.

Ponad ćwierć wieku po pierwszym samotnym opłynięciu globu Baranowski postanowił wyczyn powtórzyć, jednak tym razem trasa miała wieść ze wschodu na zachód, tzw. trasą pasatową. W latach 1999-2000 samotnie na pokładzie jachtu „Lady B." opłynął ponownie kulę ziemską drogą przez: Atlantyk, Kanał Panamski, południowy Pacyfik, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Morze Śródziemne. Rejs ukończył w 11 miesięcy.

W 2009 roku reaktywował działanie Fundacji Szkoła Pod Żaglami, która na pokładzie „Pogorii" realizuje program „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”, nawiązujący do tradycji sprzed ponad ćwierć wieku.

Obecnie, poza prowadzeniem Fundacji, organizowaniem i prowadzeniem Szkoły pod Żaglami, kapitan Baranowski poszukuje partnerów i inwestorów budowy kolejnego żaglowca szkoleniowego – „Polonii".

Za swoje osiągnięcia i zasługi został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym „Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” – najwyższym rangą odznaczeniem sportowym.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.