• <

Chińskie media: japońscy płetwonurkowie szpiegowali nasz okręt w Dżibuti

jk

02.08.2017 08:40 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chińskie media: japońscy płetwonurkowie szpiegowali nasz okręt w Dżibuti
Chińskie media: japońscy płetwonurkowie szpiegowali nasz okręt w Dżibuti - GospodarkaMorska.pl

Dzień po otwarciu pierwszej zagranicznej bazy wojskowej ChRL w Dżibuti, na wschodzie Afryki, chińskie media przekazały w środę informację o japońskich płetwonurkach mających szpiegować tam okręt wojenny Państwa Środka.

Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową. Według oficjalnych komunikatów baza w Dżibuti ma mieć charakter nie stricte wojskowy, lecz służyć jako baza wsparcia logistycznego dla misji pokojowych i pomocy humanitarnej w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Informacje o japońskich działaniach szpiegowskich podał internetowy serwis chińskiej prokuratury, nie wyjaśniając, kiedy doszło do incydentu. Powołano się na osobiste doświadczenia prokuratora Jian Jiamina, który w ostatnich miesiącach pełnił funkcję doradcy prawnego chińskiej marynarki wojennej w Afryce.

Jian oświadczył po incydencie, iż chińskie jednostki są w pełni zdolne do egzekwowania swoich praw do samoobrony i mogą powstrzymać Japończyków. Chińscy marynarze mieli odstraszyć intruzów sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Jian miał zebrać również odpowiednie dowody i zgłosić incydent lokalnym władzom w Dżibuti - podał dziennik "South China Morning Post".

W niewielkim, lecz strategicznie położonym nad Zatoką Adeńską Dżibuti swoje bazy wojskowe mają także Stany Zjednoczone, Francja i Japonia. 800-tysięczne Dżibuti jest położone nad cieśniną Bab al-Mandab, jednym z najruchliwszych korytarzy morskich na świecie.

Obserwatorzy podkreślają, że tego typu incydenty nie zdarzały się do tej pory między Chinami a Japonią. Oba kraje prowadzą spory terytorialne na Morzu Wschodniochińskim i nie zgadzają się co do polityki historycznej. Ani MSZ Japonii, ani resort spraw zagranicznych Chin nie odniosły się jeszcze do tych doniesień.

W myśl prowadzonej obecnie inicjatywy ekonomicznej "Pasa i Szlaku" władze w Pekinie chcą odtworzyć starożytny ciąg współpracujących z Chinami portów morskich od Indochin przez Ocean Indyjski (kilka dni temu rząd Sri Lanki wydał zgodę na wieloletnią dzierżawę przez Chiny portu w Hambantocie), Zatokę Perską, Róg Afryki (z bazą w Dżibuti), Kanał Sueski po grecki Pireus (także dzierżawiony przez Chiny) i rejon Morza Śródziemnego. Chińskie siły w ramach ONZ chcą zwiększać swoją aktywność w rozwiązywaniu konfliktów w Afryce Wschodniej.

Z Pekinu Rafał Tomański

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.