• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

03.12.2020 13:40 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Partnerzy portalu

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu? - GospodarkaMorska.pl
fot. domena publiczna

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.

Wiemy, że plastik, który trafia do mórz i oceanów, może przenosić się daleko od swojego źródła. Naukowcy umieścili trackery w plastikowych butelkach w rzece Ganges i Zatoce Bengalskiej i odkryli, że najdalsza butelka pokonała ponad 1700 mil w ciągu około trzech miesięcy.

„Poruszała się naprawdę szybko”, mówi Emily Duncan, badaczka post-doc w Centrum Ekologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu w Exeter i główna autorka artykułu o badaniach opublikowanego w PLOS ONE. „To pokazuje, że tworzywa sztuczne są naprawdę problemem globalnym. Nie respektują żadnych geograficznych ani politycznych granic ”.

Badanie było prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter i Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego w ramach projektu Sea to Source stowarzyszenia National Geographic Society, który bada sposoby zapobiegania przedostawaniu się plastiku do oceanu z systemów rzecznych, począwszy od Gangesu w Indiach. Ganges to jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie i ogromne źródło plastiku w oceanach, w tym jednorazowych plastikowych butelek po napojach, które stanowią dużą ilość śmieci oceanicznych. (Podczas Międzynarodowego Sprzątania Wybrzeża w 2019 roku wolontariusze odzyskali ponad 1,8 miliona plastikowych butelek po napojach z plaż i dróg wodnych na całym świecie, a przez co najmniej ostatnie 10 lat tych porządków plastikowe butelki znalazły się w pierwszej piątce najczęściej zbieranych przedmiotów.)

Gospodarka Morska
fot. University of Exete


Poprzednie badania Duncan skupiały się na tym, jak zanieczyszczenie plastikiem wpływa na żółwie morskie. Przez lata naukowcy używali znaczników satelitarnych do śledzenia żółwi morskich, a jeśli potrafisz wyśledzić żółwia morskiego i dowiedzieć się, dokąd zmierza, to dlaczego nie możesz wyśledzić plastikowej butelki? Zespół umieścił lekkie znaczniki GPS i satelitarne w ochronnej obudowie, które następnie trafiły do ​​plastikowych butelek. Obudowa naśladowała wyporność butelki, która nadal byłaby w połowie pełna. (Duncan ma nadzieję, że w przyszłości wykryje jeszcze lżejsze śmieci, takie jak opakowania po żywności).

Badacze wypuścili 25 500-mililitrowych butelek w Gangesie i Zatoce Bengalskiej, która otwiera się na Ocean Indyjski, i śledzili butelki za pomocą oprogramowania typu open source. Wiele butelek wypuszczanych w rzece przemieszczało się etapami i utknęło w rzece. Część zaplątała się w sprzęt rybacki, część została usunięta przez ludzi, a część została uwięziona na plażach. Najdłuższy prześledzony dystans to butelka upuszczona w Zatoce Bengalskiej, która przemieściła się 1768 mil w 94 dni, podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża Indii. Spośród butelek upuszczonych w Gangesie najdalsza podróż wyniosła ponad 500 mil.

Zrozumienie, dokąd zmierza zanieczyszczenie plastikiem, jest pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia tego problemu, a także może pomóc ludziom uzmysłowić sobie jego skalę. Wyobrażenie sobie 1,8 miliona plastikowych butelek po napojach usuniętych z plaż może być trudne, ale śledzenie jednej butelki przemieszczającej się w dół rzeki jest potencjalnie łatwiejsze do uchwycenia. Ponieważ naukowcy wykorzystali technologię open source, planują również stworzyć platformę open source, na której ludzie będą mogli śledzić pojedyncze butelki w Internecie.

Jest trochę ironii losu w celowym umieszczaniu plastikowych butelek w rzece, aby lepiej zrozumieć i ostatecznie ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem, ale Duncan mówi, że byli tego doskonale świadomi. W każdym miejscu, w którym naukowcy umieścili butelkę, sprzątali również plażę.

Gospodarka Morska
fot. University of Exete

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.