• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ilość plastiku w oceanach może wzrosnąć trzykrotnie do 2040 roku

PMK

23.10.2020 01:13
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ilość plastiku w oceanach może wzrosnąć trzykrotnie do 2040 roku

Partnerzy portalu

Ilość plastiku w oceanach może wzrosnąć trzykrotnie do 2040 roku - GospodarkaMorska.pl
Circular Solutions

Według nowego badania opublikowanego w czwartek, ilość odpadów plastikowych wpływających do oceanu i zabijających życie morskie może się potroić w ciągu najbliższych 20 lat, chyba że firmy i rządy będą w stanie drastycznie zmniejszyć produkcję plastiku.

Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association, konsumpcja plastiku jednorazowego użytku wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Maski na twarz i lateksowe rękawiczki zalegają na odległych azjatyckich plażach. Na wysypiskach śmieci na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników na żywność na wynos i opakowań do dostaw online.

Nowe badanie opublikowane tego lata, przeprowadzone przez naukowców i ekspertów branżowych dla The Pew Charitable Trusts i SYSTEMIQ, oferuje rozwiązania, które mogą zmniejszyć przewidywaną ilość plastiku dostającego się do oceanu o ponad 80%.

Jeśli jednak nie podejmie się żadnych działań, ilość plastiku trafiającego co roku do morza wzrośnie z 11 milionów ton do 29 milionów ton, pozostawiając łącznie 600 milionów ton w oceanie do 2040 roku, co odpowiada masie 3 milionów płetwali błękitnych, według badania opublikowanego w czasopiśmie Science.

„- Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi ma wpływ na każdego. To nie jest problem jednego kraju. To problem każdego z nas - powiedziała Winnie Lau, starszy menedżer w Pew i współautorka badania.

Strategia przedstawiona w raporcie obejmuje przekierowanie setek miliardów dolarów inwestycji w produkcję tworzyw sztucznych na alternatywne materiały, zakłady recyklingu i ekspansję zbiórki odpadów w krajach rozwijających się.

Wymagałoby to zwrotu ze strony przemysłu energetycznego, który szybko buduje nowe zakłady chemiczne na całym świecie, aby zwiększyć produkcję tworzyw sztucznych, ponieważ jego tradycyjna działalność paliwowa została osłabiona przez wzrost czystszych źródeł energii.

Od 1950 roku ilość produkowanego rocznie plastiku szybko rośnie. W 2017 roku liczba ta wyniosła 348 mln ton i oczekuje się, że do 2040 r. ponownie się podwoi.

Wielcy producenci tworzyw sztucznych, w tym ExxonMobil, Dow i Chevron Phillips Chemical, oświadczyli, że pomimo zwiększonej produkcji są zaangażowani w walkę z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Finansowane przez nich projekty koncentrują się na usuwaniu odpadów.

W artykule zaleca się jednak, aby rządy wprowadziły przepisy zniechęcające do nowej produkcji tworzyw sztucznych i zapewniające dotacje na zamienniki wielokrotnego użytku.

Przemysł tworzyw sztucznych lobbował przeciwko rządowym zakazom stosowania plastiku jednorazowego użytku.

Jednymi z największych odbiorców tworzyw sztucznych są firmy produkujące dobra konsumpcyjne, takie jak Coca-Cola, PepsiCo, Nestle i Unilever. Wszyscy zobowiązali się do wykorzystywania w przyszłości większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu w produktach.

Jednak obecne zobowiązania rządu i korporacji zmniejszą ilość plastiku wpływającego do oceanu tylko o 7 procent do 2040 roku, wynika z badania Pew i SYSTEMIQ.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.