• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Klasa 505: Dwie Polskie załogi wystartowały na MŚ w Australii

Andrzej Borowiak

07.01.2019 08:28 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Klasa 505: Dwie Polskie załogi wystartowały na MŚ w Australii

Partnerzy portalu

Klasa 505: Dwie Polskie załogi wystartowały na MŚ w Australii - GospodarkaMorska.pl

W Fremantle w Australii trwają Mistrzostwa Świata Klasy 505. Wystartowały w nich dwie załogi reprezentujące Polskę. W imprezie bierze udział osiemdziesiąt dziewięć ekip z dziesięciu krajów.

2 stycznia na zachodnim wybrzeżu Australii w Fremantle rozpoczęły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Klasy 505. W regatach biorą udział dwie nasze załogi. Do Australii pojechali Przemek Zagórki i Michał Olko oraz Kuba Pawluk z Marcinem Józefowskim. Na starcie stawiła się także cała światowa żeglarska czołówka z obrońcą ubiegłorocznego tytułu, Holgerem Jessem na czele.


Czwórka naszych żeglarzy dotarła na miejsce już w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia i tuż przed Nowym Rokiem. Był to wystarczający czas na aklimatyzację i montaż jachtów, które z Europy dotarły tam wcześniej w kontenerach. Przemek z Michałem w miejscu zawodów byli na tyle wcześnie, że przeprowadzili szereg treningów i testów na wodzie. Wzięli też udział w Pre-Worlds. Są to wyścigi próbne tradycyjnie organizowane przed właściwą imprezą rangi mistrzowskiej. Kuba i Marcin dotarli do Fremantle tuż przed Nowym Rokiem. Skupili się na przygotowaniu do regat jachtu i na kilku treningach.


Akwen regatowy znajduje się na zachodnim wybrzeżu Australii w pobliżu Perth. Ocean Indyjski w tym rejonie jest idealny do organizacji zawodów najwyższej rangi. Wiatr o prędkości około 20 kts jest normą. Znajdujące się w pobliżu wybrzeża dwie duże wyspy Garden Island oraz Rottnest osłaniają akwen przed dużymi oceanicznymi falami. Te, które się tam pojawiają porównywane są do „Puckich”. Mówią o nich także, że są kąśliwe i w połączeniu ze stosunkowo silnym wiatrem potrafią wycisnąć z żeglarzy maksimum techniki oraz siły.


Bazą regat jest Fremantle Yacht Club. Zawody potrwają do 7 stycznia, kiedy to poznamy nowego, tegorocznego Mistrza Świata Klasy 505.

Codzienne relacje i najnowsze inofrmacje z Mistrzostw można znaleźć na stronie Organizatora: https://www.fsc.com.au/event/505-world-championships/
oraz na profilu facebook’a Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505: https://www.facebook.com/505Polska/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.