Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz.
W przeciągu 12 godzin marynarze zbadali, a potem przeszukali dwie podejrzane łodzie, które okazały się należeć do przemytników narkotyków. Pierwszej akcji dokonali 6 czerwca br. w godzinach porannych, gdy oddział Royal Marines opuścił okręt i na szybkiej łodzi dotarł do jednostki nawodnej i znalazł na niej 3,5 tony narkotyków. Jeszcze tego samego dnia zespół abordażowy dokonał podobnej akcji, której efektem było zarekwirowanie 3,7 tony narkotyków. Było to nadzorowane z pokładu okrętu i przy wsparciu śmigłowca Wildcat znajdującego się w wyposażeniu HMS Lancaster.
They strike again...
— Royal Marines (@RoyalMarines) June 6, 2023
A #RoyalMarines boarding team from @42Commando seized drugs worth more than £10m in two operations in the space of 12 hours in the Indian Ocean while deployed with @HMSLANCASTER.
Read more: https://t.co/krdxn8OXKg pic.twitter.com/LRyQ8Lo46W
W sumie członkowie załogi okrętu przejęli ładunek blisko siedem ton haszyszu, heroiny i metamfetaminy, co odbywa się w trakcie prowadzonej długoterminowo, wyliczonej na trzy lata, misji zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi i zwalczania żeglugi na Oceanie Indyjskim oraz Morzu Czerwonym. Bierze w tym udział międzynarodowy zespół okrętów, a trzon stanowią okręty US Navy. W zeszłym miesiącu HMS Lancaster dokonał także przejęcia ładunku haszyszu o wartości 2,5 miliona funtów brytyjskich.
- Jestem niezmiernie dumny z całego mojego zespołu za ich wysiłki w pomyślnym przeprowadzeniu dwóch akcji wejścia na pokład, w trudnych warunkach i to w ciągu 12 godzin. Nastąpiło to niecałą dobę po zakończeniu intensywnego okresu operacji bezpieczeństwa morskiego w Cieśninie Ormuz. To był prawdziwy sukces zespołowy, połączenie wysiłków mojej załogi z działaniem wielu międzynarodowych organizacji wspierających, które pracowały niestrudzenie, aby osiągnąć ten wynik - powiedział dowódca HMS Lancaster kmdr por. Tom Johnson.
Kilka dni wcześniej fregata wraz z niszczycielem US Navy, USS McFaul (DDG 74) dokonały powstrzymania ataku szybkich, irańskich łodzi bojowych na statek towarowy, który wzywał pomocy. Dzięki temu udało się nie dopuścić do jego zajęcia przez Iran.
HMS Lancaster (F 229) to fregata Typ 29 (lub typu Duke), wcielona do służby w 1992 roku. Ma 133 metry długości i wyporność maksymalną sięgającą 4 900 ton. Załoga liczy 185 marynarzy, z możliwością dokwaterowania kolejnych 20 w zależności od misji. Osiąga prędkość do 28 węzłów, a przy 15 ma zasięg maksymalny wynoszący 8 600 mil morskich.
Rosyjski ro-ro dryfował kilka dni zanim wezwał pomoc
Załogant frachtowca zaginął w drodze do Polski
Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach
Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami
Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji
Marynarka Wojenna Włoch wciela do służby duży patrolowiec z najnowszej serii okrętów