• <

Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

09.06.2023 09:56 Źródło: Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

Partnerzy portalu

Royal Navy

Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz. 

W przeciągu 12 godzin marynarze zbadali, a potem przeszukali dwie podejrzane łodzie, które okazały się należeć do przemytników narkotyków. Pierwszej akcji dokonali 6 czerwca br. w godzinach porannych, gdy oddział Royal Marines opuścił okręt i na szybkiej łodzi dotarł do jednostki nawodnej i znalazł na niej 3,5 tony narkotyków. Jeszcze tego samego dnia zespół abordażowy dokonał podobnej akcji, której efektem było zarekwirowanie 3,7 tony narkotyków. Było to nadzorowane z pokładu okrętu i przy wsparciu śmigłowca Wildcat znajdującego się w wyposażeniu HMS Lancaster.

W sumie członkowie załogi okrętu przejęli ładunek blisko siedem ton haszyszu, heroiny i metamfetaminy, co odbywa się w trakcie prowadzonej długoterminowo, wyliczonej na trzy lata, misji zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi i zwalczania żeglugi na Oceanie Indyjskim oraz Morzu Czerwonym. Bierze w tym udział międzynarodowy zespół okrętów, a trzon stanowią okręty US Navy. W zeszłym miesiącu HMS Lancaster dokonał także przejęcia ładunku haszyszu o wartości 2,5 miliona funtów brytyjskich.

 - Jestem niezmiernie dumny z całego mojego zespołu za ich wysiłki w pomyślnym przeprowadzeniu dwóch akcji wejścia na pokład, w trudnych warunkach i to w ciągu 12 godzin. Nastąpiło to niecałą dobę po zakończeniu intensywnego okresu operacji bezpieczeństwa morskiego w Cieśninie Ormuz. To był prawdziwy sukces zespołowy, połączenie wysiłków mojej załogi z działaniem wielu międzynarodowych organizacji wspierających, które pracowały niestrudzenie, aby osiągnąć ten wynik - powiedział dowódca HMS Lancaster kmdr por. Tom Johnson.

Kilka dni wcześniej fregata wraz z niszczycielem US Navy, USS McFaul (DDG 74) dokonały powstrzymania ataku szybkich, irańskich łodzi bojowych na statek towarowy, który wzywał pomocy. Dzięki temu udało się nie dopuścić do jego zajęcia przez Iran. 

Royal Navy

 HMS Lancaster (F 229) to fregata Typ 29 (lub typu Duke), wcielona do służby w 1992 roku. Ma 133 metry długości i wyporność maksymalną sięgającą 4 900 ton. Załoga liczy 185 marynarzy, z możliwością dokwaterowania kolejnych 20 w zależności od misji. Osiąga prędkość do 28 węzłów, a przy 15 ma zasięg maksymalny wynoszący 8 600 mil morskich.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.