• <

Wynik wyszukiwania - "Ormuz" - Wiadomości

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym w obliczu ataków rebeliantów Huti z Jemenu - podał w czwartek portal Politico.
12.01.2024

Irańczycy potwierdzili uprowadzenia tankowca St Nikolas

Irańska marynarka wojenna potwierdziła w czwartek, że przejęła tankowiec St. Nikolas w Zatoce Omańskiej - podały media państwowe. Wcześniej pojawiły się informacje, że na pokład tankowca weszli uzbrojeni ludzie, a następnie jednostka obrała kurs w kierunku Iranu.
11.01.2024

Władze Grecji odradzają krajowym armatorom żeglugę przez Morze Czerwone. To oznacza konsekwencje dla światowego transportu morskiego

Rząd w Atenach przedstawił zalecenia w zakresie poruszania się po trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Odradzając korzystanie z niej przypomina, że pozostaje jednym z czołowych krajów morskich, którego armatorzy kontrolują niemal 20% światowej floty pod względem nośności. Jest to ponad 4 900 statków.
22.12.2023

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Dramat na Morzu Czerwonym trwa. Jemeńscy rebelianci trzymają w niewoli załogę Galaxy Leader

Członkowie szyickiej partyzantki Huti przetrzymują członków załogi rorowca pływającego pod banderą Bahamów. Statek należy do japońskiego przewoźnika, znanego jako NYK, niemniej wykonuje zlecenia transportowe na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Powodem ataku miał być fakt, że udziałowcem w niej jest pochodzący z Izraela przedsiębiorca Rami Unger. Wpisuje się to w działania jemeńskich rebeliantów, którzy jawnie wspierają Hamas. Zagrozili, że będą atakować statki, które ich zdaniem są powiązane z państwem Izrael.
20.11.2023

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji

Dowództwo 5. Floty USA poinformowało, że w trakcie nocnej akcji eskorty statku trzy okręty US Navy oraz śmigłowiec US Marine Corp były przedmiotem ataku ze strony irańskiej jednostki nawodnej. Do zdarzenia doszło nocą we wtorek, 26 września br.
29.09.2023

Cieśnina Ormuz. Niebezpieczne spotkanie irańskich łodzi i amerykańskich okrętów

Amerykańskie okręty USS Bataan i USS Thomas Hudner podczas przejścia przez Cieśninę Ormuz natknęły się na szybkie łodzie irańskiej armii. Irańczycy domagali się wycofania helikopterów.
20.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Marines jako ochrona na statkach handlowych? Irańskie ataki w Zatoce Perskiej wymuszają nowe rozwiązania

Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej mogą wkrótce pływać na statkach handlowych, by bronić ich przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej, podał w czwartek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA.
04.08.2023

Setki milardów dolarów na nowe okręty dla US Navy. Senat przyjął dokument ustawy

W ramach programu zawartego w ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) flota USA otrzyma 10 nowych okrętów. W dokumencie zawarto wersję ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok fiskalny 2024, zwiększając wydatki Departamentu Obrony do 886 miliardów dolarów.
31.07.2023

W odpowiedzi na irańskie ataki Pentagon wyśle więcej okrętów do ochrony statków w rejonie Cieśniny Ormuz

Departament Obrony USA ogłosił plany rozmieszczenia większych sił morskich w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa USA (Centcom) w odpowiedzi na ataki Iranu na statki transportujące m.in. ropę w Zatoce Perskiej i Omańskiej. Dochodziło do przejęć jednostek nawodnych, a także nieudanych akcji dzięki czujności i szybkiemu przybyciu sił koalicyjnych.
21.07.2023

Waszyngton rozmieszcza okręt i samoloty wojskowe na Bliskim Wschodzie, aby zapobiec zajmowaniu statków przez Iran

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, że rozmieszczają okręt wojenny typu niszczyciel oraz myśliwce F-35 i F-16 na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać Iran przed przejmowaniem statków w Zatoce Perskiej.
18.07.2023

Amerykańskie myśliwce F-16 będą bronić statków przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej

Stany Zjednoczone wyślą w ten weekend w rejon Zatoki Perskiej myśliwce F-16, aby zapewnić większą osłonę pływającym tam statkom - podała agencja AP, cytując wysokiej rangi urzędnika departamentu obrony USA. Decyzja została podjęta po tym, jak w zeszłym tygodniu Iran próbował przechwycić dwa tankowce w pobliżu cieśniny Ormuz.
15.07.2023

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.
07.07.2023

Brawurowa akcja US Navy. Amerykanie powstrzymali irański okręt przed zajęciem dwóch tankowców

Na obszarze Zatoki Omańskiej siły USA zapobiegły dwóm próbom przejęcia tankowców handlowych przez irańską marynarkę wojenną. Oba incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych.
05.07.2023

Arabia Saudyjska stawia na bezpieczeństwo morskie w rozmowach z Iranem

Kwestia zachowania bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz jest istotnym problemem o znaczeniu międzynarodowym. Ataki pirackie, a także agresywne działania Iranu powodują, że zarówno lokalne państwa, jak i ich dalsi sojusznicy muszą angażować znaczny potencjał sił morskich, aby zapewnić tam bezpieczeństwo. Leży to w podstawowej gestii m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, ponadto swoje kontyngenty w ten rejon wysyłają m.in. Wielka Brytania, USA i inne państwa europejskie.
20.06.2023

Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz.
09.06.2023

Statek nękany przez irańskie łodzie. Z pomocą ruszyły okręty US Navy i Royal Navy

Okręty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiedziały na wezwanie pomocy ze statku handlowego przepływającego przez cieśninę Ormuz, 4 czerwca. Okazało się, że był nękany przez szybkie łodzie sił morskich Iranu.
06.06.2023

Marynarka wojenna USA: Iran nielegalnie przejął drugi tankowiec w ciągu tygodnia

Iran przejął w Cieśninie Ormuz pływający pod banderą Panamy tankowiec Niovi, co jest drugim takim incydentem w regionie w ciągu tygodnia - poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
04.05.2023

Iran przejął tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla

Siły morskie irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej przejęły w czwartek w Zatoce Omańskiej, na wodach międzynarodowych, tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla – poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
27.04.2023

Szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski, który obejmuje 80% globalnych dostaw towarów. Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy, co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy.
27.03.2023

USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu

US Navy przekazała byłe okręty patrolowe USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) i USS Thunderbolt (PC 12). Związana z tym ceremonia stanowiła kulminację oraz zakończenie wielu tygodni przygotowań i szkoleń prowadzonych wspólnie przez egipskich i amerykańskich marynarzy.
23.03.2023

Iran się zbroi. Ćwiczenia wojskowe z użyciem dronów i okrętów podwodnych

Iran przeprowadził w piątek ćwiczenia morskie, powietrzne i lądowe w pobliżu strategicznego szlaku wodnego w cieśninie Ormuz, znajdującego się między Zatoką Perską a Zatoką Omańską - poinformowała państwowa agencja IRNA.
30.12.2022

Porty Zatoki Perskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Zatoka Perska zwana również Zatoką Arabską lub Irańską to obszar morski pomiędzy Półwyspem Arabskim a wybrzeżem Iranu, oddzielony od Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego Cieśniną Hormuz. Cieśnina w najwęższym miejscu ma 54 km szerokości (29 mil morskich). Jest to strategiczne przejście żeglugowe, którego zablokowanie skutkowałoby zamknięciem całego ruchu z i do zatoki, a w dalszej konsekwencji poważną niestabilnością gospodarek zarówno znajdujących się tutaj krajów, jak również i całej światowej ekonomii.
15.11.2022

9 irańskich żołnierzy zginęło w starciach z US Navy

Dział marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, będącej częścią irańskich sił zbrojnych, poinformował, że dziewięciu irańskich żołnierzy zginęło w starciach z amerykańską marynarką. Tymczasem Izrael ujawnił lokalizacje baz irańskich dronów bojowych, które miały atakować statki cywilne.
25.11.2021

Korea Płd: Ognisko Covid-19 na okręcie do walki z piratami, 247 zakażonych marynarzy

Armia Korei Płd. mierzy się z największym dotąd ogniskiem pandemii Covid-19. Zakażenie wykryto u 247 spośród 301 marynarzy na niszczycielu biorącym udział w misji zwalczania piractwa u wybrzeży Afryki – podała w poniedziałek agencja Yonhap.
19.07.2021

Chińczyk na morzach i oceanach. Morski Szlak Jedwabny, dla Zachodu niepowabny

Morski Szlak Jedwabny stanowi morską część chińskiej inicjatywy Pasa Szlaku i Drogi, mającej na celu zapewnienie pozycji globalnego mocarstwa Państwa Środka. Chińskie inwestycje i nowe sojusze stoją kością w gardle Ameryki.
09.07.2021

Iran. Duży pożar w rafinerii w Teheranie, nie ma informacji o ofiarach

W rafinerii położonej w południowej części irańskiej stolicy Teheranu wybuchł w środę duży pożar. Jak dotychczas nie ma informacji o ofiarach, ani o przyczynach pojawienia się ognia.
02.06.2021

Iran: Po pożarze zatonął największy okręt marynarki wojennej

Na największym okręcie marynarki wojennej Iranu w środę nad ranem wybuchł pożar, nie udało się go opanować, statek zatonął na wodach Zatoki Omańskiej w okolicach cieśniny Ormuz - przekazały irańskie media. Nie podano przyczyny pożaru, załoga została bezpiecznie ewakuowana.
02.06.2021

Amerykański okręt oddał strzały ostrzegawcze w Cieśnienie Ormuz

Okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych oddał strzały ostrzegawcze po tym, jak kilkanaście irańskich łodzi motorowych zbliżyło się do amerykańskiej łodzi podwodnej w Cieśninie Ormuz - poinformował w poniedziałek Pentagon.
11.05.2021

Przetrzymywany od ponad trzech miesięcy południowokoreański tankowiec uwolniony

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony w piątek – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.
09.04.2021

Iran zgodził się wypuścić załogę zatrzymanego w styczniu tankowca

Władze Iranu zgodziły się na wpuszczenie z kraju załogi południowokoreańskiego tankowca - poinformowało we wtorek irańskie MSZ. Tankowiec Hankuk Chemi został zatrzymany 4 stycznia z powodu "zanieczyszczenia olejem" wód Zatoki Perskiej i cieśniny Ormuz.
02.02.2021

Korea Płd. wysyła do Iranu delegację, by starała się o uwolnienie tankowca

Korea Południowa jak najszybciej wyśle do Iranu delegację dla prowadzenia rozmów w sprawie uwolnienia noszącego południowokoreańską banderę tankowca. Statek wraz ze swą 20-osobowa załogą wczoraj został zatrzymany przez okręty irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pod zarzutem zanieczyszczenia olejem wód morskich.
05.01.2021

Rozpoczęły się coroczne manewry morskie w cieśninie Ormuz

Siły zbrojne Iranu rozpoczęły dzisiaj organizowane co roku trzydniowe manewry morskie w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz – poinformowała irańska telewizja państwowa.
10.09.2020

Ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiety balistycznej w cieśninie Ormuz

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w środę rakietę balistyczną z podziemnego silosa w ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz. W manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca.
29.07.2020

Izrael przeprowadził cyberatak na irański port

W odpowiedzi na irański atak na izraelską sieć wodociągową Izrael przeprowadził w maju cyberatak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje, co spowodowało kilkudniowe zakłócenia w jego pracy - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek "Washington Post".
19.05.2020

19 marynarzy zginęło w ostrzale podczas manewrów w Zatoce Omańskiej

19 irańskich marynarzy zginęło, a 15 zostało rannych w omyłkowym ostrzale ze strony własnych sił marynarki wojennej podczas niedzielnych ćwiczeń w Zatoce Omańskiej - poinformowała w poniedziałek irańska armia, na którą powołuje się telewizja państwowa.
11.05.2020

Marynarz zginął podczas manewrów morskich w Zatoce Omańskiej

Jeden marynarz zginął, a kilkunastu zostało rannych podczas niedzielnych manewrów morskich w Zatoce Omańskiej - podała irańska telewizja państwowa i agencja Fars. Okręt wspomagający został omyłkowo trafiony pociskiem rakietowym. Według BBC News okręt zatonął, a kilkudziesięciu marynarzy zginęło.
11.05.2020

W PE o agresywnej polityce Rosji na Bałtyku i rosnącym znaczeniu żeglugi w Arktyce

Zachód musi się przeciwstawić agresywnej polityce Rosji w Europie, w tym na Morzu Bałtyckim, musi też zaangażować się w stworzenie nowych przepisów prawa międzynarodowego dotyczących Arktyki, w której Rosja jest coraz aktywniejsza – przekonywali uczestnicy konferencji w PE.
05.02.2020

Japonia: Okręty wojenne będą ochraniały japońskie tankowce

Rząd Japonii zadecydował, że okręty marynarki wojennej będą ochraniały japońskie tankowce i statki handlowe w Zatoce Omańskiej.
03.02.2020

Kilka krajów UE zgodziło się patrolować cieśninę Ormuz

Kilka państw Unii Europejskiej zdecydowało się na utworzenie europejskiej misji, która będzie się zajmowała patrolowaniem cieśniny Ormuz, by zapewnić tam bezpieczną żeglugę - poinformował w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
20.01.2020

Petrobras zaprzestał wysyłać swoje statki przez Cieśninę Ormuz

Brazylijski koncern naftowy, Petroleo Brasileiro SA (Petrobras), zapowiedział w środę, że jego statki będą omijać Cieśninę Ormuz z powodu narastających napięć w regionie.
09.01.2020

Stany Zjednoczone ostrzegają jednostki handlowe na Bliskim Wschodzie

Stany Zjednoczone ponownie wystosowały ostrzeżenie dla statków handlowych na Bliskim Wschodzie o zagrożeniu morskim ze strony irańskiego wojska i jego zastępców po zabiciu przez USA irańskiego generała Qassema Soleimaniego.
09.01.2020

USA ostrzegają statki na Bliskim Wschodzie przed działaniami Iranu

Rząd amerykański ostrzegł we wtorek statki przebywające na bliskowschodnich szlakach wodnych o kluczowym znaczeniu dla światowych dostaw surowców energetycznych, że istnieje „możliwość działań Iranu przeciwko interesom morskim USA” w tym regionie.
07.01.2020

Premier Japonii zapowiada wysłanie wojsk na Bliski Wschód

Premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział w poniedziałek, że wyśle siły obronne na Bliski Wschód, by zapewnić bezpieczeństwo japońskim okrętom. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do podjęcia wysiłków dyplomatycznych, by załagodzić napięcia w regionie.
07.01.2020

Zatoka Perska: Marynarka wojenna będzie eskortować jednostki brytyjskie

W związku ze wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej brytyjska marynarka wojenna będzie eskortować statki pływające pod banderą Wielkiej Brytanii w cieśninie Ormuz- poinformował w sobotę wieczorem minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.
05.01.2020

Analitycy spodziewają się wzrostu cen na stacjach benzynowych

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych mogą ponownie pójść w górę - prognozują analitycy. Wskazują, że na trwający trend wzrostowy nałożą się reakcje rynków na zabicie w Iraku przez Amerykanów ważnego irańskiego generała.
03.01.2020

Iran zatrzymał statek służący do przemytu paliw płynnych

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, będący elitarną formacją sił zbrojnych Iranu, zatrzymał w Zatoce Perskiej statek przemycający paliwa płynne oraz jego 16-osobową malezyjską załogę - poinformowała w poniedziałek irańska państwowa agencja IRNA.
31.12.2019

Ropa w USA tańsza pomimo nowych czynników ryzyka na B.Wschodzie

Ceny ropy w USA spadają pomimo nowych czynników ryzyka geopolitycznego dla rynków paliw - informują maklerzy.
31.12.2019

Zwierzchnik US Navy przestrzega przed prowokacjami Iranu

W ocenie p.o. sekretarza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Thomasa Modly, mimo obecnego, chwilowego spokoju "Iran nie omieszka posunąć się do prowokacyjnych akcji, wykorzystując ku temu każdą sposobność". Jego wypowiedź cytuje w piątek agencja Reutera.
28.12.2019

Japonia: Rząd rozważa wysłanie sił morskich na Bliski Wschód

Rząd Japonii poinformował w piątek, że rozważa wysłanie okrętów swych Sił Samoobrony na Bliski Wschód, ale działałyby one niezależnie od dowodzonej przez USA koalicji, która ma operować w rejonie cieśniny Ormuz.
18.10.2019

MSZ: doszło do ataków na irański tankowiec na Morzu Czerwonym

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu poinformowało w piątek, że doszło do ataków na irański tankowiec Sabiti na Morzu Czerwonym. Tankowiec, który w ciągu pół godziny trafiono dwukrotnie, został uszkodzony. W sprawie wszczęto śledztwo.
11.10.2019

Tankowiec Stena Impero dotarł do Dubaju

Pływający pod brytyjską banderą szwedzki tankowiec Stena Impero, który został w piątek wypuszczony z irańskiego portu Bandar Abbas, dotarł do portu Raszid w Dubaju - poinformował Erik Hannell, dyrektor generalny właściciela jednostki.
28.09.2019

Tankowiec Stena Impero na wodach międzynarodowych, płynie do Dubaju

Pływający pod brytyjską banderą szwedzki tankowiec Stena Impero, który został w piątek wypuszczony z irańskiego portu Bandar Abbas, dotarł na wody międzynarodowe i zmierza w kierunku Dubaju - poinformował jego właściciel.
27.09.2019

Przetrzymywany przez Iran tankowiec Stena Impero wypłynął z portu Bandar Abbas

Przetrzymywany przez Iran od lipca tankowiec Stena Impero, pływający pod brytyjską banderą, opuścił w piątek port Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz - podała agencja Reutera, powołując się na dane portalu Refinitiv, monitorującego ruch statków.
27.09.2019

MSZ Iranu: Zniesiono nakaz zatrzymania Steny Impero, ale śledztwo trwa

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu poinformowało, że w środę zniesiono nakaz zatrzymania brytyjskiego tankowca Stena Impero, zastrzegając przy tym, że śledztwo w sprawie statku jest w toku.
25.09.2019

Iran: Rowhani zapowiada inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział w niedzielę, że w najbliższych dniach na forum ONZ zaprezentuje plan współpracy państw regionu w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w ważnym dla eksportu ropy regionie Zatoki Perskiej.
22.09.2019

Po ataku na rafinerie Arabia Saudyjska dołącza do misji ochrony żeglugi

Po ataku na jej instalacje naftowe Arabia Saudyjska przyłączyła się do kierowanej przez USA międzynarodowej misji ochrony żeglugi na Bliskim Wschodzie - przekazała w środę saudyjska agencja prasowa SPA. W misji uczestniczą już Australia, Bahrajn i Wielka Brytania
18.09.2019

ISNA: Strażnicy Rewolucji przejęli kolejny tankowiec w Zatoce Perskiej

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli w Zatoce Perskiej statek rzekomo przemycający do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 250 tys. litrów oleju napędowego - poinformowała w poniedziałek półoficjalna agencja irańska ISNA.
16.09.2019

Właściciel Steny Impero: 7 członków załogi uwolnionych, opuścili Iran

Właściciel brytyjskiego tankowca Stena Impero poinformował w czwartek, że siedmiu członków 23-osobowej załogi tej przetrzymywanej w Iranie jednostki zostało wypuszczonych oraz że już opuścili oni Iran.
05.09.2019

Iran: władze uwolnią siedmiu członków załogi brytyjskiego tankowca

Iran uwolni siedmiu z 23 członków załogi pływającego pod brytyjską banderą tankowca Stena Impero ze względów humanitarnych; będą oni mogli wkrótce opuścić Iran - oświadczył rzecznik MSZ w Teheranie Abbas Musawi, cytowany przez irańską telewizję państwową.
04.09.2019

W. Brytania: rząd rozważa skierowanie dronów nad Zatokę Perską

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa rozmieszczenie samolotów bezzałogowych Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Zatoce Perskiej z powodu napięć w relacjach z Iranem - poinformowała w poniedziałek stacja Sky News.
02.09.2019

Prezydent Iranu do Macrona: Będziemy nadal redukować swe zobowiązania

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zakomunikował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że Iran w najbliższych dniach dalej będzie redukował swe zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, jeśli UE nie zdoła powstrzymać sankcji USA wobec Teheranu.
02.09.2019

Szef MSZ Iranu ostrzega USA, że Teheran też może działać „nieprzewidywalnie”

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w środę, że Teheran również może działać w sposób "nieprzewidywalny" w reakcji na "nieprzewidywalną" politykę USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa.
21.08.2019

Czaputowicz: Polska ważnym odniesieniem dla polityki USA

Polska stanowi ważny punkt odniesienia dla polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych – podkreślił we wtorek w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.
21.08.2019

UE przedyskutuje kwestię ochrony żeglugi w cieśninie Ormuz

Niemcy będą nakłaniać państwa UE do utworzenia europejskiej misji morskiej, która miałaby chronić żeglugę przez cieśninę Ormuz. Dyskusja na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie na poziomie unijnych ministrów spraw zagranicznych ma się odbyć pod koniec sierpnia.
19.08.2019

Sąd w USA nakazał przejęcie irańskiego tankowca Grace 1

Sąd w Waszyngtonie w piątek (czasu lokalnego) zarządził przejęcie cumującego u wybrzeży Gibraltaru irańskiego tankowca Grace 1, argumentując to rzekomym łamaniem przez jednostkę m.in. amerykańskich sankcji. Nie jest jasne, jakie skutki może mieć ta decyzja.
17.08.2019

Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja

Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem rozmowy była wschodnia flanka NATO i zagrożenia ze strony Rosji.
16.08.2019

Iran nie podjął żadnych zobowiązań w celu uwolnienia tankowca na Gibraltarze

Iran nie podjął żadnych zobowiązań w celu uwolnienia zaaresztowanego tankowca na Gibraltarze - oświadczył w piątek rzecznik irańskiego rządu Abbas Musawi. Powtórzył, że Grace 1 nigdy nie był związany z Syrią, "jak twierdzą jego porywacze".
16.08.2019

Gibraltar: Irański tankowiec może odpłynąć w piątek, ale USA chcą zablokowania go

Irański tankowiec, zatrzymany na Gibraltarze za złamanie sankcji UE, może dostać pozwolenie na opuszczenie portu w piątek, choć złożona w ostatniej chwili prośba USA o jego zablokowanie może jeszcze skończyć się w sądzie - podały władze Gibraltaru.
16.08.2019

Gibraltar zwolnił irański tankowiec mimo apelu USA

Władze brytyjskiego Gibraltaru zwolniły w czwartek zatrzymany w ub. miesiącu tankowiec z irańską ropą mimo apelu USA o powstrzymanie się od tego. Nie jest jednak jasne czy i kiedy tankowiec będzie mógł opuścić port.
16.08.2019

The Sun: W czwartek zwolniony zostanie irański tankowiec Grace 1

Wielka Brytania zwolni w czwartek irański tankowiec Grace 1, który na początku lipca został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez miejscową policję i brytyjską piechotę morską - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dziennik "The Sun".
15.08.2019

Kanada rozważa udział w misji w Zatoce Perskiej, ale woli działania z większą grupą sojuszników

Kanada rozważa ewentualny udział w amerykańskiej misji w cieśninie Ormuz, ale z zasady woli działania prowadzone wspólnie z większą grupą sojuszników - powiedziała w środę szefowa dyplomacji Chrystia Freeland po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem.
14.08.2019

Iran: Wielka Brytania wkrótce może zwolnić tankowiec Grace 1

Władze Iranu poinformowały we wtorek, że Wielka Brytania może wkrótce zwolnić irański tankowiec Grace 1 po wymianie pewnych dokumentów, które pomogą uwolnić zajęty statek.
13.08.2019

Statki USA powinny uprzedzać wojsko o rejsach w regionie Zatoki Perskiej

Statki handlowe pod banderą Stanów Zjednoczonych powinny z wyprzedzeniem informować marynarki wojenne USA i Wielkiej Brytanii o planowanych rejsach przez cieśninę Ormuz i w Zatoce Perskiej - wynika z zaleceń Administracji Morskiej USA (US MARAD).
08.08.2019

Brytyjski minister spraw zagranicznych: Trump ma apetyt na handel z Londynem

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab ocenił w środę, że amerykański prezydent Donald Trump ma "ogromny apetyt" na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią po jej wyjściu z UE i zapewnił o bliskich relacjach między krajami.
08.08.2019

Iran/ Rowhani: jesteśmy gotowi rozmawiać z USA, jeśli zniosą sankcje

Iran jest gotowy negocjować ze Stanami Zjednoczonymi pod warunkiem, że zniosą one nałożone na Teheran sankcje - oświadczył we wtorek prezydent Hasan Rowhani. Przestrzegł przed prowokowaniem Iranu do konfliktu zbrojnego.
06.08.2019

Czaputowicz: W przyszłym roku konferencja bliskowschodnia w Waszyngtonie, która podsumuje prace grup roboczych

Prace grup roboczych, które powstały w wyniku konferencji bliskowschodniej w Warszawie zostaną podsumowane podczas konferencji ministerialnej, która odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie - zapowiedział w rozmowie z PAP w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
06.08.2019

Brytyjczycy dołączą do amerykańskiej misji w Zatoce Perskiej

Brytyjski rząd zdecydował w poniedziałek o dołączeniu do amerykańskiej misji w Zatoce Perskiej, która ma na celu ochronę przepływających statków handlowych. To konsekwencja zatrzymania w lipcu brytyjskiego tankowca Stena Impero.
05.08.2019

Rzeczniczka Merkel: Niemcy nie wezmą udziału w misji w cieśninie Ormuz u boku USA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna udziałowi swojego kraju w misji wojskowej w cieśninie Ormuz, u wybrzeży Iranu. pod wodzą USA. Poinformowała o tym w poniedziałek zastępczyni rzecznika rządu RFN.
05.08.2019

Francja: Debata o groźbie wojny po zajęciu kolejnego tankowca przez Iran

Zajęcie przez Iran kolejnego tankowca ożywiło we Francji debatę o zagrożeniu wojną i o ewentualnym przystąpieniu Paryża do koalicji mającej ochraniać statki w cieśninie Ormuz, do czego wzywa francuskie władze prezydent USA Donald Trump.
05.08.2019

Irak: Nie mamy nic wspólnego z tankowcem przejętym przez Iran

Nie mamy jakiegokolwiek związku z tankowcem przejętym przez Iran na wodach Zatoki Perskiej za rzekomy przemyt paliwa - oświadczyło w niedzielę późnym wieczorem irackie ministerstwo ds. ropy naftowej.
05.08.2019

Irańska agencja prasowa IRNA: Przejęty przez Strażników Rewolucji tankowiec jest iracki (wideo)

Tankowiec "przemycający ropę naftową do kilku państw arabskich", który został przejęty na wodach Zatoki Perskiej przez irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej to statek iracki - poinformowała w niedzielę oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.
05.08.2019

Czaputowicz: Trwają konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w sobotę, że trwają konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz. Dodał, że jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne.
05.08.2019

Irańska telewizja: Iran przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec "szmuglujący ropę naftową do kilku państw arabskich" - poinformowała w niedzielę irańska telewizja państwowa. Siedmiu marynarzy zatrzymano.
04.08.2019

Pompeo oskarża Chiny o stosowanie środków „przymusu” na spornym morzu

Po rozmowie z szefem dyplomacji ChRL Wangiem Yi w kuluarach spotkania ministrów państw ASEAN w Bangkoku sekretarz stanu USA Mike Pompeo skrytykował w czwartek Chiny za stosowanie – jak to określił - środków „przymusu” na spornym Morzu Południowochińskim.
02.08.2019

Rosyjskie MSZ: USA szukają pretekstu, by podsycać konflikt w Zatoce Perskiej

Rosja odnosi wrażenie, że Stany Zjednoczone szukają pretekstu, by podsycać konflikt w regionie Zatoki Perskiej - oświadczyła w czwartek rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa.
02.08.2019

Szef MSZ W. Brytanii: nie ma mowy o wymianie tankowców z Iranem

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab wykluczył w czwartek możliwość wymiany przejętego przez Iran tankowca pływającego pod brytyjską banderą za irański tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru.
01.08.2019

Sueddeutsche Zeitung krytykuje rząd Niemiec za odmowę udziału w misji w cieśninie Ormuz

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" krytykuje w czwartek rząd RFN za odmowę udziału w misji wojskowej u boku Amerykanów w cieśninie Ormuz. Według gazety należało stawiać warunki, a nie mówić "nein".
01.08.2019

Maas: Niemcy nie będą uczestniczyć w ochronie cieśniny Ormuz

Niemcy nie będą uczestniczyć w kierowanej przez USA wojskowej misji ochrony żeglugi w cieśninie Ormuz - oświadczył w środę w trakcie wizyty w Warszawie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.
01.08.2019

Media w Portugalii i Hiszpanii: Spodziewane wzmocnienie sojuszu Wielkiej Brytanii z USA

Dojście do władzy Borisa Johnsona jest wstępem do zacieśnienia sojuszu między Wielką Brytanią a USA - oceniają w środę media w Portugalii i Hiszpanii. Oczekują one, że po brexicie Londyn skoncentruje swoją politykę międzynarodową na zbliżeniu do Waszyngtonu.
01.08.2019

Szef MSZ Iranu deklaruje gotowość do dialogu z Arabią Saudyjską

Iran jest gotowy do dialogu z Arabią Saudyjską, jeśli Rijad również jest gotowy - oświadczył w środę irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif, cytowany przez agencję IRIB.
01.08.2019

Niemcy nie zdecydowały jeszcze o misji w cieśninie Ormuz

Rząd w Berlinie nie zdecydował jeszcze w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz - przekazała w środę w Brukseli nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.
31.07.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Niemcy: Wicekanclerz sceptyczny wobec wspólnej misji z USA w cieśninie Ormuz

Wicekanclerz i minister finansów RFN Olaf Scholz wyraził w środę duży sceptycyzm w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz. Miałaby ona zapewnić bezpieczeństwo żeglugi handlowej w tym regionie świata.
31.07.2019

Rośnie napięcie związane z Iranem, a zapasy ropy maleją - surowiec coraz droższy

Notowania ropy naftowej w USA zbliżają się już do 58,5 USD za baryłkę. Rośnie napięcie związane z Iranem, a amerykańskie zapasy ropy spadają już od 7 tygodni - te czynniki wywierają presję na wzrost cen surowca - podają maklerzy.
31.07.2019

USA proszą Niemcy o udział w misji w cieśninie Ormuz

USA zwróciły do Niemiec z oficjalną prośbą o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu. Ataki sił tego kraju na przepływające tym szlakiem tankowce doprowadziły do dalszego wzrostu napięcia w regionie.
30.07.2019

W. Brytania: BP nie wznowi na razie rejsów swych tankowców przez cieśninę Ormuz

Brytyjski koncern naftowo-gazowy BP nie wznowi na razie rejsów swych tankowców przez cieśninę Ormuz po tym, gdy 10 lipca Iran próbował przejąć jeden z jego statków - oświadczył we wtorek w Londynie Brian Gilvary, który odpowiada w zarządzie BP za sprawy finansowe.
30.07.2019

Media w RFN za udziałem Niemców w misji w Cieśninie Ormuz

Niemieckie media zgodnie opowiadają się we wtorek za udziałem niemieckiej marynarki wojennej w ewentualnej misji w Cieśninie Ormuz. Miałaby ona chronić tankowce przed atakami Iranu. Leży to w interesie RFN, która jest gospodarczo uzależniona od eksportu.
30.07.2019

Korea Płd. chce wysłać siły morskie do cieśniny Ormuz

Korea Południowa planuje przyłączyć się do kierowanej przez USA koalicji na Bliskim Wschodzie i wysłać swe siły morskie, w tym niszczyciel, żeby pomóc ochraniać tankowce pływające przez cieśninę Ormuz - informuje w poniedziałek południowokoreańska gazeta.
29.07.2019

Ropa traci wartość; inwestorzy patrzą na B.Wschód i relacje USA-Chiny

Ropa na światowych giełdach paliw traci na wartości. Inwestorzy z uwagą śledzą doniesienia dotyczące wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie i zbliżającego się wznowienia rozmów handlowych pomiędzy USA a Chin, chociaż tu nikt nie liczy na przełom - podają maklerz
29.07.2019

Iran krytykuje plany europejskiej misji morskiej w Zatoce Perskiej

Kraje europejskie, tworzące "koalicję morską" w Zatoce Perskiej, wysyłają wrogie przesłanie - oświadczył w niedzielę rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, odnosząc się misji mającej zapewnić bezpieczną żeglugę przez cieśninę Ormuz. Plany te nazwał "prowokacją".
28.07.2019

Iran uwolnił 9 z 12 indyjskich członków załogi tankowca Riah

Władze Iranu uwolniły dziewięciu z 12 indyjskich członków załogi przechwyconego przez Gwardię Rewolucyjną tankowca Riah - przekazało w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych Indii.
28.07.2019

Ceny ropy w USA idą w górę; w tle Bliski Wschód i obawy o wzrost gospodarczy

Ceny ropy w USA rosną. Według analityków utrzymujące się napięcie na Bliskim Wschodzie stwarza presję na wzrost cen, która jest z drugiej strony równoważona obawami o perspektywy dla wzrostu gospodarczego na świecie.
26.07.2019

USA/Pompeo: Jeśli będzie trzeba, pojadę do Iranu

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompoe powiedział w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że jeśli zajdzie taka potrzeba, uda się w podróż do Iranu aby rozmawiać o możliwościach zażegnania konfliktu między obydwoma krajami.
26.07.2019

Załodze przejętego przez Iran tankowca pozwolono porozmawiać z rodzinami

Właściciele pływającego pod brytyjską banderą tankowca Stena Impero, przejętego przez Iran, poinformowali w czwartek, że przetrzymywanej w Iranie załodze pozwolono na bezpośrednią rozmowę z bliskimi oraz że wszystkie osoby na pokładzie są całe i zdrowe.
25.07.2019

Wielka Brytania zapewni eskortę swym statkom w cieśninie Ormuz

Brytyjska wojenna Marynarka Królewska (Royal Navy) będzie eskortowała w cieśninie Ormuz statki płynące pod banderą Wielkiej Brytanii, by zabezpieczyć je przed atakami ze strony Iranu - zapowiedział w czwartek rzecznik brytyjskiego ministerstwa transportu.
25.07.2019

Premier: przedwcześnie, by cokolwiek mówić w kwestii propozycji stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz

W MSZ są analizowane propozycje ws. stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz, jest przedwcześnie, by cokolwiek w tej kwestii mówić - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że temat wysłania polskiej misji do Zatoki Perskiej nie był poruszany podczas spotkania z nową szefową KE.
25.07.2019

Ceny ropy w USA idą w górę wraz ze spadkiem zapasów i wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy w USA rosną - analitycy wskazują, że problemy strony podażowej w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie i spadkiem zapasów w USA wywierają presję wzrostową, która jest jednak tłumiona przez obawy o słabnące perspektywy dla popytu po gorszych od oczekiwań danych dotyczących PMI z przemysłu na świecie.
25.07.2019

MSZ: Polska uważnie przygląda się propozycji misji wojskowej w Cieśninie Ormuz

Polska uważnie przygląda się propozycji Wielkiej Brytanii ws. powołania do życia misji wojskowej w cieśninie Ormuz - podał w środę na Twitterze polski resort spraw zagranicznych. Z inicjatywą misji wystąpił w poniedziałek b. szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.
25.07.2019

Wielka Brytania dementuje, by wysłała do Iranu mediatora w sprawie tankowca

Wielka Brytania zdementowała podaną w środę przez półoficjalną irańską agencję Tasnim informację, że wysłała do Iranu mediatora na rozmowy w sprawie uwolnienia pływającego pod brytyjską banderą tankowca, który Irańczycy zatrzymali 19 lipca w cieśninie Ormuz.
24.07.2019

Iran poinformował, że W. Brytania przysłała mediatora na rozmowy w sprawie załogi tankowca

Wielka Brytania przysłała do Iranu mediatora na rozmowy w sprawie uwolnienia załogi pływającego pod brytyjską banderą tankowca Stena Impero, który Irańczycy zatrzymali 19 lipca w cieśninie Ormuz - podała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
24.07.2019

Ceny ropy w USA idą w górę wraz ze spadkiem zapasów i wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy w USA rosną - analitycy wskazują, że na trzeci z rzędu dzień wzrostu cen miał wpływ spadek zapasów ropy w USA, wzrost napięć na Bliskim Wschodzie oraz wznowienie rokowań handlowych USA-Chiny. Natomiast większym wzrostom cen nie sprzyjają nie najlepsze perspektywy dla wzrostu globalnego PKB.
24.07.2019

Wiceszef MSZ Iranu: Zapewnimy bezpieczeństwo żeglugi w cieśninie Ormuz

Iran zapewni bezpieczeństwo żeglugi w cieśnienie Ormuz - kluczowym szlaku transportu ropy naftowej - powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Abbas Aragczi podczas wizyty w Paryżu.
24.07.2019

Reuters: Francja, Włochy, Holandia i Dania za misją morską w cieśninie Ormuz

Francja, Włochy, Holandia oraz Dania wspierają inicjatywę europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Według agencji Polska, Hiszpania, Niemcy i Szwecja "wyraziły zainteresowanie" inicjatywą.
24.07.2019

Szef Centralnego Dowództwa USA: Być może strąciliśmy dwa irańskie drony

Siły zbrojne USA być może strąciły w ubiegłym tygodniu nie jednego, a dwa irańskie drony - oświadczył we wtorek szef Centralnego Dowództwa USA, generał Kenneth McKenzie. Zastrzegł, że wojsko nie ma twardych dowodów na zestrzelenie drugiej bezzałogowej maszyny.
24.07.2019

Doradca przywódcy Iranu: Sprawy drona i tankowca to punkty zwrotne w „walce muzułmanów”

Doradca duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia oświadczył we wtorek, że zestrzelenie przez Teheran amerykańskiego samolotu bezzałogowego i przejęcie brytyjskiego tankowca to punkty zwrotne w "walce muzułmanów" - podała agencja Fars.
24.07.2019

Szef MSZ Iranu gratuluje Johnsonowi i mówi, że nie chce konfrontacji

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif pogratulował we wtorek Borisowi Johnsonowi wyboru na szefa konserwatystów, a tym samym premiera Wielkiej Brytanii. W swoim wpisie na Twitterze zaznaczył, że Teheran nie chce konfrontacji z Londynem.
24.07.2019

Cieśnina Ormuz – główna arteria światowego handlu ropą

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
23.07.2019

Irańskie władze: koalicja ds. ochrony żeglugi w Ormuz zwiększy zagrożenie w regionie

Międzynarodowa koalicja mająca ochraniać statki handlowe w cieśninie Ormuz nie tylko nie spełni stawianych przed nią celów, ale wręcz zwiększy zagrożenie w regionie - oświadczył we wtorek wiceprezydent Iranu Iszak Dżahangiri, cytowany przez agencję IRIB.
23.07.2019

Irański dowódca wojskowy: śledzimy ruch wszystkich statków USA w regionie Zatoki

Iran monitoruje wszystkie amerykańskie statku w regionie Zatoki Perskiej i dysponuje zdjęciową dokumentacją ich codziennych ruchów - oświadczył we wtorek dowódca irańskiej marynarki wojennej, kontradmirał Hosejn Chanzadi.
23.07.2019

Tagesspiegel: UE bezbronna wobec Iranu

Berliński dziennik "Tagesspiegel", komentując we wtorek przejęcie przez Iran brytyjskiego tankowca, zwraca uwagę, że Unia Europejska znów robi wrażenie bezsilnej. Gazeta apeluje o sankcje wobec Teheranu i eskortę dla unijnych statków.
23.07.2019

Ceny ropy w USA idą w górę - nie widać możliwości ujścia napięć na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy w USA idą w górę - na rynku utrzymują się obawy o możliwe zakłócenia w dostawach surowca na Bliskim Wschodzie, ale według analityków obawy o perspektywy wzrostu światowego PKB powstrzymują mocniejszy wzrost cen ropy.
23.07.2019

Szef MSZ Iranu ostrzega Zachód przed rozpoczęciem konfliktu

Rozpocząć konflikt jest łatwo, zakończenie go może być niemożliwe - powiedział w poniedziałek w Nikaragui minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Nawiązał w ten sposób do pomysłu utworzenia europejskiej misji morskiej, chroniącej statki handlowe w cieśninie Ormuz.
23.07.2019

MSZ Wielkiej Brytanii planuje utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt zapowiedział w poniedziałek możliwość utworzenia europejskiej misji morskiej, mającej zapewnić ochronę statków handlowych w cieśninie Omruz po piątkowym przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną tankowca Stena Impero.
23.07.2019

Francuscy komentatorzy: Próba sił między USA i Iranem szkodzi mediacji Paryża

Francuscy komentatorzy piszą w poniedziałek o „próbie sił” między USA i Iranem, wyrażając obawy, że podejmowane głównie przez Paryż próby złagodzenia napięcia mają niewielkie szanse powodzenia.
22.07.2019

Ceny ropy na 1-proc. plusach, napięcia w Zatoce Perskiej nasilają się

Ceny ropy idą w górę o ponad 1 proc., podczas gdy napięcia w Zatoce Perskiej nasilają się. W piątek brytyjski tankowiec został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny Ormuz. To kolejny incydent w tym rejonie po tym, jak prezydent USA ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona.
22.07.2019

FT: sprawa tankowca to problem nie tylko brytyjski

Sprawa przejęcia brytyjskiego tankowca przez Iran w cieśninie Ormuz nie jest problemem wyłącznie Londynu; każdy konflikt w tym rejonie może zdestabilizować światową gospodarkę i wywołać starcia zbrojne - ostrzega w poniedziałek brytyjski "Financial Times".
22.07.2019

Władze Kuwejtu wyraziły skrajne zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Zatoce Perskiej

Władze Kuwejtu wyraziły w niedzielę skrajne zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Zatoce Perskiej po przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną brytyjskiego tankowca. W oświadczeniu opublikowanym przez agencję KUNA wezwały wszystkie strony do zachowania umiaru.
22.07.2019

Wielka Brytania składa skargę do ONZ ws. przejęcia tankowca przez Iran

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.
22.07.2019

Szef MSZ Niemiec: Trzeba zapobiec wojnie w regionie Zatoki Perskiej

W wywiadzie dla niemieckiej gazety niedzielnej "Bild am Sonntag" minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wskazał na konieczność zapobieżenia przekształceniu się obecnego wzrostu napięcia między Iranem a USA i Wielką Brytanią w otwartą wojnę.
22.07.2019

Iran ostrzega Wielką Brytanię przed eskalacją napięcia

Iran ostrzegł w niedzielę Wielką Brytanię, aby powstrzymała swe "krajowe siły polityczne" zamierzające eskalować napięcie między dwoma krajami po przejęciu przez Iran tankowca Stena Impero pod banderą brytyjską.
21.07.2019

Irańska telewizja: Cała 23-osobowa załoga Stena Impero jest bezpieczna i zdrowa

Szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur powiedział w niedzielę w państwowej TV, że cała 23-osobowa załoga przejętego w piątek tankowca Stena Impero jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".
21.07.2019

Gibraltar: SN wydłużył zatrzymanie irańskiego tankowca do 15 sierpnia

Sąd Najwyższy Gibraltaru przedłużył w piątek do 15 sierpnia zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1, aresztowanego na początku lipca - podała agencja AFP, powołując się na źródła w prokuraturze generalnej tego brytyjskiego terytorium zależnego.
20.07.2019

Irańska armia: Przejęcie tankowca starał się uniemożliwić brytyjski okręt (wideo)

Brytyjski okręt wojenny, który eskortował płynący pod brytyjską flagą tankowiec Stena Impero, starał się uniemożliwić zatrzymanie statku - oświadczył w sobotę rzecznik irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Ramezan Szarif. Informacji tych nie skomentował Londyn.
20.07.2019

MSZ: Polska wzywa Iran do natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odnosząc się do przejęcia przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero w cieśninie Ormuz.
20.07.2019

UE wyraża „głębokie zaniepokojenie” incydentem ws. brytyjskiego tankowca

Unia Europejska wyraziła w sobotę "głębokie zaniepokojenie" z powodu przejęcia w cieśninie Ormuz przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero. Europejskie służby dyplomatyczne przestrzegły przed ryzykiem dalszej eskalacji konfliktu.
20.07.2019

Szef brytyjskiej dyplomacji rozmawiał z irańskim odpowiednikiem ws. tankowca

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt poinformował w sobotę, że rozmawiał ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem i wyraził "ogromny zawód, że mimo uzyskanych w ub. sobotę zapewnień o chęci deeskalacji Iran zachował się w sposób przeciwny".
20.07.2019

Irańskie władze portowe: Przejęty brytyjski tankowiec nie miał żadnego ładunku

Tankowiec Stena Impero pod brytyjską flagą, przejęty w piątek przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz, nie przewoził żadnego ładunku - poinformowały w sobotę władze portowe w irańskiej prowincji Hormozgon, cytowane przez agencję ISNA.
20.07.2019

Brytyjskie MSZ wezwało charge d'affaires Iranu ws. incydentu z tankowcem

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w sobotę charge d'affaires ambasady Iranu w Londynie, aby oficjalnie zaprotestować przeciwko piątkowemu przejęciu przez Gwardię Rewolucyjną brytyjskiego tankowca Stena Impero.
20.07.2019

Brytyjski szef MSZ: Iran wszedł na niebezpieczną drogę

Brytyjski szef MSZ Jeremy Hunt ocenił w sobotę, że Iran "wszedł na niebezpieczną drogę niezgodnego z prawem i destabilizującego zachowania" po tym, jak Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz.
20.07.2019

Francja domaga się od Iranu „jak najszybszego” zwrotu brytyjskiego tankowca

Francja zaapelowała w sobotę do irańskich władz o "jak najszybsze zwolnienie" brytyjskiego tankowca Stena Impero, który został dzień wcześniej przejęty przez Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny Ormuz.
20.07.2019

Rosja/Kosaczow: Przejęcie tankowca czyni prawdopodobnym użycie siły

Przejęcie brytyjskiego tankowca przez irańską Gwardię Rewolucyjną czyni prawdopodobnym zastosowanie wariantu siłowego przez jedną ze stron - ocenił w wypowiedzi dla TASS szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow.
20.07.2019

Armator: Przejęty tankowiec jest poza kontrolą załogi

Właściciel tankowca przejętego w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że jednostka ta nie znajduje się pod kontrolą załogi, z którą armator "nie ma żadnego kontaktu". Przeprawa przez cieśninę Ormuz była legalna - dodał.
20.07.2019

Szef brytyjskiej dyplomacji grozi konsekwencjami za przejęcie tankowca

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zagroził w piątek Iranowi "poważnymi konsekwencjami" za przejęcie przez Gwardię Rewolucyjną brytyjskiego tankowca Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Jak zaznaczył postawa Iranu jest kompletnie nie do zaakceptowania.
20.07.2019

Odzyskano kontakt z jednym z brytyjskich tankowców

Właściciel pływającego pod liberyjską flagą tankowca Mesdar potwierdził w piątek, że odzyskał kontakt z jego załogą po wcześniejszym przejęciu jednostki przez uzbrojonych strażników Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Drugi z tankowców pozostaje pod ich kontrolą.
20.07.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.