• <
urząd_morski_gdynia_2021

Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja
Błaszczak w Berlinie: Wyzwaniem dla NATO jest agresywna Rosja - GospodarkaMorska.pl

pc

16.08.2019 Źródło: PAP

Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem rozmowy była wschodnia flanka NATO i zagrożenia ze strony Rosji.

"Rozmawialiśmy na temat wyzwań, przed którymi stoi NATO. Oczywiście są to wyzwania związane z agresywną polityką rosyjską. To był podstawowy temat naszej rozmowy" - oświadczył polski minister na spotkaniu z dziennikarzami.

"Jesteśmy sąsiadami, blisko ze sobą współpracujemy. Podkreślałem nasze polskie podejście do współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, skoncentrowane na zagrożeniach i skoncentrowane na tym, żeby wspólnie stawić czoło tym zagrożeniom" - mówił Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony RP przedstawił Kramp-Karrenbauer również niebezpieczeństwa w sferze polityki energetycznej.

"Mówiłem otwarcie o zagrożeniach dotyczących Nord Stream 2. Podkreślałem, że są to realne groźby związane z polityką Władimira Putina, który stosuje dostawy surowców energetycznych jako oręż. Przecież są tego przykłady sprzed lat, kiedy to Rosja zakręciła kurek z dostawą gazu dla Ukrainy" - przypomniał polski polityk.

Podczas wizyty w stolicy Niemiec minister poruszył kwestię projektu francusko-niemieckiego czołgu. Zdaniem Błaszczaka inicjatywa ta powinna zostać przyśpieszona i zgłoszona w ramach projektów stałej współpracy strukturalnej (PESCO), żeby uzyskać finansowanie unijne. "Byłaby dobrym rozwiązaniem również dla polskiego przemysłu zbrojeniowego" - oznajmił szef polskiego MON, dodając, że rozmowa z Kramp-Karrenbauer dotyczyła też propozycji wspólnych ćwiczeń Wojska Polskiego i Bundeswehry, a także wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Minister podkreślał, że rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze. "Jest mi bardzo miło, że byłem pierwszym oficjalnym gościem minister Kramp-Karrenbauer. Podkreślała ten fakt. To była druga nasza rozmowa. Wcześniej rozmawialiśmy telefonicznie" - wyjawił.

Jak zaznaczył Mariusz Błaszczak, kwestia ewentualnego udziału Polski i RFN w misji w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu, jak również sprawa wydatków przeznaczanych na obronność nie była poruszana.

Tydzień temu ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich - w ocenie Waszyngtonu - wydatków Niemiec na obronność.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.