• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Niemcy: Wicekanclerz sceptyczny wobec wspólnej misji z USA w cieśninie Ormuz

ew

31.07.2019 09:04 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Niemcy: Wicekanclerz sceptyczny wobec wspólnej misji z USA w cieśninie Ormuz
Niemcy: Wicekanclerz sceptyczny wobec wspólnej misji z USA w cieśninie Ormuz - GospodarkaMorska.pl

Wicekanclerz i minister finansów RFN Olaf Scholz wyraził w środę duży sceptycyzm w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz. Miałaby ona zapewnić bezpieczeństwo żeglugi handlowej w tym regionie świata.

"Jestem bardzo sceptyczny wobec tego pomysłu. Myślę, że wielu podziela moje podejście" - powiedział Scholz (SPD) w publicznej telewizji ZDF. Zdaniem wicekanclerza, który zastępuje Angelę Merkel podczas jej urlopu, proponowana przez Amerykanów misja mogłaby doprowadzić do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w regionie. "Dlatego uważam, że nie jest to dobry pomysł" - uzasadniał.

Socjaldemokraci, którzy współtworzą z CDU/CSU niemiecki rząd, ostro sprzeciwiają się udziałowi marynarki wojennej RFN w misji u boku USA. Odpowiadając na pytanie, czy w tej sprawie partnerzy koalicyjni reprezentują to samo stanowisko, Scholz odpowiedział: "Tak, takie mam wrażenie". Niemcy wciąż uważają, że porozumienie nuklearne z Iranem jest w stanie zapobiec wejściu w posiadanie przez ten kraj bomby atomowej - przypomniał wiceszef rządu.

Ambasada USA w Berlinie poinformowała we wtorek, że Waszyngton zwrócił się do Berlina z oficjalną prośbą o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu, przez którą przepływa około 1/5 światowego transportu ropy naftowej. Ataki Iranu na poruszające się tym szlakiem tankowce doprowadziły do dalszego wzrostu napięcia w regionie.

Niemiecki rząd był dotychczas powściągliwy w wypowiedziach o udziale Deutsche Marine w ewentualnej misji w Zatoce Perskiej, argumentując to brakiem oficjalnej prośby ze strony sojuszników.

We wtorek niemiecki MSZ oświadczył, że nie należy się spodziewać udziału RFN w operacji pod dowództwem USA. Całkowicie wykluczył ją poseł SPD Nils Schmid zajmujący się polityką międzynarodową. "Niemcy nie przyłączą się do amerykańskiej operacji. (Ponieważ) nagle znajdziemy się w stanie wojny z Iranem po stronie Stanów Zjednoczonych" - powiedział polityk we wtorek.

Bardziej dyplomatycznie ujął to przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen. "Wspólna misja z USA nie jest obecnie możliwa, ponieważ Europejczycy prowadzą całkowicie odmienną politykę wobec Iranu" - ocenił. Prezydent USA Donald Trump jest gotów do bardziej zdecydowanych kroków, bo zależy mu na wywarciu maksymalnej presji na Iran w związku z jego programem atomowym. Europejczycy dążą do deeskalacji, chcąc zachować porozumienie nuklearne z tym krajem.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w regionie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40237,00 $ tona 0,15% 24 lis
 Cynk 3429,00 $ tona 0,23% 24 lis
 Aluminium 2698,00 $ tona 0,30% 24 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.