• <
PZT_1100x200_gif_2020

Premier: przedwcześnie, by cokolwiek mówić w kwestii propozycji stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Premier: przedwcześnie, by cokolwiek mówić w kwestii propozycji stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz
Premier: przedwcześnie, by cokolwiek mówić w kwestii propozycji stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz - GospodarkaMorska.pl

ew

25.07.2019 Źródło: PAP

W MSZ są analizowane propozycje ws. stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz, jest przedwcześnie, by cokolwiek w tej kwestii mówić - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że temat wysłania polskiej misji do Zatoki Perskiej nie był poruszany podczas spotkania z nową szefową KE.

W środę resort spraw zagranicznych podał, że Polska uważnie przygląda się propozycji Wielkiej Brytanii ws. powołania do życia misji wojskowej w cieśninie Ormuz. Jednocześnie zaznaczono, że jak "dotychczas MSZ RP nie informowało o gotowości wsparcia tej propozycji". Z inicjatywą misji wystąpił w poniedziałek b. szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.

Premier pytany był na czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, czy podczas ich rozmowy ten temat został podjęty i czy Polska jest w stanie wysłać marynarkę wojenną na wody w tych okolicach.

"Temat wysłania polskiej misji na Bliski Wschód, czy do Zatoki Perskiej, nie był poruszany w ogóle podczas spotkania z panią przewodniczącą" - odpowiedział Morawiecki.

"W ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych analizujemy propozycje, analizujemy wnioski i prośby, które płyną do nas w tej kwestii i jest teraz przedwcześnie, żeby cokolwiek w tej kwestii mówić" - powiedział premier.

W ostatnich dniach doszło do wzrostu napięcia na linii Teheran-Londyn. W ubiegły piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero w pobliżu cieśniny Ormuz. Iran twierdzi, że statek zderzył się z łodzią rybacką, a następnie zignorował ją, gdy wzywała pomocy. Zarówno sam statek, jak i jego 23-osobowa załoga są przetrzymywani obecnie w Iranie.

Przejęcie Steny Impero komentowane jest jako odwet Teheranu za zatrzymanie na początku lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru, czego dokonano w związku z podejrzeniami, że statek naruszył sankcje UE nałożone na Syrię. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

Wiceszef irańskiego MSZ Abbas Aragczi oświadczył we wtorek w Paryżu, że Iran zapewni bezpieczeństwo żeglugi w Zatoce Perskiej. "Iran dołoży wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie, a w szczególności w cieśninie Ormuz i nie dopuści do żadnych zakłóceń w żegludze na tym obszarze" - powiedział Aragczi we francuskim MSZ.

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27800,00 $ tona 0,38% 15 kwi
 Cynk 2809,00 $ tona 0,72% 15 kwi
 Aluminium 2328,00 $ tona 1,35% 15 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.