• <

Zatonięcie fregaty IRIS Sahand w porcie Bandar Abbas

kw

07.07.2024 22:05
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zatonięcie fregaty IRIS Sahand w porcie Bandar Abbas

Partnerzy portalu

Fot. X / @AmirIGM

Irańska fregata IRIS Sahand (F-74) całkowicie zatonęła w porcie Bandar Abbas nad Zatoką Perską. Przyczyna incydentu wciąż pozostaje nieznana. Fotografie pokazują okręt leżący na lewej burcie, z widoczną jedynie częścią prawej burty.

Irańskie media potwierdziły "incydent", określając go jako wypadek, jednak nie dostarczyły jeszcze szczegółowych wyjaśnień. Według źródeł, jednostka znajdowała się w stoczni ISOICO na naprawach, kiedy do jej zbiorników dostała się woda, powodując utratę równowagi i przewrócenie się okrętu.

Media poinformowały również, że w wyniku wypadku kilka osób zostało rannych i trafiło do szpitala. Z innych źródeł wynika, że zginęło co najmniej dwóch oficerów NEDAJA. Okręt miał być przygotowywany do kolejnej misji antypirackiej na Oceanie Indyjskim.

Fot. Wikipedia/Mehr News Agency, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons


IRIS Sahand jest stosunkowo nowym okrętem, oddanym do służby 1 grudnia 2018 roku. Został zbudowany w stoczni Shahid Darvishi Marine Industries w Bandar Abbas, położonej w strategicznej cieśninie Hormuz. Sahand jest trzecim okrętem klasy Mowj, po okrętach Jamaran i Damavand. Klasa tych okrętów, nazwana na cześć wulkanu Sahand, jest następcą wcześniejszej klasy lekkich fregat Vosper Mk.5, która została utracona podczas operacji Praying Mantis w 1988 roku.

Okręty klasy Mowj, nazywane w Iranie niszczycielami, mają wyporność około 1500 ton i długość 95 metrów. Charakteryzują się zmniejszoną wykrywalnością radarową i mogą przewozić helikopter, posiadając dedykowane lądowisko na pokładzie. IRIS Sahand niedawno otrzymał nowe uzbrojenie i sensory, które zwiększyły jego zdolności bojowe.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.