ew
Rząd Japonii zadecydował, że okręty marynarki wojennej będą ochraniały japońskie tankowce i statki handlowe w Zatoce Omańskiej.
Niszczyciel rakietowy Takanami opuścił w niedzielę port Yokosuka i wziął kurs na Zatokę Omańską z zadaniem ochrony japońskich statków handlowych i tankowców przez nią przepływających. Przez Zatokę Omańską Japonia transportuje 90% zakupionej ropy naftowej.
Rząd premiera Shinzo Abe podjął decyzję o skierowaniu niszczyciela rakietowego w rejon Zatoki Omańskiej, w związku z utrzymujacym się napięciem na Bliskim Wschodzie wywołanym konfliktem między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.
Japońska opozycja i prasa komentując decyzję rządu zwracają uwagę, że konstytucja Japonii zabrania użycia sił wojskowych do rozstrzygania sporów międzynarodowych.
Rząd odpowiadając na ten zarzut zwraca uwagę, że marynarka wojenna ma jedynie interweniować, gdy japońskie statki zostaną zaatakowane, bądź znajdą się w niebezpieczeństwie.
Przypomina też, że Japonia nie przyłączyła się do prowadzonej przez USA inicjatywy Sentinel na rzecz bezpieczeństwa morskiego w pobliżu Cieśniny Ormuz, kluczowej drogi wodnej dla transportu ropy naftowej, z obawy przed pogorszeniem, wieloletnich przyjaznych stosunków Tokio z Teheranem.Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa za nami. Znaczenie Marynarki Wojennej rośnie, modernizacja przyśpieszy
Energetic Tank ma zapłacić 45 mln USD a Marynarka Wojenna USA ponosi 80 proc. odpowiedzialności za kolizję z 2017
Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem
"Nowaja Gazieta Jewropa": marynarze poborowi z zatopionego krążownika Moskwa ponownie trafią na Ukrainę
Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku
Bangladesz. Rodzina marynarza zabitego w ukraińskim porcie podczas rosyjskiego ostrzału otrzymała 500 tys. dolarów