• <
Baltexpo2023_duży

Statek nękany przez irańskie łodzie. Z pomocą ruszyły okręty US Navy i Royal Navy

06.06.2023 11:37 Źródło: US Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Statek nękany przez irańskie łodzie. Z pomocą ruszyły okręty US Navy i Royal Navy

Partnerzy portalu

Royal Navy

Okręty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiedziały na wezwanie pomocy ze statku handlowego przepływającego przez cieśninę Ormuz, 4 czerwca. Okazało się, że był nękany przez szybkie łodzie sił morskich Iranu.

Do akcji wysłano niszczyciel USS McFaul (DDG 74) i fregatę HMS Lancaster (F 229), przy czym z pokładu drugiego z okrętów wystartował śmigłowiec, który monitorował sytuację z powietrza. Ponadto 5. Flota USA skierowała również morski samolot patrolowy P-8A Poseidon w tym samym celu.

Statek handlowy wezwał pomoc drogą radiową o godzinie 16:56 czasu lokalnego podczas przepływania przez wąską cieśninę. Cywilna załoga zgłosiła, że trzy szybko poruszające się jednostki z uzbrojonym personelem zbliżyły się i podążały za statkiem handlowym w bliskiej odległości. Okazało się, że to nie byli piraci, a łodzie należały do morskiego komponentu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Na wykonanym z powietrza, nieostrym zdjęciu widać, jak bardzo blisko transportowca poruszają się motorówki.

Istniało realne niebezpieczeństwo, że irańskie załogi chcą dokonać abordażu i zająć statek wraz z ładunkiem. W tym roku kilkukrotnie doszło do podobnych incydentów, w tym przynajmniej dwa razy Iran zajął m.in. ładunki ropy przewożone na tankowcach.


Fot. US Navy


Z racji na zbliżenie się jednostek NATO sytuacja uległa deeskalacji około godzinę później. Załoga statku potwierdziła, że Irańczycy opuścili miejsce zdarzenia, dzięki czemu stało się możliwe kontynuowanie tranzytu bez dalszych incydentów.

W związku z podobnymi incydentami, które mają miejsce w rejonie cieśniny Ormuz, a także na Oceanie Indyjskim, dowództwo 5. Floty USA podjęło decyzję o wzmocnieniu obrony wokół tego kluczowego dla niezakłóconego handlu morskiego i żeglugi obszaru. Współpracuje przy tym z partnerami, m.in. Arabią Saudyjską i Bahrajnem, aby zwiększyć bezpieczeństwo i stabilność na morzu w regionie.

Dziękujemy za wysłane grafiki.