• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W pakistańskim porcie zastrzelono siedmiu robotników

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W pakistańskim porcie zastrzelono siedmiu robotników

Partnerzy portalu

Fot. Policja Pakistanu

Siedmiu robotników zostało zastrzelonych we śnie w swym domu niedaleko portu w mieście Gwadar w południowo-zachodnim Pakistanie – poinformowała w czwartek lokalna policja. Miasto znajduje się w prowincji Beludżystan, gdzie działają separatyści.

Do tej pory nikt nie przyznał się do ataku – podaje agencja Reuters.

W regionie, w którym doszło do zabójstwa, aktywna jest rebeliancka Armia Wyzwolenia Beludżystanu. W przeszłości ugrupowanie to dokonywało podobnych ataków w pakistańskiej prowincji Pendżab. W kwietniu separatyści przyznali się do zabójstwa dziewięciu robotników, którzy zostali uprowadzeni z pracowniczego autobusu a następnie zastrzeleni.

Beludżystan jest największym, ale najsłabiej zaludnionym regionem Pakistanu; graniczy z Afganistanem i Iranem. Armia Wyzwolenia Beludżystanu i kilka innych zbrojnych ugrupowań od kilkudziesięciu lat walczą o niezależność dla Beludży. W ocenie tej mniejszości etnicznej władze Pakistanu zaniedbują prowincję, w której prowadzą eksploatację bogactw mineralnych we współpracy z Chinami.

W porcie Gwadar realizowane są projekty w ramach Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego o wartości 65 mld dolarów, który jest częścią chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Miasto to leży w pobliżu cieśniny Ormuz, przez którą przebiega ważny szlak transportu ropy z Zatoki Perskiej na Morze Arabskie. (PAP)

mzb/ ap/

arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.