• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

07.07.2023 10:28 Źródło: US Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Partnerzy portalu

Fot. US Navy

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.

Według rzecznika 5. Floty USA, kmdr. por. Tima Hawkinsa, okręt irańskiej marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej siłą przejął chemikaliowiec Nada II, pływający pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Strona amerykańska miała monitorować sytuację, lecz po obserwacji zachowania załogi i sprawdzeniu historii statku, nie podjęła dalszych działań. Ponadto brytyjska firma Ambrey, zajmująca się bezpieczeństwem morskim, poinformowała o próbie przejęcia przez siły irańskie małego tankowca pływającego pod banderą Tanzanii, około 59 mil morskich na północny wschód od saudyjskiego portu Dammam. Stwierdziła w komunikacje, że Iran "regularnie przechwytuje mniejsze tankowce, które podejrzewa o przemyt ropy".

W sumie od 2021 roku irańskie siły morskie miały zaatakować bądź przejąć blisko 20 statków handlowych, pływających pod różnymi banderami. Jeden z największych ataków tego rodzaju nastąpił na początku lipca, gdy niszczyciel US Navy USS McFault (DDG-74) powstrzymał dwukrotnie wrogą korwetę przed zajęciem dwóch statków w odstępie kilku godzin. Zdaniem władz irańskich miały one "sądową zgodę" na zajęcie jednego z tankowców, pływający pod banderą Bahamów Richmond Voyager, zarządzany przez amerykańskiego potentata naftowego Chevron. Pływając na wodach Zatoki Perskiej miał zderzyć się wcześniej z irańskim statkiem.

Nieco wcześniej w kwietniu USS McFault, wraz z brytyjską fregatą HMS Lancaster (F 229), uniemożliwił podobne działanie zespołowi szybkich łodzi abordażowych. Z kolei w maju Teheran przejął dwa inne tankowce, w tym pływający pod banderą Wysp Marshalla Advantage Sweet, który został wyczarterowany przez Chevron.

"Siły USA pozostają czujne i gotowe do ochrony praw nawigacyjnych legalnego ruchu morskiego na krytycznych wodach Bliskiego Wschodu", powiedział kmdr por. Tim Hawkins. W odpowiedzi na incydenty z udziałem Iranu rząd w Waszyngtonie zdecydował, wraz z partnerami, o zwiększeniu ilości okrętów i samolotów patrolujących cieśninę Ormuz.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.