• <
Baltexpo2023_duży

USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu

23.03.2023 13:49 Źródło: US Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu

Partnerzy portalu

US Navy

US Navy przekazała byłe okręty patrolowe USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) i USS Thunderbolt (PC 12). Związana z tym ceremonia stanowiła kulminację oraz zakończenie wielu tygodni przygotowań i szkoleń prowadzonych wspólnie przez egipskich i amerykańskich marynarzy.

- Partnerstwo morskie Egipt-USA od dziesięcioleci jest fundamentalnym filarem naszej dwustronnej współpracy obronnej. Ten transfer jest kolejnym ważnym kamieniem milowym w ramach utrwalania naszych silnych relacji, która wzmocni regionalne bezpieczeństwo morskie na długie lata - powiedział dowódca NAVCENT, 5 Floty USA i Połączonych Sił Morskich wiceadm. Brad Cooper.

Podczas ostatniej przed przekazaniem podróży, mieszane egipsko-amerykańskie załogi zajmowały się obsługą wyposażenia okrętowego i nawigowały celem dotarcia do miejsca docelowego, jakim był port w Aleksandrii. W trakcie rejsu z Bahrajnu zatrzymywały się w ramach kurtuazyjnych wizyt w portach Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Duqm w Omanie, a także Dżibuti i Berenice w Egipcie. Końcowe scenariusze szkoleniowe odbywały się jeszcze po wejściu okrętów do Aleksandrii, co nastąpiło 12 lutego br. W ich ramach sprawdzano przygotowanie przyszłych, w pełni egipskich załóg z tematu inżynierii, ratownictwa na morzu, kontroli uszkodzeń oraz obsługi uzbrojenia.

- Ten proces transferu był niesamowitą okazją dla naszych załóg do zdobycia cennego doświadczenia. Umożliwił nam wzmocnienie naszych dwustronnych więzi przy jednoczesnym zwiększeniu interoperacyjności z wysoce zdolnym, regionalnym partnerem morskim - powiedział dowódca Task Force 55 kpt. Anthony Webber, nadzorujący operacje sił nawodnych 5. Floty USA.

Kadra Egipskiej Marynarki Wojennej (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya) dowodzi obecnie zespołem Połączonych Sił Zadaniowych (Combined Task Force 153), będącym jednym z czterech wielonarodowych zespołów morskich, zorganizowanych w ramach dowodzonych przez USA Połączonych Sił Morskich (Combined Maritime Forces, CMF). Wchodząca w jej skład grupa zadaniowa koordynuje wielonarodowe działania w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym, Cieśniny Bab al-Mandeb i Zatoce Adeńskiej. NAVCENT i CMF mają swoją siedzibę w Manamie w Bahrajnie. W ich skład wchodzą amerykańskie siły morskie działające w Zatoce Arabskiej, Zatoce Omańskiej, Morzu Czerwonym, części Oceanu Indyjskiego oraz w trzech krytycznych punktach zaporowych w Cieśninie Ormuz, Kanale Sueskim i Cieśninie Bab al-Mandeb.

US Navy

USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) i USS Thunderbolt (PC 12) to okręty patrolowe typu Cyclone (w sumie było ich 14), które wprowadzono do służby kolejno w latach 1993, 1994 i 1995. Jednostki tego rodzaju są przeznaczone do działań patrolowych, posiadające zdolność do podróży dalekomorskich. Część z nich przebazowano do bazy 5. Floty US Navy mieszczącej się w Manamie (Bahrajn) w związku z zagrożeniem stwarzanym przez Iran. Mają 55 metrów długości i maksymalną wyporność wynoszącą 336 ton. Osiągają prędkość do 35 węzłów, a załoga wynosi 28 oficerów i marynarzy. Napęd stanowią cztery silniki Diesla Paxman 16RP200- 1-CM oraz cztery przekładnie redukcyjne Reintjes. Uzbrojenie stanowią dwa automatyczne dział MK 38 25 mm, dwa karabiny maszynowe 12,7 mm, dwa granatniki automatyczne MK 19 40mm, dwa karabiny maszynowe M240B 76 mm, sześć naprowadzanych wyrzutni przeciwlotniczych FIM-92 Stinger oraz dwie wyrzutnie rakiet BGM-176B Griffin.

Obecnie w służbie pod gwieździstym sztandarem pozostały dwa okręty typu Cyclone. Pozostałe przekazano marynarkom wojennym Bahrajnu (5), Egiptu (3), Filipin (1), bądź zezłomowano.

Dziękujemy za wysłane grafiki.