• <
Baltexpo2023_duży

Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Partnerzy portalu

Kancelaria Prezydenta Finlandii

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał w czwartek ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO uchwalił z wyprzedzeniem, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier, fiński parlament.

Po złożeniu podpisu przez prezydenta Finlandia „jest gotowa wejść w pełni” w struktury NATO i stać się pełnoprawnym sojusznikiem – komentują główne fińskie media, udostępniając zdjęcia historycznego dokumentu. Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego ratyfikowało przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Nie zrobiły tego tylko Turcja i Węgry.

Przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z prezydentem Niinisto w Ankarze w ubiegłym tygodniu dał długo oczekiwaną zgodę na przyjęcie Finlandii do NATO, ale na razie bez Szwecji. W czwartek ratyfikacja fińskiego protokołu ma być przedmiotem obrad komisji spraw zagranych tureckiego parlamentu. Parlament węgierski ma z kolei głosować w tej sprawie w poniedziałek. 1 marca za przyjęciem aktu o przystąpieniu Finlandii do NATO opowiedziało się w 200-osobowej jednoizbowej Eduskuncie 184 deputowanych, przeciw było 7. Podkreśla się, że przystąpienie do NATO jest najważniejszym krokiem w fińskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa od czasu akcesji kraju do UE w połowie lat 90.

Finlandia i Szwecja złożyły jednocześnie wnioski akcesyjne do NATO w maju 2022 roku w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Oba kraje nordyckie dotychczas prowadziły politykę neutralności. Od lipca ubiegłego roku mają status członków-obserwatorów NATO. Formalnie Finlandia stanie się członkiem Sojuszu, gdy wszystkie państwa NATO dokonają ratyfikacji, a akt przystąpienia zostanie zdeponowany w USA.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)
pmo/ ap/

Dziękujemy za wysłane grafiki.