• <
BOTA_2023

Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

Partnerzy portalu

TASS

Fińskie radio Yle poinformowało w czwartek, że na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych. Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.

Dowódca estońskiej marynarki wojennej (Eesti Merevägi) komodor Juri Saska ocenił, że rola wyspy Gogland, położonej na wschodzie Zatoki Fińskiej, przypomina tę, którą spełnia Wyspa Węży na Morzu Czarnym. Dodał, że zwiększona aktywność rosyjska na wyspie nie jest dla niego zaskoczeniem.

- To tylko kamienie na środku morza, których posiadanie może jednak okazać się przydatne. Rola wyspy przypomina tę, którą spełnia położona w pobliżu Ukrainy na Morzu Czarnym Wyspa Węży - zauważył komodor Juri Saska, cytowany w piątek przez telewizję ERR.

Dowódca estońskiej marynarki wojennej przypomniał, że chociaż nie jest pewne, czy źródłem tych zdarzeń były instalacje na Goglandzie, w ostatnich latach można było dostrzec niepokojące sygnały i zjawiska. Zaznaczył, że byliś świadkami różnych anomalii, na przykład kiedy na środku Morza Bałtyckiego pojawił się sygnał sieci komórkowej. Zaznaczył, że to dobra lokalizacja dla różnych urządzeń pomiarowych i szpiegowskich, określając zalety wyspy Gogland, będącej największą w Zatoce Fińskiej. W okresie XX-lecia międzywojennego należała do Finlandii. Była wtedy zdemilitaryzowana i stanowiła atrakcję turystyczną. ZSRR przejął wyspę oraz część innych wschodnich terenów Finlandii, w tym miastem Wyborg, w wyniku tzw. wojny zimowej w latach 1939-1940.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ mms/

Dziękujemy za wysłane grafiki.