• <

Wynik wyszukiwania - "wyspa" - Wiadomości

Pięć lat więzienia dla obywatela Grecji za szpiegowanie ruchów greckich wojsk na Morzu Egejskim na rzecz Turcji

Sąd apelacyjny w Grecji skazał na pięć lat pozbawienia wolności obywatela tego kraju, byłego pracownika konsulatu Turcji na Rodos, za szpiegostwo na rzecz Ankary - poinformowała agencja Reutera. Ta sprawa doprowadziła w przeszłości do wzrostu napięcia w relacjach grecko-tureckich.
11.05.2024

Malediwy otwierają się na Chiny? Groźny zwrot polityczny na Oceanie Indyjskim

Liczący 80 żołnierzy indyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Malediwach został wycofany na żądanie prezydenta Mohameda Muizzu – poinformowali urzędnicy z New Delhi. Już wcześniej Muizzu sygnalizował zmianę przyjaznej polityki wobec Indii i zwrot w stronę rywalizujących z nimi Chin.
10.05.2024

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Św. Tomasza i Książęcą

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą - powiadomiła w środę lizbońska telewizja CNN Portugal.
09.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

Bezludna dziś wyspa Fraile ważna w czasach rzymskich w handlu na M. Śródziemnym

Opustoszała dziś wyspa Fraile, usytuowana u południowo-wschodnich brzegów Hiszpanii, pełniła w okresie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim rolę ważnego punktu w obrocie towarami na Morzu Śródziemnym - wynika z najnowszych badań archeologicznych.
08.05.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

Państwa basenu Morza Śródziemnego wezwały UE do walki z nielegalną imigracją

Ministrowie spraw wewnętrznych Hiszpanii, Włoch, Grecji, Malty i Cypru, którzy spotkali się w sobotę w hiszpańskim mieście Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, wezwali UE do zwiększenia nakładów finansowych na walkę z nasilającym się napływem nielegalnych imigrantów do państw basenu Morza Śródziemnego.
20.04.2024

Luksusowa włoska wyspa zamieniona w twierdzę. Oficjele przypływają na obrady szefów dyplomacji G7

Tak zaostrzonych środków bezpieczeństwa na włoskiej wyspie Capri jeszcze nigdy wcześniej nie było. Wprowadzono je w związku z rozpoczynającym się w środę spotkaniem szefów dyplomacji państw G7.
17.04.2024

Za 50 mln euro można kupić bezludną wyspę Tragonisi

W Grecji wystawiono na sprzedaż wyspę Tragonisi na Morzu Egejskim. Bezludną wyspę można kupić za 50 milionów euro - informuje we wtorek portal Greek Reporter.
16.04.2024

„Port wolnego handlu Hajnan i ja”: analiza transformacji wyspy Hajnan

Międzynarodowe Centrum Medialne w Hajnanie uruchomiło 13 kwietnia oryginalną funkcję: „Port wolnego handlu Hajnan i ja”. Wykorzystano tu historie ludzi jako sugestywny sposób na pokazanie światu zewnętrznemu prac nad budową portu wolnego handlu o specyfice chińskiej oraz zmian, jakie przyniósł Hajnanowi rozwój portu wolnego handlu.
15.04.2024

Kontrowersje na wycieczkowcu. Hiszpania deportuje turystów z Boliwii

Wyjątkowo nieudanie przebiegł rejs na MSC Armonia dla 65 Boliwijczyków. Z powodu na wykryte problemy z dokumentacją nie uzyskali zgodny na turystyczny pobyt w Hiszpanii i zostaną deportowani do swojego kraju. To efekt burzliwej kontroli na statku, która miała miejsce 2 kwietnia.
15.04.2024

Kolejny zgrzyt na linii Ateny-Ankara w związku z Morzem Egejskim

Ateny oskarżają Turcję o upolitycznianie kwestii środowiska naturalnego - pisze w środę grecki portal eKathimerini. Wcześniej Turcja skrytykowała grecki plan założenia parku morskiego na terytorium Morza Egejskiego. W stosunkach grecko-tureckich znów nasiliły się napięcia - podkreśla Politico.
10.04.2024

Po tygodniu udało się uratować rozbitków, którzy utknęli na wyspie na Oceanie Spokojnym

Dzięki koordynacji służb USA i Mikronezji udało się uratować trzy osoby, które znajdowały się na atolu na Oceanie Spokojnym.
10.04.2024

Star Bulk sfinalizował fuzję z Eagle Bulk Shipping

Star Bulk Carriers Corp., globalna firma żeglugowa koncentrująca się na transporcie suchych ładunków masowych, ogłosiła dziś, że zakończyła fuzję z Eagle Bulk Shipping Inc.
09.04.2024

Waddenfonds dofinansowuje prace nad projektem pozyskiwania energii z fal morskich na Morzu Północnym

Testowanie na dużą skalę i demonstracja mocy fal na Morzu Północnym u wybrzeży Scheveningen zostało wsparte holenderskim funduszem Waddenfonds kwotą ponad 99 000 euro. Technologia energii fal morskich firmy Dutch Wave Power to nowa metoda wsparcia zielonej energetyki. Całkowite koszty badań nad potencjałem tej technologii wynoszą ponad milion euro.
05.04.2024

W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

W następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.
05.04.2024

Dania zamyka cieśninę Wielki Bełt. Winna jest... awaria uzbrojenia fregaty

Nie milkną echa po wcześniejszym powrocie fregaty Iver Huitfeldt z misji pk. "Prosperity Guardian" na Morzu Czerwonym, za co winę ma ponosić niesprawne uzbrojenie. Jak poinformowały władze, doszły problemy z bliźniaczą jednostką, Niels Juel. Wymusiło to zamknięcie akwenu z racji na ryzyko przypadkowego wystrzału rakiety.
04.04.2024

Mary Kay Inc. na czele wysiłków na rzecz ochrony oceanów podczas 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów

Mary Kay Inc., wiodąca marka propagująca upodmiotowienie kobiet na całym świecie, która niezmiennie wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, po raz kolejny staje na czele globalnych wysiłków na rzecz ochrony oceanów. Marka kosmetyczna miała przyjemność wziąć udział w 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów, który odbył się w Lizbonie (Portugalia) w dniach 11-13 marca.
04.04.2024

Pod koniec roku przetarg na pogłębienie toru do portu w Elblągu

Pod koniec roku Urząd Morski w Gdyni ogłosi przetarg na wykonanie pogłębienia toru wodnego na odcinku przed portem morskim w Elblągu. Prace mają się zakończyć w II lub III kwartale 2025 r. - powiedziała PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
01.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Nowa Zelandia wyśle okręt na Wyspy Salomona, by pomóc w wyborach

Nowa Zelandia podała, że wyśle na Wyspy Salomona okręt wojenny z personelem oraz helikopterami, by pomóc w logistyce związanej z wyborami.
25.03.2024

Zdewastowano słynną wyspę w kształcie serca

Nieznani sprawcy zdewastowali słynną chorwacką wyspę w kształcie serca, położony na Adriatyku Galesznjak, rozpoczynając na niej nielegalną budowę obiektu przypominającego molo - podał w poniedziałek dziennik "Jutarnji list". Na bezludnym Galesznjaku, pozbawionym obiektów turystycznych i innych budynków, obowiązuje zakaz budowy.
25.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspa, jak podaje słownik języka polskiego, to część lądu otoczona ze wszystkich stron wodą morza, jeziora lub rzeki.
18.03.2024

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.
18.03.2024

USA żąda aby Panama nie udostępniała swojej bandery statkom z Iranu

Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Abram Paley odwiedził w środę Panamę i wezwał władze tego kraju, by nie udostępniały swojej bandery irańskim statkom, ponieważ takie praktyki pozwalają Teheranowi omijać sankcje Waszyngtonu - podały agencja AFP i portal Times of Israel.
14.03.2024

MŚ w klasie 49er - Staniul i Sztorch wciąż na trzeciej pozycji

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch wciąż plasują się w mistrzostwach świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49er na trzeciej pozycji. Na Lanzarote siódmą lokatę utrzymali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak są ósme.
08.03.2024

Policja Vanuatu: chińscy rybacy łamią prawo na naszych wodach

Pierwsze od wielu lat wspólne patrole policji morskiej Vanuatu i straży przybrzeżnej USA ujawniły łamanie prawa przez chińskich rybaków – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na władze wyspiarskiego państwa. Tłem tych incydentów jest rywalizacja Chin i USA o wpływy na wyspach Oceanu Spokojnego.
06.03.2024

Plaża Falesia w Portugalii uznana za najpiękniejszą na świecie

Położona w regionie Algarve, na południu Portugalii, plaża Falesia została uznana za najpiękniejszą na świecie w konkursie organizowanym przez wyspecjalizowany w ofertach turystycznych amerykański portal Tripadvisor.
29.02.2024

USA nałożyły sankcje na tankowiec powiązany z ministerstwem obrony Iranu

Resort finansów USA ogłosił we wtorek sankcje przeciwko pływającemu pod banderą Panamy tankowcowi, który przewoził towary z Iranu do Chin w imieniu irańskiego ministerstwa obrony. Restrykcjami objęto też dwie firmy zarejestrowane w Hongkongu i na Wyspach Marshalla.
28.02.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

Masowiec Navios Lumen napotkał na Morzu Sulu w okolicy Filipin przewróconą łódź motorową i siedzących na niej sześciu rozbitków.
19.02.2024

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.
19.02.2024

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów.
18.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

Chiny i Tajwan obwiniają się nawzajem po śmierci dwóch Chińczyków na morzu

Władze w Tajpej wezwały w czwartek Pekin do powstrzymania swoich obywateli od nielegalnych połowów na wodach wokół tajwańskiej wyspy Kinmen. Pościg straży przybrzeżnej za chińską łodzią doprowadził do śmierci dwóch obywateli Chin.
15.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

Minister obrony Filipin: wojsko zwiększy obecność na wyspach w pobliżu Tajwanu

Minister obrony Filipin Gilberto Teodoro nakazał zwiększenie liczby żołnierzy i rozbudowę infrastruktury wojskowej na najbardziej wysuniętych na północ filipińskich wyspach Batanes, w pobliżu Tajwanu.
08.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

Ponad 2 mln przeładowanych TEU. Baltic Hub podsumowuje 2023 rok

Gdański terminal kontenerowy Baltic Hub, podsumowuje 2023 rok, który obfitował w rekordy, ważne inwestycje i nowe partnerstwa. Firma z optymizmem patrzy w przyszłość, przedstawiając ambitne plany na kolejne lata.
06.02.2024

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.
01.02.2024

Na Wyspach Kanaryjskich jest rekordowa liczba nieletnich imigrantów, ponad 5,6 tysiąca

Władze Wysp Kanaryjskich zaapelowały do rządu Hiszpanii o pomoc w związku z masowym napływem na ten archipelag nielegalnych nieletnich imigrantów z Afryki. Obecnie jest ich tam rekordowa liczba - ponad 5,6 tys. osób.
27.01.2024

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rekrutuje na kolejną wyprawę

Ruszyła rekrutacja na kolejną, 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Do pracy na biegunie południowym poszukiwani są nie tylko naukowcy, ale również personel, dzięki któremu stacja będzie poprawnie funkcjonować.
23.01.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii w Danii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

Holandia. Greenpeace pozywa państwo za brak planu klimatycznego dla wyspy Bonaire

Mieszkańcy karaibskiej wyspy Bonaire oraz Greenpeace pozwali w czwartek państwo holenderskie do sądu - przekazała w oświadczeniu organizacja ekologiczna. Zarzucają oni rządowi w Hadze, że robi zbyt mało, aby chronić mieszkańców wyspy przed zmianami klimatycznymi.
12.01.2024

Port Tallin ze spadkami cargo i wzrostem pasażerów. Brakuje ładunków z Rosji

Wolumen ładunków przeładowywanych w terminalach należących do spółki Port of Tallin spadł w 2023 roku aż o 29%. Wpływ na to miały sankcje na Rosję i Białoruś oraz ogólne spowolnienie gospodarcze. O 13% wzrosła natomiast liczba pasażerów.
11.01.2024

Grupa Marinedi będzie obecna w Düsseldorfie na największych targach żeglarskich w Europie

Grupa Marinedi będzie obecna w Düsseldorfie na największych w Europie targach żeglarskich zaplanowanych na 20-28 stycznia, aby zaprezentować nową marinę Salina na Wyspach Liparyjskich i pokazać innowacyjne usługi wiodącej sieci marin na Morzu Śródziemnym.
11.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Rosyjski milioner "zakochał się w morzu" i kupił fińskie wyspy na strategicznym szlaku

W Turku w Finlandii przed sądem stanął rosyjski milioner Paweł Mielnikow, oskarżony o malwersacje księgowe i oszustwa podatkowe. Zakochałem się w morzu, kupiłem łódź, a fiński archipelag jest piękny – tłumaczył Rosjanin, wyjaśniając powody zakupu kilku wysp położonych na strategicznym szlaku morskim do Wysp Alandzkich i Szwecji.
08.01.2024

Korea Północna wystrzeliła ponad 60 pocisków w stronę spornej morskiej granicy z Koreą Południową

Dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła w sobotę ponad 60 pocisków artyleryjskich w kierunku spornej granicy morskiej z Koreą Południową.
06.01.2024

Eskalacja w Korei? Północ ostrzeliwuje Południe, Seul odpowiada ewakuacją i ćwiczeniami wojskowymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek ponad 200 pocisków artyleryjskich w kierunku swojego zachodniego wybrzeża w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. W odpowiedzi Korea Płd. zarządziła ewakuację cywilów na okolicznych wyspach i przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.
05.01.2024

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Parlament Finlandii odrzucił petycję w sprawie likwidacji konsulatu Rosji na Wyspach Alandzkich

Parlament Finlandii nie zajmie się inicjatywą obywatelską w sprawie likwidacji rosyjskiego konsulatu w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich, zdemilitaryzowanego archipelagu położonego w połowie przeprawy morskiej do Szwecji.
11.12.2023

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Rosja kontynuuje ryzykowne misje wymierzone w Wyspę Węży

Od lata 2023 r. Rosja, chcąc zademonstrować panowanie na Morzu Czarnym, kontynuuje prowadzenie ryzykownych misji przeciwko Wyspie Węży, gdyż jest ona symbolem ukraińskiego oporu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.12.2023

Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly nie cichnie i wciąż dochodzi do naruszeń akwenu przez statki oraz okręty z Chin. W związku z tym władze Filipin zdecydowały się na budowę stacji, która zapewni większe możliwości monitorowania obszaru Morza Południowochińskiego, jednocześnie czyniąc z niej symbol swojej kontroli nad tym obszarem. Obiekt ma zostać oficjalnie oddany do użytku na początku przyszłego roku. Władze Chin są niezadowolone z tego powodu ze względu na swoje roszczenia terytorialne.
07.12.2023

Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]

Niezwykły widok zarejestrowała filipińska straż przybrzeżna. Na opublikowanych przez nią nagraniach widać rząd złączonych ze sobą trawlerów chińskiej milicji, które blokują archipelag Whitsun Reef na spornych Wyspach Spratly. Łącznie w okolicy ma kotwiczyć ponad 100 chińskich jednostek.
05.12.2023

Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku

Niedawno, zaledwie kilometr od Iwo Jimy, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się historyczne walki, pojawiła się niewielka, nowo uformowana wyspa. Efekt eksplozji podwodnego wulkanu, który zaskoczył naukowców, dostarcza rzadkiej okazji do badania tego niezwykłego zjawiska.
08.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyła rekordowa liczba nielegalnych imigrantów – ponad 31,6 tys.

W sobotę na Wyspach Kanaryjskich padł rekord liczby nielegalnych imigrantów, którzy dotarli na ten archipelag w ciągu jednego roku, podały lokalne władze. Według ich szacunków od 1 stycznia br. do sobotniego popołudnia zanotowano tam łącznie 31.686 przybyszów.
04.11.2023

W Anglii wciąż obowiązuje 80 ostrzeżeń powodziowych w związku ze sztormem Ciaran

W Anglii nadal obowiązuje ponad 80 ostrzeżeń powodziowych w związku ze sztormem Ciaran - podał w piątek portal dziennika "Independent". W Wielkiej Brytanii w wyniku sztormu tysiące domów zostało pozbawionych elektryczności, zamknięto setki szkół i kilka lotnisk.
03.11.2023

Liczba nielegalnych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich wzrosła w październiku o blisko 700 proc.

Liczba napływających w październiku na Wyspy Kanaryjskie nielegalnych imigrantów zwiększyła się wobec tego samego miesiąca przed rokiem o prawie 700 proc. - wynika z szacunków resortu spraw wewnętrznych Hiszpanii.
02.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Rekordowa ilość nielegalnych imigrantów na łodzi, która dotarła na Wyspy Kanaryjskie

Podczas minionego weekendu na Wyspy Kanaryjskie przybyła łódź cayuco, na której znajdowało się 320 nielegalnych imigrantów, podały w poniedziałek władze tego hiszpańskiego archipelagu. To rekordowa liczba osób na tego typu jednoczęściowej łodzi używanej przez Afrykańczyków.
23.10.2023

Hiszpania. Stan sytuacji nadzwyczajnej z powodu imigrantów na Wyspach Kanaryjskich

Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Hiszpanii ogłosiło we wtorek stan sytuacji nadzwyczajnej w związku z nasilającą się falą nielegalnej imigracji na Wyspy Kanaryjskie. Na archipelag ten tylko w pierwszej połowie października br. dotarło 8,5 tys. przybyszów z Afryki.
17.10.2023

Imigranci na Wyspach Kanaryjskich nocują nawet w policyjnych garażach

Masowy napływ imigrantów z krajów Maghrebu i Afryki Subsaharyjskiej na Wyspy Kanaryjskie przekracza możliwości lokowania ich w przepełnionych ośrodkach tymczasowej opieki dla cudzoziemców. Według lokalnego premiera Fernando Clavijo w ciągu ostatnich 2 tygodni na archipelag przybyło 6 tys. nielegalnych imigrantów.
16.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

Jedna ofiara śmiertelna i ponad 300 rannych po przejściu tajfunu Koinu

Potężny tajfun Koinu przeszedł w czwartek nad południową częścią Tajwanu powodując śmierć jednej osoby i obrażenia u 304. W związku z żywiołem w wielu miastach ogłoszono dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. Służby meteorologiczne odnotowały najsilniejsze w historii kraju podmuchy wiatru wiejącego z prędkością 342,72 km/godz. na południowo-wschodniej wyspie Orchid.
05.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Crowley prezentuje innowacyjną koncepcję statku do wytwarzania energii jądrowej

Crowley i BWX Technologies nawiązały współpracę w ramach protokołu ustaleń dotyczącego koncepcji statku, który ma posiadać potencjał do wytwarzania alternatywnej energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ponadto innowacyjna jednostka ma spełniać potrzeby dostarczania prądu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w trakcie konfliktów i katastrof.
25.09.2023

Doraco nagrodzone za terminal promowy w Porcie Gdynia

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa już po raz 33. dokonał rocznego przeglądu największych osiągnięć polskiego budownictwa. Tytuł „Budowa Roku 2022” eksperci przyznali przełomowej i kluczowej inwestycji obejmującej budowę nowego publicznego terminalu promowego w porcie Gdynia. Projekt został zrealizowany w całości przez Korporację Budowlaną Doraco.
22.09.2023

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Drugi największy statek wycieczkowy na świecie zwodowany we Francji

Trwa budowa przyszłego Utopia of the Seas, który znajdzie się we flocie Royal Caribbean International. To szósta jednostka w klasie Oasis, która już w przyszłym roku ma rozpocząć działalność.
20.09.2023

Filipiny oskarżają chińskich rybaków o niszczenie koralowców

Konflikt filipińsko-chiński z każdym dniem zdaje się coraz bardziej eskalować. Po zakłócaniu przez Chiny misji zaopatrzeniowych do filipińskiego garnizonu na mieliźnie, czy użyciu armatek wodnych przeciwko filipińskim statkom, przyszedł czas na oskarżenia wobec chińskich interesów rybackich. Filipińskie siły zbrojne zarzucają im nielegalne niszczenie koralowców na ogromną skalę na rafie Iroquois, spornym obszarze lądowym na wyspach Spratly.
20.09.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość.
19.09.2023

Tunezja. Policja aresztowała kilkuset nielegalnych imigrantów i skonfiskowała łodzie

Tunezyjska policja wspierana przez jednostki antyterrorystyczne aresztowała w sobotę kilkuset imigrantów i zajęła ich łodzie w ramach zmasowanej akcji w przybrzeżnym regionie Safakis, kluczowym punkcie przerzutu migrantów do Europy.
16.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

Podczas weekendu na Wyspy Kanaryjskie dotarła największa w tym roku liczba imigrantów – 1280

Hiszpańskie służby przestrzegły w poniedziałek przed nasilającym się zjawiskiem podróży nielegalnych imigrantów z północno-zachodniego wybrzeża Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Tylko podczas minionego weekendu na ten hiszpański archipelag dotarła nienotowana w tym roku liczba przybyszów – 1280.
11.09.2023

Rosyjskie siły zbrojne ponownie zbombardowały Wyspę Węży

Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
10.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

100-letni statek na mieliźnie, bo kapitan przysnął

Leonie, dokładnie 100-letni statek, jedna z niewielu jednostek w tym wieku wciąż w eksploatacji, a tym samym niezwykle wartościowa historycznie, wylądowała w piątek rano na mieliźnie. Kapitan sam przyznał, że zasnął.
03.09.2023

Na wybrzeżach wyspy Al Marjan powstaje drugi obiekt hotelowy Marriott International

Marjan, główny deweloper własnościowych nieruchomości w Ras Al-Chajma, ogłosił dzisiaj rozpoczęcie projektu obiektu W Hotel na wyspie Al Marjan w ramach współpracy między Marriott International, Inc. a Dalands Holding.
01.09.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Sytuacja międzynarodowa pogarsza się, coraz więcej ludzi ucieka z Afryki

Pogorszenie się sytuacji międzynarodowej popycha coraz więcej ludzi do ucieczki z Afryki i poszukiwania miejsca w Europie poprzez szlak bałkański i Morze Śródziemne - tak obecny, niespotykany dotąd w takiej skali napływ migrantów do Włoch skomentował szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani. Jego zdaniem potrzebne są działania ze strony Unii Europejskiej
27.08.2023

Holownik zatonął po zderzeniu z promem [WIDEO]

25 sierpnia w porcie Fuao na wyspach Matsu na Tajwanie, prom New Taima zderzył się z holownikiem Timp No.13302. Holownik zatonął po zaledwie pół godzinie od kolizji.
27.08.2023

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu u wybrzeży Australii

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu wojskowego, do której doszło w niedzielę rano podczas ćwiczeń u północnych wybrzeży Australii; pięciu rannych przetransportowano do szpitala w mieście Darwin, ich stan zdrowia jest poważny - powiadomiły źródła w siłach piechoty morskiej USA, cytowane przez agencję AFP.
27.08.2023

Potyczki wokół platform gazowych i naftowych na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym, gdzie utrzymuje się wysokie napięcie militarne, dochodzi do potyczek sił morskich i powietrznych wokół strategicznie ważnych platform gazowych i naftowych położonych między Krymem i Odessą - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.08.2023

Kuba. Zaginiony Holender został uratowany z bezludnej wyspy dzięki napisowi SOS na piasku

64-letni Holender został uratowany po spędzeniu trzech dni na bezludnej wyspie znajdującej się ok. 150 km na północ od Kuby, po tym gdy zatonął jego jacht - informują w środę niderlandzkie media. Mężczyzna napisał na piasku ogromny znak SOS, który został dostrzeżony przez helikopter straży przybrzeżnej USA.
23.08.2023

W barwach Finnlines zadebiutuje kolejny nowy prom

Finnsirius, pierwszy z dwóch nowych ro-paxów klasy Superstar linii Finnlines wejdzie jesienią na swoją regularną trasę.
22.08.2023

Popioły i dym z pożaru na Teneryfie zatruwają wodę u brzegów wyspy

Powietrze na popularnej wśród turystów kanaryjskiej Teneryfie zostało skażone przez popioły z pożaru trawiącego od wtorku lasy w środkowo-północnej części wyspy, podały w czwartek lokalne władze.
17.08.2023

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.
13.08.2023

Burmistrz Lampedusy zapewnia turystów, że na wyspie nie ma kryzysu z powodu napływu imigrantów

Na Lampedusie nie ma kryzysowej sytuacji – takie zapewnienie przekazał turystom przebywającym na tej włoskie wyspie burmistrz Filippo Mannino w związku z masowym napływem migrantów z Afryki. Codziennie dopływa tam od kilkuset do ponad tysiąca osób.
13.08.2023

Ocean Viking uratował w ciągu 42 godzin ponad 500 migrantów

Francuska organizacja charytatywna SOS Mediterranee poinformowała w piątek, że statek Ocean Viking uratował w ciągu 42 godzin ponad 500 migrantów na Morzu Śródziemnym, na południowy zachód od włoskiej wyspy Lampedusa, a operacje ratunkowe nadal trwają.
11.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

Korea Płd. w oczekiwaniu na tajfun. Wstrzymane rejsy promów

W Korei Południowej wstrzymano loty samolotów i rejsy promów w oczekiwaniu na tajfun Khanun, którego pierwsze uderzenie spodziewane jest w środę po południu. Nadciągający z południowego wschodu żywioł ma przynieść wichurę wiejącą z prędkością do 150 km na godzinę i silne ulewy - podała agencja AP.
09.08.2023

Tajfun Khanun zbliża się do Okinawy. Ponad 760 tys. osób wezwano do ewakuacji

W co najmniej sześciu gminach w prefekturze Okinawa zaapelowano do mieszkańców o udanie się do schronów, poinformował portal telewizji NHK. W mieście Naha, stolicy prefektury w południowej części wyspy, ewakuacja dotyczy ponad 315 tys. osób. Tajfun Khanun, z porywami wiatru do 234 km na godzinę, zbliża się do prefektury Okinawa u południowych wybrzeży Japonii, podała we wtorek agencja Reutera. W sumie władze wezwały do ewakuacji ponad 760 tys. osób.
01.08.2023

Rosjanie atakują Wyspę Węży, by pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym

Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła w poniedziałek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu.
31.07.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Dwa światy na Lampedusie: masowy napływ migrantów i turystyczny boom

Mała włoska wyspa Lampedusa znajduje się pod stale nasilającą się presją migracyjną; codziennie od wielu tygodni przybywa tam od kilkuset do ponad tysiąca migrantów. Przepełniony do granic możliwości jest tamtejszy ośrodek rejestracji, tzw. hotspot. Ale wyspa ta jest również miejscem dużego ruchu turystycznego. Te dwa światy - migracji i letniego wypoczynku - egzystują obok siebie.
20.07.2023

Grecja. Pożary lasów w okolicach Aten, ewakuowano nadmorskie miejscowości

Płoną lasy na południe i zachód od Aten. Ewakuowano nadmorskie miejscowości Lagonisi, Saronida i Anawysos, położone około 15 km na południe od stolicy Grecji. Sytuację utrudnia silny wiatr; straż pożarna poinformowała, że ogień potrzebował zaledwie dwóch godzin, by pokonać dystans 12 km - podał we wtorek portal Yeni Safak.
18.07.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Gen. Mark Milley: USA i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan

Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą przyspieszyć dostawy broni na Tajwan w najbliższych latach, aby pomóc wyspie w obronie swojego terytorium - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Tokio przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Mark Milley.
14.07.2023

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

W czwartek w godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym; stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na tej wyspie prezydenta naszego kraju Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii.
13.07.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

Szemrany armator wożący rosyjską ropę traci statki

Firma analityczna Equasis twierdzi, że szybko zbudowana flota tankowców podejrzanej firmy Gatik, która służyła głównie do transportu rosyjskiej ropy do Azji, jeszcze szybciej się rozpadła.
10.07.2023

Olbrzymi rosyjski dźwig pływający wraca na wody Arktyki

PK-7500, największy pływający dźwig rosyjskiej marynarki wojennej zmierza na arktyczną północ kraju. Ma być wykorzystywany do „technicznych operacji podwodnych”.
08.07.2023

Ukraina. W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę prezydent Zełenski udał się na Wyspę Węży

W 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski udał się na Wyspę Węży na Morzu Czarnym. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.
08.07.2023

Włochy. Ponad tysiąc migrantów przypłynęło na wyspę Lampedusa

Ponad tysiąc migrantów na pokładzie 25 łodzi dotarło od północy w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podały miejscowe służby. Łodzie wysyłane przez przemytników odpłynęły z rejonu miast Teboulba i Safakis w Tunezji. W tym roku na włoskie wybrzeża przypłynęło już ponad 60 tysięcy migrantów.
06.07.2023

W. Brytania. Władze Orkadów zbadają rozluźnienie relacji z resztą kraju

Radni szkockiego archipelagu Orkadów przyjęli we wtorek wniosek o zbadanie alternatywnych form ustrojowych, co ma być odpowiedzią na frustrację związaną z ich niedofinansowaniem i niemożnością wykorzystania potencjału wysp.
05.07.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Marynarka Wojenna Irlandii zatrudnia rekruterów, aby werbować ochotników

Irlandzka Służba Morska (The Naval Service lub An tSeirbhís Chabhlaigh) boryka się od lat z falą odejść i niedostateczną liczbą chętnych do służby w morskich siłach zbrojnych, co jest pokłosiem polityki państwa w kwestii neutralności oraz niedoinwestowania w siły zbrojne. Aby zapewnić sobie wykwalifikowane kadry, planuje rozpocząć wielką akcję rekrutacyjną z udziałem specjalistów.
03.07.2023

Świnoujście. Kierowcy zadowoleni z otwarcia tunelu, narzekają na złe oznakowanie drogi dojazdowej

Kierowcy przejeżdżający w sobotę tunelem pod Świną w rozmowie z PAP wyrażali zadowolenie z otwarcia nowej drogi między wyspami Wolin i Uznam. Zauważali jednak, że trudno trafić do tunelu ze względu na brak oznakowania.
01.07.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej

Dostrzegam również ze strony niemieckiej oczekiwanie na otwarcie tunelu – przekazał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz . W jego ocenie, tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej z uwagi na poprawę komunikacji drogowej na wyspie Uznam.
29.06.2023

Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na Lampedusę, ośrodek całkowicie przepełniony

Ponad 1700 migrantów przybyło w czwartek na włoską wyspę Lampedusa, podały lokalne służby po całym dniu operacji niesienia pomocy ludziom, którzy przypłynęli na pokładzie 31 łodzi i pontonów. Całkowicie przepełniony jest tamtejszy ośrodek rejestracyjny, tzw. hotspot. Jest tam ponad 3 tys. osób, podczas gdy miejsc jest 400.
29.06.2023

Otwarcie tunelu pod Świną 30 czerwca połączy wyspy Wolin i Uznam

Uroczystość otwarcia tunelu pod Świną odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godz. 12. Droga połączy wyspy Wolin oraz Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, poinformował Urząd Miasta w Świnoujściu.
27.06.2023

Grecja. W ośrodku dla migrantów na Kos przebywa prawie tysiąc osób; "nie jest tu już tak bezpiecznie jak kiedyś"

"Możemy opuszczać obóz, a potem do niego wracać" - powiedział korespondentowi PAP jeden z migrantów wracający do ośrodka dla uchodźców na wyspie Kos. W obozie przebywa obecnie mniej niż tysiąc osób. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że okolica nie jest już tak bezpieczna jak wcześniej. Uczucie niepokoju spotęgowało zamordowanie 27-letniej Polki na Kos przez mężczyznę z Bangladeszu.
27.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Okręt Straży Wybrzeża USA pokonał Cieśninę Tajwańską. Chiny skarżą się na prowokacje

Zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Pekinie na szczycie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednostka US Coast Guard, USCGC Stratton (752), przeszła Cieśninę Tajwańską, co było symbolicznym ruchem demonstrującym solidarność USA z władzami w Tajpej.
23.06.2023

Ruszył nowy serwis ONE w terminalu GCT

Dziś w gdyńskim terminalu GCT pojawił się kontenerowiec Wes Gesa, który oficjalnie zainaugurował nowy serwis linii Ocean Network Express łączący Morze Bałtyckie z Półwyspem Iberyjskim i Wyspami Brytyjskimi.
21.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski holownik wojskowy, Rosja potwierdza po roku

Po równym roku, rosyjska Flota Czarnomorska potwierdziła, że Ukraińcy zatopili holownik wojskowy Wasilij Biech.
20.06.2023

Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu podpisał dokument, w którym nie wnosi sprzeciwu ani uwag w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska.
20.06.2023

Rząd Irlandii przekaże nawet 80 tys. euro osobom, które zechcą zamieszkać na wyspach na Atlantyku

Władze w Dublinie przekażą nawet ponad 80 tys. euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie Atlantyckim i wyremontują znajdujący się tam opuszczony dom, aby zwiększyć liczbę mieszkańców wysp i ożywić turystykę.
20.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Tunel pod Świną testowany na wypadek pożaru

W tunelu w Świnoujściu trwają testy systemów bezpieczeństwa. Sprawdzane są różne warianty tak, aby wszystkie systemy ze sobą prawidłowo współdziałały.
15.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

10 ofiar śmiertelnych i 42 zaginionych po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że 10 osób nie żyje, a 42 zostały uznane za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Dane dotyczące ofiar na terytoriach okupowanych, na razie nie są znane.
12.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

W ewakuacji Chersonia pomagają wolontariusze z całego kraju

Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce – poinformował w piątek znajdujący się w tym mieście fotograf PAP Władysław Musijenko.
09.06.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy"

Aktywiści klimatyczni grupy "Ostatniego Pokolenia" zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często "wyspą bogaczy". Spryskali pomarańczową farbą hotelowy bar. "Oznaczamy miejsca i symbole nadmiernej konsumpcji", wyjaśnił aktywista Hendrik Frey w czwartek w komunikacie prasowym.
09.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na wody Indo-Pacyfiku

Jak podaje Reuters, w obliczu rosnących napięć między Chinami a Tajwanem oraz w związku ze spornym Morzem Południowochińskim, niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w 2024 roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne do regionu Indo-Pacyfiku.
08.06.2023

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II wyszedł w pierwszy rejs po remoncie

Z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni wyruszył 6 czerwca o godz. 16.00 w podróż na Spitsbergen statek należący do Uniwersytetu Morskiego. Będzie to pierwszy tegoroczny rejs Horyzontu II po remoncie.
07.06.2023

Na obszarze dzisiejszej Anglii żyło wiele gatunków ziemnowodnych dinozaurów

Wiele gatunków dinozaurów, które prowadziły ziemnowodny tryb życia, żyło przed milionami lat na Wyspach Brytyjskich. Możliwe, że dzisiejsza Wielka Brytania mogła roić się od tych ziemnowodnych, rybożernych dinozaurów – piszą naukowcy na łamach magazynu „PeerJ”.
07.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".
05.06.2023

Polski jacht WindWhisper wygrywa wyścig portowy w Aarhus

W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu WindWhisper ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.
05.06.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.