• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

Partnerzy portalu

Fot. Autorstwa Amos Meron - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23519908

W następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.

Według komunikatu Izrael tymczasowo otworzy port Aszdod dla dostaw pomocy humanitarnej i po raz pierwszy od 7 października otworzy przejście graniczne Erez w północnej Strefie Gazy.

Tel Awiw zwiększy także wielkość pomocy z Jordanii, transportowanej przez przejście Kerem Szalom.

"Wzrost pomocy zapobiegnie kryzysowi humanitarnemu – twierdzi kancelaria izraelskiego premiera – i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontynuacji walk i osiągnięcia celów wojny".

Z kolei Pentagon podał, że wojsko amerykańskie planuje budowę molo u wybrzeży Strefy Gazy w celu zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej. Molo będzie gotowe do działania pod koniec tego miesiąca lub na początku maja - poinformował sekretarz prasowy resortu obrony USA Pat Ryder.

"W tym momencie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem" – powiedział Ryder. Zaznaczył, że Izrael zgodził się zapewnić bezpieczeństwo na brzegu podczas przesyłania i dystrybucji pomocy, ale szczegóły są wciąż opracowywane.

Jak pisze Times of Israel, w czwartek kilka łodzi wojskowych przewożących żołnierzy i sprzęt do budowy molo zacumowało na Wyspach Kanaryjskich w celu zaopatrzenia w paliwo i konserwację, po czym oczekuje się, że popłyną dalej na Morze Śródziemne. W pobliżu Krety znajduje się statek obsługiwany przez Dowództwo Wojskowego Transportu Morskiego, przewożący część sprzętu, potrzebnego do realizacji budowy molo.

zm/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.