• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Partnerzy portalu

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.

Jak podaje ANSA, trzy statki miały wypłynąć z północnoafrykańskich portów Safakis i Zwara, transportując migrantów pochodzących z Egiptu, Syrii, Sudanu, Gwinei, Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

W piątek minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani powiedział, że sytuacja w Afryce eksplodowała i potrzebna jest interwencja ONZ, aby powstrzymać przepływy migracyjne.

Z kolei premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do odwiedzenia Lampedusy, gdzie od wielu dni panuje chaos związany z napływem nielegalnych imigrantów z Afryki – podała w piątek wieczorem Ansa.

Według źródeł włoskiej agencji, von der Leyen zgodziła się na spotkanie i uda się na wyspę „w najbliższej przyszłości”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do europejskiej solidarności z Włochami. „Będziemy działać rygorystycznie i humanitarnie” – powiedział Macron zapewniając, że sytuacja migrantów będzie weryfikowana, by sprawdzić, czy „kwalifikują się do otrzymania azylu, czy też mają powrócić do domu”.

Na wyspę Lampedusa, położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów z krajów afrykańskich. 

mrf/ fit/

11:14  Włochy/ ANSA: martwy noworodek znaleziony na łodzi migrantów, która przypłynęła na Lampedusę

Martwy noworodek został znaleziony przez włoską straż przybrzeżną podczas ratowania łodzi niedaleko Lampedusy – podała w sobotę agencja ANSA.

Dziecko urodziło się podczas przeprawy i zmarło od razu po porodzie – podała ANSA. Ciało noworodka zostało umieszczone w białej trumnie i przewiezione na cmentarz, a matka zabrana przez karetkę pogotowia.

Na łodzi, którą podróżowała kobieta, było około 40 migrantów; niektórzy z nich mieli pomóc jej przy porodzie.

„Wcześniej w tym tygodniu pięciomiesięczny chłopiec utonął podczas akcji ratunkowej u wybrzeży Lampedusy, po tym jak wywróciła się łódź przewożąca migrantów z Afryki Północnej” – przypomina Reuters.

Na wyspę Lampedusa, położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów z krajów afrykańskich. 

mrf/ fit/

arch.

11:25 Około stu mieszkańców Lampeduzy protestuje przeciw budowie obozów namiotowych dla imigrantów

Około stu mieszkańców Lampedusy z zastępcą burmistrza Attilio Lucią na czele zablokowało w sobotę rano główną ulicę Vittorio Emanuele. Protest wybuchł, gdy rozeszła się wieść, że na terenie dawnej bazy wojskowej Loran powstanie miasto namiotowe dla imigrantów, a na promie, który wkrótce dopłynie do portu, znajdują się pojazdy i sprzęt wojskowy, w tym namioty - podała agencja Ansa.

Projekt obozu namiotowego dla imigrantów, jak poinformował wiceburmistrz, został przekazany przez rząd władzom miejskim.

Lucia powiedział, że protest będzie kontynuowany bez przerwy, i że mieszkańcy będą czujni „dzień i noc, aby zapobiec budowie miasta namiotowego".

"Lampedusa ma dość, chcemy skończyć z tą sytuacją. Nie możemy przyjąć tych wszystkich ludzi. Rząd musi zacumować dwa statki w porcie dla ochrony wyspy. Burmistrz (obecnie w Nowym Jorku - PAP)) od dziewięciu miesięcy prosi i powtarza, że Lampedusę należy omijać" - powiedział Lucia.

Z Pescary Miłosz Marczuk 

mmk/

13:35 W ostatnich godzinach na Lampedusę przybyło 502 imigrantów. Ursula von der Leyen będzie przyjedzie do Włoch

Kolejni imigranci przybywają w sobotę na włoską wyspę Lamedusa. W ostatnich dwóch godzinach zacumowało 10 łodzi z 502 imigrantami. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleci w sobotę do Rzymu, skąd razem z premier Giorgią Meloni udadzą się na Lampedusę - napisały włoskie media.

W 10 łodziach było od 38 do 79 osób, pochodzących z Kamerunu, Burkina Faso, Mali, Gwinei, Nigerii i Senegalu. Akcję ratowniczą przeprowadziły kutry patrolowe Zarządu Portu i Guardia di Finanza. Od północy na wyspę dotarło z Afryki 13 łodzi. Wielu migrantów, którzy nadal przebywa na molo Favarolo i czeka na zabranie do punktu recepcyjnego zwanego hotspotem.

"Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie dziś we Włoszech: w Rzymie spotka się z premier Giorgią Meloni" - powiedział w sobotę rano jej rzecznik cytowany przez dziennik "La Stampa".

"Von der Leyen i premier Włoch Giorgia Meloni zamierzają wspólnie odwiedzić Lampedusę" – dodał rzecznik. Nie jest jasne, kiedy dokładnie planowana jest wizyta, ale na pewno odbędzie się w ten weekend.

Premier Giorgia Meloni w piątek zaprosiła przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do odwiedzenia Lampedusy, gdzie od wielu dni panuje chaos związany z napływem nielegalnych imigrantów z Afryki.

Z Pescary Miłosz Marczuk 

mmk/

[17.09]

10:54 Premier Meloni do mieszkańców Lampedusy: «Robimy wszystko, co możemy»

«Robimy wszystko, co możemy» - tymi słowami premier Włoch Giorgia Meloni próbowała uspokoić grupę mieszkańców Lampedusy, którzy blokowali drogę konwojowi samochodów, wiozącym także przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, w drodze z lotniska do ośrodka recepcyjnego dla imigrantów.

Na wyspę Lampedusa, położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów z krajów afrykańskich.

mmk/ fit/

11:38 Na Lampedusie Meloni i von der Leyen rozmawiały przez długi czas z imigrantami i przedstawicielami włoskich służb i ludności

Premier Włoch Giorgia Meloni i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zatrzymały się na długi czas na molo Favaloro, na Lampedusie, dokąd codziennie przybywają łodzie z imigrantami z Afryki. Obserwowały, zadawały pytania imigrantom oraz funkcjonariuszom włoskich służb, słuchały odpowiedzi.

Wśród rozmówców premier Meloni i przewodniczącej von der Leyen na molo Favarolo był zastępca burmistrza Lampedusy Attilio Lucia. Wyjaśniał im pilną potrzebę rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Lucia powiedział cytowany przez dziennik "Corriere della sera", że „prosił premier Meloni i UE o fakty, jak zamierzają rozwiązać kryzys. Potrzebne są dwa duże statki na morzu, które chroniłyby wyspę”.

"Na wyspie żyjemy z rybołówstwa i rolnictwa. Wyspa się degraduje" - powiedział wcześniej w radio RTL 102,5."Jestem zadowolony z wizyty premier i przewodniczącej Komisji Europejskiej, mogą na własne oczy zobaczyć sytuację na Lampedusie, na morzu pływa tysiące małych łódek. Rybacy na wyspie z trudem wychodzą na morze, a środowisko jest skażone tysiącami wraków. Mamy zniszczone molo portowe: to nie ma nic wspólnego z gościnnością” – dodał.

Meloni i von der Leyen wcześniej odwiedziły przeludniony ośrodek recepcyjny na Lampedusie. Jest on symbolem kryzysu migracyjnego na Morzu Śródziemnym. Na wyspę w ciągu trzech dni przybyło 8500 imigrantów, tylu ilu jest mieszkańców.

Z Pescary Miłosz Marczuk 

mmk/ fit/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.